ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ելույթ է ունեցել «Արդյունավետ պաշտպանություն և անվտանգություն. կանանց նշանակալի մասնակցության խթանումը Հայաստանի զինված ուժերում և զինված ուժերից դուրս» բարձր մակարդակի միջազգային համաժողովի ընթացքում
27 / 11 / 2025
Նոյեմբերի 27-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ելույթ է ունեցել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության՝ Վրաստանում ՆԱՏՕ-ի կապի գրասենյակի և ՄԱԿ-կանայք կազմակերպության հետ համատեղ կազմակերպված «Արդյունավետ պաշտպանություն և անվտանգություն. կանանց նշանակալի մասնակցության խթանումը Հայաստանի զինված ուժերում և զինված ուժերից դուրս» բարձր մակարդակի միջազգային համաժողովի ընթացքում:
Մեծ պատիվ է հանդես գալ այս պատվավոր լսարանի առաջ՝ քննարկելու, թե ինչպես կարող ենք խթանել կանանց մասնակցությունը զինված ուժերում և զինված ուժերից դուրս։ Այս հարցը փոխկապակցված է ազգային անվտանգության, ժողովրդավարական արժեքների և մարդու հիմնարար իրավունքների հարցերի հետ։ Նախքան խոսքս շարունակելը, ցանկանում եմ երախտագիտություն արտահայտել ՄԱԿ-կանայք կազմակերպությանը (UN Women), ՆԱՏՕ-ին, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան կառույցներում ծառայություն իրականացնող բոլոր կանանց։
21-րդ դարի անվտանգությունը պահանջում է բոլոր քաղաքացիների՝ թե՛ կանանց և թե՛ տղամարդկանց կարողությունների համատեղումը և փոխլրացումը. Ժամանակակից անվտանգային կառույցներին անհրաժեշտ են բազմազան կարողություններ՝ մշակութային զգայունություն, լեզվական կարողություն, կիբեռանվտանգության ոլորտի հմտություններ, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների տիրապետում, հոգեբանական և սոցիալական ընկալում, ինչպես նաև տեղական համայնքների հետ իմաստալից հաղորդակցվելու ունակություն։ Աշխարհի տարբեր երկրներում իրականացված ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ կանանց և տղամարդկանց հավասարակշռված մասնակցությունը զինված ուժերում ավելի արդյունավետ են դարձնում այդ կառույցները և վերջիններս ավելի մեծ հաջողությամբ են լուծում բարդ խնդիրները։ Այդ իսկ պատճառով Հայաստանի համար կանանց ներգրավումը անվտանգության համակարգում, մասնավորապես՝ Զինված ուժերում չի համարվում միայն խորհրդանշական քայլ, այլ հանդիսանում է ռազմավարական անհրաժեշտություն։
Չնայած զգալի առաջընթացին՝ մենք գիտակցում ենք, որ կանայք դեռևս մնում են փոքրամասնություն պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում, հատկապես՝ ղեկավար պաշտոններում։ Կանանց դերակատարությունը խթանելու և ավելի ընդգրկուն հնարավորություններ ստեղծելու նպատակով՝ Հայաստանի կառավարությունը հետևողական քայլեր է ձեռնարկում։ Դրա կարևոր օրինակներից է կանանց կամավոր վեցամսյա ժամկետային զինվորական ծառայության զորակոչելը, որը 18–27 տարեկան կանանց հնարավորություն է տալիս անցնել զինվորական պատրաստություն և ծառայությունը հաջողությամբ ավարտելու դեպքում ստանալ մոտ 2500 եվրո պատվո վճար։
Հայաստանում կանանց ծառայության կոնկրետ օրինակներից մեկը կանանց գումարտակի ձևավորումն է, որը ամբողջությամբ բաղկացած է կին զինծառայողներից: Հատկանաշական է, որ գումարտակի համար ստեղծվել են առանձին պայամններ և զարգացած ենթակառուցվածք ծառայությունը հավուր պատշաճին կազմակերպելու և լավ արդյունքներ գրանցելու համար: Այստեղ է կազմակերպվում նաև կամավոր ժամկետային զինվորական ծառայության զորակոչված կանանց ծառայությունը։ Ցանկանում եմ նաև ընդգծել հայ կին զինծառայողների մասնակցությունը արտերկրում խաղաղապահ առաքելություններին, որով ամրապնդվում է Հայաստանի ներդրումը գլոբալ խաղաղության և անվտանգության ապահովման գործում։
Կանանց ներգրավվածությունն աստիճանաբար ընդլայնվել է մի շարք նոր մասնագիտական դաշտերում՝ ռազմաբժշկական, կապի և վերահսկման, լոգիստիկայի, ռազմական կրթության ոլորտներում և հետախուզության որոշ օղակներում։
