ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Լոնդոնում հանդիպել է Ջոնաթան Փաուելի հետ
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Լոնդոնում հանդիպել է Միացյալ Թագավորության վարչապետ Քիր Սթարմերի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոնաթան Փաուելի հետ:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև երկկողմ հարաբերությունների դինամիկ զարգացումը և վերահաստատել դրանք ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բարձրացնելու փոխադարձ պատրաստակամությունը։ Արմեն Գրիգորյանն ու Ջոնաթան Փաուելն անդրադարձել են օրակարգային մի շարք կարևոր հարցերի՝ նախանշելով հետագա համագործակցության ուղիները:
Բրիտանական կողմը ողջունել է Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջերս ձեռքբերված համաձայնությունները՝ ընդգծելով, որ դրանք կարևոր քայլեր են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների լիարժեք կարգավորման ուղղությամբ: ԱԽ քարտուղարն ընդգծել է տարածաշրջանում հաստատված խաղաղության ինստիտուցիոնալիզացման կարևորությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը նաև մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի արդի խնդիրների շուրջ։

Секретарь Совета безопасности Армен Григорян встретился с Джонатаном Пауэллом
Секретарь Совета безопасности Армен Григорян в Лондоне встретился с советником по национальной безопасности премьер-министра Соединённого Королевства Кира Стармера Джонатаном Пауэллом.
Собеседники высоко оценили динамичное развитие двусторонних отношений между Арменией и Соединённым Королевством и подтвердили взаимную готовность повысить их до уровня стратегического партнёрства. Армен Григорян и Джонатан Пауэлл обсудили ряд важных вопросов повестки дня, наметив пути дальнейшего сотрудничества.
Британская сторона приветствовала недавно достигнутые в Вашингтоне договорённости между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув, что они являются важными шагами на пути к полной нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Секретарь Совета безопасности подчеркнул важность институционализации мира, установившегося в регионе.
В ходе встречи стороны также обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки дня.