ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը «Դոհա ֆորում»-ի շրջանակում Հիքմեթ Հաջիևի հետ մասնակցել է «Հայաստան–Ադրբեջան տևական խաղաղություն. Վաշինգտոնյան համաձայնագիրը և համատեղ ապագան» թեմայով պանելային քննարկմանը
06 / 12 / 2025
Դեկտեմբերի 6-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը «Դոհա ֆորում»-ի շրջանակում Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի հետ մասնակցել է «Հայաստան–Ադրբեջան տևական խաղաղություն. Վաշինգտոնյան համաձայնագիրը և համատեղ ապագան» թեմայով պանելային քննարկմանը։
Արմեն Գրիգորյանն իր խոսքում անդրադարձել է «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» նախաստորագրված համաձայնագրին ու կարևորել խաղաղության գործընթացի ինստիտուցիոնալացումը: Գրիգորյանը նաև կարևորել է «ԹՐԻՓ ուղի» ծրագրի կյանքի կոչումն ու տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման արդյունքում առաջացող տնտեսական հնարավորությունները՝ հավելելով, որ բիզնես հետաքրքրությունների աճն ու տարածաշրջանային և արտատարածաշրջանային դերակատարների ներգրավվածությունը կնպաստեն տարածաշրջանում հաստատված խաղաղության ամրապնդմանը:
ԱԽ քարտուղարը շեշտել է Հայաստանի և Ադրբեջանի հասարակությունների միջև փոխվստահության բարձրացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները, ինչպես նաև կողմերի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու այդ գործընթացին։ Գրիգորյանը նաև կարևորել է միջազգային գործընկերների ներգրավվածությունը վերոնշյալ գործընթացներում:

The Secretary of the Security Council of the Republic of Armenia Armen Grigoryan Participated in a Panel Discussion titled “Armenia–Azerbaijan Lasting Peace: The Washington Agreement and the Shared Future” Together with Hikmet Hajiyev
06 / 12 / 2025
On December 6, within the framework of the “Doha Forum,” the Secretary of the Security Council of the Republic of Armenia, Armen Grigoryan, participated in a panel discussion titled “Armenia–Azerbaijan Lasting Peace: The Washington Agreement and the Shared Future” together with Hikmet Hajiyev, Assistant to the President of Azerbaijan.
In his remarks, Armen Grigoryan referred to the initialed agreement “On the Establishment of Peace and Interstate Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan,” emphasizing the importance of institutionalizing the peace process. Grigoryan also highlighted the implementation of the “TRIPP Route” initiative and the economic opportunities arising from the unblocking of regional communications, adding that increased business interest and the involvement of regional and extra-regional actors will contribute to strengthening the established peace in the region.
The Secretary of the Security Council stressed the ongoing efforts to enhance mutual trust between the societies of Armenia and Azerbaijan, as well as the readiness of both sides to support this process. Grigoryan also underlined the importance of the involvement of international partners in the aforementioned processes.