ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ելույթ է ունեցել ԱՊՀ պետությունների ԱԽ քարտուղարների 13-րդ հանդիպմանը
05 / 11 / 2025
Նոյեմբերի 5-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Մոսկվայում մասնակցել և ելույթ է ունեցել ԱՊՀ պետությունների ԱԽ քարտուղարների 13-րդ հանդիպմանը։
«Հարգելի գործընկերներ,
Հարգելի Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարներ,
Նախևառաջ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել ռուսական կողմին, և մասնավորապես Սերգեյ Կուժուգետովիչին, այս կարևոր նիստը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար, որի նպատակն է քննարկել մեր տարածաշրջանի և ԱՊՀ ամբողջ տարածքի անվտանգության, կայունության և զարգացման ապագային առնչվող հիմնարար հարցերը։
Անկախ Պետությունների Համագործակցությունը արդեն ավելի քան երեք տասնամյակ հանդիսանում է մեր երկրների միջև երկխոսության, համագործակցության և փոխօգնության կարևոր հարթակ։ Այս տարիների ընթացքում ԱՊՀ-ն զգալի դեր է խաղացել փոխըմբռնման ամրապնդման, անվտանգության ոլորտում ջանքերի համակարգման, ինչպես նաև տնտեսական և մարդասիրական համագործակցության զարգացման գործում։ Ժամանակակից մարտահրավերների և արագ փոփոխվող արտաքին միջավայրի պայմաններում մեր տարածաշրջանների առջև կանգնած են կայունության ապահովման, վստահության ամրապնդման և փոխշահավետ համագործակցության խնդիրներ։ Այս առումով, ԱՊՀ անդամ երկրների Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների հանդիպումները հնարավորություն են տալիս մշակել ռազմավարական մոտեցումներ, որոնք ուղղված են մեր ժողովուրդների շահերի պաշտպանությանը և մեր պետությունների զարգացման ապահովմանը։
Հայաստանի համար առանձնահատուկ նշանակություն ունի ԱՊՀ-ի շրջանակներում ընթացող երկխոսությունը՝ որպես անվտանգության, փոխկապակցվածության և կայուն զարգացման հարցերի քննարկման համար կարևոր հարթակ։ Այս հարթակը մեզ հնարավորություն է տալիս մշակել ընդհանուր մեխանիզմներ, որոնք ուղղված են խաղաղության և վստահության ամրապնդմանը, ինչպես նաև այն խնդիրների լուծմանը, որոնք պահանջում են հավաքական մոտեցում և փոխըմբռնում։
Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը, անկասկած, ապրում է կարևոր փոփոխությունների շրջան՝ ինչպես քաղաքական, այնպես էլ ենթակառուցվածքային և մտածելակերպի մակարդակներում։
Կցանկանայի հատկապես ընդգծել այն պատմական նշանակության իրադարձությունը, որը տեղի ունեցավ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը, որտեղ կայացավ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահի Իլհամ Ալիևի և ԱՄՆ նախագահի Դոնալդ Թրամփի հանդիպումը։
Վաշինգտոնյան համաձայնագրի արդյունքում Հարավային Կովկասում հաստատվել է խաղաղություն, և այժմ մենք աշխատում ենք Ադրբեջանի հետ խաղաղության ինստիտուցիոնալացման ուղղությամբ։ Ինստիտուցիոնալացման բաղադրիչներից մեկը երկու երկրների կողմից «Խաղաղության պայմանագրի» ստորագրումն ու վավերացումն է։ Մյուս կարևոր բաղադրիչը՝ հաղորդակցությունների ապաշրջափակումն է, որը կստեղծի տնտեսական փոխկախվածություն տարածաշրջանում և, իր հերթին, կնպաստի խաղաղության ամրապնդմանը։
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության ու հարաբերությունների կարգավորման ձգտումը հաստատող համատեղ հռչակագրի ստորագրումը դարձավ կարևոր հանգրվան մեր երկար սպասված խաղաղությանը հասնելու ճանապարհին։ Մենք ևս մեկ անգամ վերահաստատեցինք մեր հանձնառությունը՝ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների նկատմամբ։
1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը, որը հանդիսանում է ԱՊՀ-ի հիմնադիր փաստաթուղթը, նույնպես առանցքային դեր է խաղացել այսօրվա գործընթացի հիմքերի ձևավորման գործում։ Դրա հիման վրա մենք շարունակում ենք կառուցել մեր համագործակցությունը։ Կարևոր է ընդգծել, որ նաև արդի համատեքստում մենք պետք է հիմնվենք այս բազային սկզբունքների վրա, ինչպես և անում են Հայաստանն ու Ադրբեջանը՝ հարգելով միմյանց տարածքային ամբողջականությունն Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա։