Զինված ուժերից դուրս կա նաև ներառականության ավելի լայն մշակույթ Հայաստանի անվտանգային համակարգում։ Այսօր կանայք զբաղեցնում են Հայաստանի ներքին և արտաքին անվտանգության և արդարադատության ոլորտում ամենաբարձր պաշտոններից մի քանիսը, օրինակ՝ Ներքին գործերի նախարարը, Արդարադատության նախարարը, Արտաքին հետախուզության ծառայության ղեկավարը, ինչպես նաև Գլխավոր դատախազը: Այս օրինակները ցույց են տալիս, որ անվտանգային կառավարման ոլորտում առաջընթաց ունենք, սակայն նաև արձանագրում ենք, որ մեծ ծավալի աշխատանք ունենք անելու, որպեսզի ցանկալի արդյունքի հասնենք: Համոզված եմ, որ կին բարձրաստիճան պաշտոնյանները ոգևորում են բազմաթիվ աղջիկների և նաև ցույց են տալիս, որ հնարավորություն կա: Կին առաջնորդներն իրենց օրինակով երիտասարդ աղջիկների երազանքների դաշտն ընդլայնում են, և սա մեզ ավելի լավ ապագայի հույս է տալիս:
Միանշանակ է, որ անվտանգության ոլորտում կանանց հավասար ներգրավման խնդրի հասցեագրումը հնարավոր է, երբ հանրային կյանքի մյուս ոլորտներում ևս այդ հարցը հասցեագրված է: Այս խնդրի հասցեագրումը պահանջում է ամբողջական, այլ ոչ թե հատվածական մոտեցումներ: Գործադիրը, Ազգային ժողովը, դատական իշխանության մարմինները, քաղաքացիական հասարակությունը, լրատվամիջոցները մեծ աշխատանք ունեն անելու այս ուղղությամբ:
Ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին նշվող ՄԱԿ ԱԽ 1325 «Կանայք, խաղաղություն և անվտանգություն» բանաձևի ընդունման 25-ամյա հոբելյանին ընդառաջ Հայաստանի Հանրապետությունը մշակել է իր Գործողությունների ազգային երրորդ ծրագիրը (NAP), որը վերահաստատում է կանանց դերի բարձրացման և կանանց դեմ բռնության դեմ պայքարի գործում կառավարության հանձնառությունը։ Միջազգային իրավունքի մակարդակում Հայաստանի Հանրապետությունը հետևում է «Կանանց նկատմամբ խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին կոնվենցիային», «Միջազգային մարդասիրական իրավունքին», ինչպես նաև «Միջազգային աշխատանքի կազմակերպության» կողմից սահմանած չափանիշներին։
Այս համատեքստում ուզում եմ ընգծել նաև վերահսկողության մեխանիզմների կարևորությունը։ Հայաստանի Ազգային ժողովը, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները և Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտը կարևոր դերակատարում ունեն պաշտպանության և անվտանգությանը առնչվող կառույցներում կանանց հավասարության առաջմղման, խտրականության կամ ոտնձգությունների կանխարգելման գործում։ Նրանց ներգրավվածությունը ուժեղացնում է թափանցիկությունը և նպաստում համապատասխան բարեփոխումների իրականացմանը։
Հայաստանի անվտանգության տեսլականը համապարփակ է։ Այն ներառում է մարդու իրավունքների պաշտպանություն, ինստիտուցիոնալ վստահություն, ժողովրդավարական կայունություն և սոցիալական ներառականություն։ Կանանց դերակատարումն անվտանգության ողջ համակարգում՝ նախարարություններից մինչև հրամանատարական շղթա, խաղաղապահ առաքելություններից մինչև առաջնագիծ, համալրում է մեր ազգային ներուժը և ամրապնդում երկարաժամկետ խաղաղության հիմքերը։
Քանի որ Հայաստանը շարունակում է իր բարեփոխումների ուղին, մենք վճռական ենք սերտորեն համագործակցելու մեր միջազգային գործընկերների հետ։ Ձեր փորձառությունը, ձեր աջակցությունն ու ձեր ներգրավվածությունը նպաստում են այն բարեփոխումներին, որոնք կենսական նշանակություն ունեն մեր համատեղ անվտանգության և տարածաշրջանային կայունության համար։

Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян выступил на международной конференции высокого уровня «Эффективная оборона и безопасность: содействие значимому участию женщин в Вооруженных силах и за их пределами в Армении»
27 / 11 / 2025
27 ноября Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян выступил на международной конференции высокого уровня «Эффективная оборона и безопасность: содействие значимому участию женщин в Вооруженных силах и за их пределами в Армении», совместно организованной Аппаратом Защитника прав человека Республики Армения, Офисом связи НАТО в Грузии и организацией UN Women.
