ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Մաջիդ Թախթ Ռավանչիին
ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հունվարի 8-ին ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մաջիդ Թախթ Ռավանչիի գլխավորած պատվիրակությանը։
ԱԽ քարտուղարը ողջունել է պատվիրակության այցը Հայաստան և բարձր գնահատել ՀՀ–ԻԻՀ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման կայուն դինամիկան, որն ընդգրկում է տնտեսական, մշակութային, քաղաքական և անվտանգային ոլորտները։ Կողմերը վերստին կարևորել են երկկողմ հարաբերությունները ռազմավարական մակարդակի բարձրացնելու պատրաստակամությունը։
Զրուցակիցները քննարկել են նաև տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակմանը վերաբերող հարցեր, ինչի շրջանակում երկուստեք կարևորվել է Հյուսիս–հարավ ճանապարհային ենթակառուցվածքի զարգացումն՝ ի շահ երկու երկրների։ Ա. Գրիգորյանը վերոնշյալի համատեքստում ընդգծել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի իրագործման հարցում ՀՀ Կառավարության հետևողական մոտեցումը։

The Secretary of the Security Council Received Majid Takht-Ravanchi
On January 8, the Secretary of the Security Council of the Republic of Armenia, Armen Grigoryan, received a delegation headed by Majid Takht-Ravanchi, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran.
The Secretary of the Security Council welcomed the delegation’s visit to Armenia and highly appreciated the steady dynamics of the development of Armenia–Iran bilateral relations, which encompass economic, cultural, political, and security spheres. The parties once again emphasized their readiness to elevate bilateral relations to the level of a strategic partnership.
The interlocutors also discussed issues related to the unblocking of regional communication routes, within which both sides underscored the importance of developing the North–South road infrastructure for the benefit of both countries. In this context, Armen Grigoryan highlighted the consistent approach of the Government of the Republic of Armenia toward the implementation of the “Crossroads of Peace” project.