Այսօր, երբ Հարավային Կովկասը աստիճանաբար ազատվում է ռազմական հակամարտությունների ծանր ժառանգությունից և անցնում է շահերի բախման տրամաբանությունից դեպի համագործակցության տրամաբանություն, բացվում են նոր հորիզոններ խաղաղ և կայուն զարգացման համար։
Կցանկանայի հատկապես ընդգծել Վաշինգտոնի համաձայնագրի շրջանակում հաղորդակցությունների բացման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, ինչպես նաև TRIPP ծրագիրը՝ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման»։ Ներկայում Հայաստանը ակտիվորեն քննարկում է TRIPP ծրագրի մանրամասները ԱՄՆ-ի հետ, և մոտ ապագայում արդեն հնարավոր կլինի անցնել գործնական աշխատանքների իրականացմանը։
Այս նախագիծն իր մասշտաբներով և նշանակությամբ եզակի է, քանի որ այն ուղղված է այնպիսի պայմանների ստեղծմանը, երբ տրանսպորտային և հաղորդակցական ուղիները կօգտագործվեն ոչ թե որպես մրցակցության գործիքներ, այլ որպես համագործակցության և փոխադարձ բարգավաճման միջավայր։ Մենք այս քայլում տեսնում ենք ոչ միայն դրական դինամիկա ենթակառուցվածքների ոլորտում, այլև հումանիտար կապերի և փոխվստահության զարգացման գործում։ Այս գործընթացի ամենակարևոր բաղադրիչներից մեկը տրանսպորտային և հաղորդակցական ուղիների ապաշրջափակումն է, ինչը պարզապես ենթակառուցվածքային խնդիր չէ, այլ ռազմավարական քայլ՝ կայուն և երկարաժամկետ անվտանգության ապահովման ուղղությամբ։ Սա հատկապես կարևոր է նրանով, որ Հայաստանը և հարևան երկրներն ունեն զարգացման մեծ ներուժ, և հաղորդակցական ուղիների ապաշրջափակումը մեզ հնարավորություն է տալիս հասնելու ավելիին, քան պարզապես տրանսպորտային հաղորդակցության բարելավումն է:
Մենք տեսնում ենք, որ այս նոր փուլում ամենակարևոր գործոններից մեկը դառնում է բոլոր կողմերի ներառականությունը։
TRIPP ծրագրի շրջանակում մենք ձգտում ենք ստեղծել իրական համագործակցության և փոխշահավետության միջավայր։ Այս ծրագիրը նպատակ ունի ձևավորել կապեր ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, այլև ԱՊՀ այլ երկրների հետ՝ ապահովելով հայկական տրանսպորտային ուղիների ինտեգրումն ավելի լայն ցանցերում, ներառյալ Եվրասիական տարածքում։ Սա բացում է նոր հնարավորություններ առևտրի, լոգիստիկայի և մարդկանց տեղաշարժի համար՝ միաժամանակ նպաստելով փոխկախվածության ամրապնդմանը, ինչը, իր հերթին, կարևոր գործոն է անվտանգության ապահովման գործում։
Օգոստոսի 8-ի համաձայնագրի ստորագրումից հետո իրականացվում են աշխատանքներ Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակությունների միջև շփումների ակտիվացման ուղղությամբ։ Այսպես, հոկտեմբերի 21-22-ին Երևանում տեղի ունեցավ ադրբեջանական քաղաքացիական հասարակության պատվիրակության այց, որի նպատակն էր ակտիվացնել երկու հասարակությունների միջև շփումները։ Մենք համոզված ենք, որ նմանատիպ փոխայցերը պետք է շարունակվեն և ներառեն նոր շերտեր, ինչը կնպաստի խաղաղության պահպանմանը և ամրապնդմանը։
Այսպիսով, հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը և նման ծրագրերը՝ ինչպիսիք են TRIPP-ը, մարդկային կապերի զարգացումը, երկխոսության ակտիվացումն ու խաղաղության ինստիտուցիոնալացումը՝ հիմնական տարրեր են, որոնք դարձնում են կայունությունն անշրջելի և ձևավորում են ողջ տարածաշրջանի բարգավաճման հիմքը։ Մենք բաց ենք երկխոսության համար, պատրաստ ենք աշխատել փոխադարձ հարգանքի ոգով և ձգտում ենք, որպեսզի մեր համագործակցությունը ոչ միայն բերի կոնկրետ արդյունքներ, այլ նաև դառնա օրինակ այլ տարածաշրջանների համար, որոնք դեռ պետք է անցնեն նման ճանապարհով։
Համոզված եմ, որ այսօրվա նիստը կլինի կարևոր քայլ՝ ավելի խաղաղ, փոխկապակցված և անվտանգ տարածաշրջան ստեղծելու ճանապարհին, որը կծառայի ԱՊՀ-ում ընդգրկված բոլոր ժողովուրդների և պետությունների բարօրությանը։

The Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan Delivered a Speech at the 13th Meeting of the Secretaries of the Security Councils of the CIS Member States
05 / 11 / 2025
On November 5, Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan participated and delivered a speech at the 13th meeting of the Secretaries of the Security Councils of the CIS member states held in Moscow.
