ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Մաջիդ Թախթ Ռավանչիին
ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հունվարի 8-ին ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մաջիդ Թախթ Ռավանչիի գլխավորած պատվիրակությանը։
ԱԽ քարտուղարը ողջունել է պատվիրակության այցը Հայաստան և բարձր գնահատել ՀՀ–ԻԻՀ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման կայուն դինամիկան, որն ընդգրկում է տնտեսական, մշակութային, քաղաքական և անվտանգային ոլորտները։ Կողմերը վերստին կարևորել են երկկողմ հարաբերությունները ռազմավարական մակարդակի բարձրացնելու պատրաստակամությունը։
Զրուցակիցները քննարկել են նաև տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակմանը վերաբերող հարցեր, ինչի շրջանակում երկուստեք կարևորվել է Հյուսիս–հարավ ճանապարհային ենթակառուցվածքի զարգացումն՝ ի շահ երկու երկրների։ Ա. Գրիգորյանը վերոնշյալի համատեքստում ընդգծել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի իրագործման հարցում ՀՀ Կառավարության հետևողական մոտեցումը։

Секретарь Совета безопасности принял делегацию во главе с Маджидом Тахт-Раванчи
8 января Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян принял делегацию во главе с заместителем министра иностранных дел Исламской Республики Иран Маджидом Тахт-Раванчи.
Секретарь Совета безопасности приветствовал визит делегации в Армению и высоко оценил устойчивую динамику развития армяно-иранских двусторонних отношений, охватывающих экономическую, культурную, политическую и сферы безопасности. Стороны вновь подчеркнули готовность повысить двусторонние отношения до уровня стратегического партнёрства.
Собеседники также обсудили вопросы, касающиеся разблокирования региональных коммуникаций, в рамках чего обе стороны подчеркнули важность развития дорожной инфраструктуры Север–Юг в интересах двух стран. В этом контексте Армен Григорян отметил последовательный подход Правительства Республики Армения к реализации проекта «Перекрёсток мира».