Для меня большая честь выступать перед этой уважаемой аудиторией и обсудить, каким образом мы можем способствовать участию женщин в вооружённых силах и за их пределами. Этот вопрос тесно связан с национальной безопасностью, демократическими ценностями и фундаментальными правами человека. Прежде чем продолжить, хочу выразить благодарность организации UN Women, НАТО, представителям гражданского общества, а также всем женщинам, проходящим службу в соответствующих структурах Республики Армения.
Безопасность XXI века требует объединения и взаимодополнения способностей всех граждан — как женщин, так и мужчин. Современным структурам безопасности необходимы разнообразные навыки: культурная чувствительность, языковые способности, компетенции в сфере кибербезопасности, владение информационными технологиями, психологическое и социальное понимание, а также способность к содержательной коммуникации с местными общинами.
Исследования, проведённые в разных странах мира, показывают, что сбалансированное участие женщин и мужчин в вооружённых силах делает эти структуры более эффективными и успешными в решении сложных задач. Поэтому для Армении вовлечение женщин в систему безопасности, особенно в Вооружённые силы, является не просто символическим шагом, а стратегической необходимостью.
Несмотря на значительный прогресс, мы осознаём, что женщины всё ещё остаются в меньшинстве в сфере обороны и безопасности, особенно на руководящих должностях. Для продвижения роли женщин и создания более инклюзивных возможностей правительство Армении предпринимает последовательные шаги. Важным примером является добровольная шестимесячная срочная военная служба для женщин, которая даёт возможность женщинам в возрасте 18–27 лет пройти военную подготовку и, при успешном завершении службы, получить почётную выплату в размере около 2500 евро.
Одним из конкретных примеров службы женщин в Армении является формирование женского батальона, полностью состоящего из военнослужащих-женщин. Примечательно, что для батальона созданы отдельные условия и развитая инфраструктура для надлежащей организации службы и достижения хороших результатов. Здесь также проходит службу женщины, призванные на добровольную срочную военную службу.
Хочу также подчеркнуть участие армянских военнослужащих-женщин в миротворческих миссиях за рубежом, что укрепляет вклад Армении в обеспечение глобального мира и безопасности. Вовлечённость женщин постепенно расширилась и охватила ряд новых профессиональных направлений, включая военную медицину, связь и управление, логистику, военное образование и отдельные подразделения разведки. За пределами Вооружённых сил также существует более широкая культура инклюзивности в системе безопасности Армении.
Сегодня женщины занимают одни из самых высоких должностей в сферах внутренней и внешней безопасности и юстиции Армении, например, министр внутренних дел, министр юстиции, руководитель Службы внешней разведки, а также Генеральный прокурор. Эти примеры показывают, что мы добились прогресса в сфере управления безопасностью, однако также осознаём, что нам предстоит проделать большой объём работы для достижения желаемых результатов. Я убеждён, что женщины на высоких должностях вдохновляют многих девушек и демонстрируют, что возможности существуют. Женщины-лидеры своим примером расширяют горизонты мечтаний молодых девушек и дают нам надежду на лучшее будущее.
Очевидно, что решение проблемы равного участия женщин в сфере безопасности возможно только в том случае, если этот вопрос решается и в других сферах общественной жизни. Это требует комплексного, а не фрагментарного подхода. Исполнительная власть, Национальное собрание, судебные органы, гражданское общество и средства массовой информации имеют большую работу в этом направлении.
В преддверии 25-летия принятия Резолюции СБ ООН 1325 «Женщины, мир и безопасность», отмечаемого в октябре текущего года, Республика Армения разработала свой третий Национальный план действий (НПД), который подтверждает приверженность правительства повышению роли женщин и борьбе с насилием в отношении женщин. На уровне международного права Республика Армения руководствуется Конвенцией о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин, нормами международного гуманитарного права, а также стандартами, установленными Международной организацией труда.
В этом контексте хотел бы также подчеркнуть важность механизмов контроля. Национальное собрание Армении, организации гражданского общества и Институт Защитника прав человека играют важную роль в продвижении равенства в структурах, связанных с обороной и безопасностью, а также в предотвращении дискриминации или злоупотреблений. Их участие укрепляет прозрачность и способствует осуществлению соответствующих реформ.
Видение безопасности Армении носит всеобъемлющий характер. Оно включает защиту прав человека, институциональное доверие, демократическую стабильность и социальную инклюзивность. Роль женщин во всей системе безопасности — от министерств до командных цепочек, от миротворческих миссий до передовой — усиливает наш национальный потенциал и укрепляет основы долгосрочного мира.
По мере продолжения курса реформ Армения настроена на тесное сотрудничество с нашими международными партнёрами. Ваш опыт, ваша поддержка и ваше участие способствуют тем реформам, которые имеют жизненно важное значение для нашей общей безопасности и региональной стабильности.