Below is the text of his address:
Honorable Secretaries of the Security Councils,
First of all, allow me to express my gratitude to the Russian side, and in particular to Sergey Kuzhugetovich, for organizing this important session at a high level, aimed at discussing fundamental issues related to the security, stability, and future development of our region and the entire CIS area.
For more than three decades, the Commonwealth of Independent States has served as an important platform for dialogue, cooperation, and mutual assistance among our countries. Over these years, the CIS has played a significant role in strengthening mutual understanding, coordinating efforts in the field of security, and developing economic and humanitarian cooperation. In the context of modern challenges and a rapidly changing external environment, our regions face the tasks of ensuring stability, strengthening trust, and promoting mutually beneficial cooperation.
In this regard, meetings of the Secretaries of the Security Councils of the CIS member states provide an opportunity to develop strategic approaches aimed at protecting the interests of our peoples and ensuring the development of our states. For Armenia, the ongoing dialogue within the CIS has special importance, as it provides a valuable platform for discussing issues of security, interconnectivity, and sustainable development. This forum enables us to elaborate common mechanisms aimed at strengthening peace and trust, as well as addressing challenges that require collective approaches and mutual understanding.
The South Caucasus region is undoubtedly undergoing a period of significant transformation—political, infrastructural, and conceptual. I would like to particularly emphasize the historic event that took place on August 8, 2025, at the White House, where a meeting was held between the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, and the President of the United States Donald Trump.
As a result of the Washington Agreement, peace has been established in the South Caucasus, and we are now working on the institutionalization of peace with Azerbaijan. One of the key components of institutionalization is the signing and ratification of a “Peace Treaty” between the two countries. Another important element is the unblocking of communications, which will create economic interdependence in the region and, in turn, contribute to the strengthening of peace. The signing of a joint declaration confirming the commitment of Armenia and Azerbaijan to the normalization of relations and to peace became an important milestone on the path toward our long-awaited peace.
Once again, we reaffirmed our commitment to the principles of sovereignty and territorial integrity. The Alma-Ata Declaration of 1991, which serves as the founding document of the CIS, has also played a crucial role in shaping the foundation of the ongoing processes. On this basis, we continue to build our cooperation. It is important to emphasize that, even in the current context, we must continue to rely on these fundamental principles, as Armenia and Azerbaijan do—by respecting each other’s territorial integrity on the basis of the Alma-Ata Declaration.
Today, as the South Caucasus gradually frees itself from the heavy legacy of military conflicts and transitions from a logic of confrontation of interests to a logic of cooperation, new horizons for peaceful and stable development are opening.
I would like to especially highlight the agreements reached within the framework of the Washington Accord on the opening of communications, as well as the TRIPP program — “Trump’s Route for International Peace and Prosperity.”
Armenia is now actively discussing the details of the TRIPP program with the United States, and in the near future it will be possible to move toward practical implementation. This project is unique in scale and significance, as it aims to create conditions where transport and communication routes will be used not as instruments of competition, but as an environment of cooperation and mutual prosperity. We see in this step not only positive dynamics in the field of infrastructure but also in the development of humanitarian ties and mutual trust.
One of the most important components of this process is the unblocking of transport and communication routes — not merely an infrastructural issue, but a strategic step toward ensuring sustainable and long-term security. This is particularly important because Armenia and neighboring countries have great development potential, and the unblocking of communications gives us the opportunity to achieve more than just the improvement of transport connections. We see that, in this new phase, one of the most essential factors is inclusiveness of all parties.
Within the framework of the TRIPP program, we strive to create a genuine environment of cooperation and mutual benefit. The program aims to build connections not only between Armenia and Azerbaijan but also with other CIS countries, ensuring the integration of Armenian transport routes into broader networks, including within the Eurasian space. This opens new opportunities for trade, logistics, and human mobility while strengthening interdependence — an important factor for ensuring security.
Following the signing of the August 8 Agreement, efforts have been made to enhance contacts between the civil societies of Armenia and Azerbaijan. For example, on October 21–22, a delegation of Azerbaijani civil society representatives visited Yerevan, with the aim of activating interaction between the two societies. We are convinced that such exchange visits should continue and expand to include new groups, which will help preserve and strengthen peace.
Thus, the unblocking of communications and initiatives such as the TRIPP program, the development of human connections, the activation of dialogue, and the institutionalization of peace are the key elements that make stability irreversible and form the foundation for the prosperity of the entire region.
We remain open to dialogue, ready to work in the spirit of mutual respect, and aspire for our cooperation not only to produce concrete results but also to serve as an example for other regions that still have to walk a similar path.
I am confident that today’s session will be an important step toward creating a more peaceful, interconnected, and secure region that will serve the well-being of all the peoples and states represented in the CIS.