ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը «Դոհա ֆորում»-ի շրջանակում Հիքմեթ Հաջիևի հետ մասնակցել է «Հայաստան–Ադրբեջան տևական խաղաղություն. Վաշինգտոնյան համաձայնագիրը և համատեղ ապագան» թեմայով պանելային քննարկմանը
06 / 12 / 2025
Դեկտեմբերի 6-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը «Դոհա ֆորում»-ի շրջանակում Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի հետ մասնակցել է «Հայաստան–Ադրբեջան տևական խաղաղություն. Վաշինգտոնյան համաձայնագիրը և համատեղ ապագան» թեմայով պանելային քննարկմանը։
Արմեն Գրիգորյանն իր խոսքում անդրադարձել է «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» նախաստորագրված համաձայնագրին ու կարևորել խաղաղության գործընթացի ինստիտուցիոնալացումը: Գրիգորյանը նաև կարևորել է «ԹՐԻՓ ուղի» ծրագրի կյանքի կոչումն ու տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման արդյունքում առաջացող տնտեսական հնարավորությունները՝ հավելելով, որ բիզնես հետաքրքրությունների աճն ու տարածաշրջանային և արտատարածաշրջանային դերակատարների ներգրավվածությունը կնպաստեն տարածաշրջանում հաստատված խաղաղության ամրապնդմանը:
ԱԽ քարտուղարը շեշտել է Հայաստանի և Ադրբեջանի հասարակությունների միջև փոխվստահության բարձրացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները, ինչպես նաև կողմերի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու այդ գործընթացին։ Գրիգորյանը նաև կարևորել է միջազգային գործընկերների ներգրավվածությունը վերոնշյալ գործընթացներում:

Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян принял участие в панельной дискуссии на тему «Долговременный мир между Арменией и Азербайджаном: Вашингтонское соглашение и совместное будущее» совместно с Хикметом Гаджиевым
06 / 12 / 2025
6 декабря в рамках «Доха форума» Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян принял участие в панельной дискуссии на тему «Долговременный мир между Арменией и Азербайджаном: Вашингтонское соглашение и совместное будущее» совместно с помощником президента Азербайджана Хикметом Гаджиевым.
В своём выступлении Армен Григорян обратился к парафированному соглашению «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан», подчеркнув важность институционализации мирного процесса. Григорян также отметил реализацию инициативы «Маршрут TRIPP» и экономические возможности, возникающие в результате разблокирования региональных коммуникаций, добавив, что рост деловых интересов и вовлечение региональных и внегиональных акторов будет способствовать укреплению установленного в регионе мира.
Секретарь Совета безопасности подчеркнул усилия, направленные на повышение взаимного доверия между обществами Армении и Азербайджана, а также готовность сторон содействовать этому процессу. Григорян также отметил важность участия международных партнёров в вышеуказанных процессах.