ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ելույթ է ունեցել ԱՊՀ պետությունների ԱԽ քարտուղարների 13-րդ հանդիպմանը
05 / 11 / 2025
Նոյեմբերի 5-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Մոսկվայում մասնակցել և ելույթ է ունեցել ԱՊՀ պետությունների ԱԽ քարտուղարների 13-րդ հանդիպմանը։
«Հարգելի գործընկերներ,
Հարգելի Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարներ,
Նախևառաջ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել ռուսական կողմին, և մասնավորապես Սերգեյ Կուժուգետովիչին, այս կարևոր նիստը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար, որի նպատակն է քննարկել մեր տարածաշրջանի և ԱՊՀ ամբողջ տարածքի անվտանգության, կայունության և զարգացման ապագային առնչվող հիմնարար հարցերը։
Անկախ Պետությունների Համագործակցությունը արդեն ավելի քան երեք տասնամյակ հանդիսանում է մեր երկրների միջև երկխոսության, համագործակցության և փոխօգնության կարևոր հարթակ։ Այս տարիների ընթացքում ԱՊՀ-ն զգալի դեր է խաղացել փոխըմբռնման ամրապնդման, անվտանգության ոլորտում ջանքերի համակարգման, ինչպես նաև տնտեսական և մարդասիրական համագործակցության զարգացման գործում։ Ժամանակակից մարտահրավերների և արագ փոփոխվող արտաքին միջավայրի պայմաններում մեր տարածաշրջանների առջև կանգնած են կայունության ապահովման, վստահության ամրապնդման և փոխշահավետ համագործակցության խնդիրներ։ Այս առումով, ԱՊՀ անդամ երկրների Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների հանդիպումները հնարավորություն են տալիս մշակել ռազմավարական մոտեցումներ, որոնք ուղղված են մեր ժողովուրդների շահերի պաշտպանությանը և մեր պետությունների զարգացման ապահովմանը։
Հայաստանի համար առանձնահատուկ նշանակություն ունի ԱՊՀ-ի շրջանակներում ընթացող երկխոսությունը՝ որպես անվտանգության, փոխկապակցվածության և կայուն զարգացման հարցերի քննարկման համար կարևոր հարթակ։ Այս հարթակը մեզ հնարավորություն է տալիս մշակել ընդհանուր մեխանիզմներ, որոնք ուղղված են խաղաղության և վստահության ամրապնդմանը, ինչպես նաև այն խնդիրների լուծմանը, որոնք պահանջում են հավաքական մոտեցում և փոխըմբռնում։
Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը, անկասկած, ապրում է կարևոր փոփոխությունների շրջան՝ ինչպես քաղաքական, այնպես էլ ենթակառուցվածքային և մտածելակերպի մակարդակներում։
Կցանկանայի հատկապես ընդգծել այն պատմական նշանակության իրադարձությունը, որը տեղի ունեցավ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը, որտեղ կայացավ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահի Իլհամ Ալիևի և ԱՄՆ նախագահի Դոնալդ Թրամփի հանդիպումը։
Վաշինգտոնյան համաձայնագրի արդյունքում Հարավային Կովկասում հաստատվել է խաղաղություն, և այժմ մենք աշխատում ենք Ադրբեջանի հետ խաղաղության ինստիտուցիոնալացման ուղղությամբ։ Ինստիտուցիոնալացման բաղադրիչներից մեկը երկու երկրների կողմից «Խաղաղության պայմանագրի» ստորագրումն ու վավերացումն է։ Մյուս կարևոր բաղադրիչը՝ հաղորդակցությունների ապաշրջափակումն է, որը կստեղծի տնտեսական փոխկախվածություն տարածաշրջանում և, իր հերթին, կնպաստի խաղաղության ամրապնդմանը։
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության ու հարաբերությունների կարգավորման ձգտումը հաստատող համատեղ հռչակագրի ստորագրումը դարձավ կարևոր հանգրվան մեր երկար սպասված խաղաղությանը հասնելու ճանապարհին։ Մենք ևս մեկ անգամ վերահաստատեցինք մեր հանձնառությունը՝ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների նկատմամբ։
1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը, որը հանդիսանում է ԱՊՀ-ի հիմնադիր փաստաթուղթը, նույնպես առանցքային դեր է խաղացել այսօրվա գործընթացի հիմքերի ձևավորման գործում։ Դրա հիման վրա մենք շարունակում ենք կառուցել մեր համագործակցությունը։ Կարևոր է ընդգծել, որ նաև արդի համատեքստում մենք պետք է հիմնվենք այս բազային սկզբունքների վրա, ինչպես և անում են Հայաստանն ու Ադրբեջանը՝ հարգելով միմյանց տարածքային ամբողջականությունն Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա։
Այսօր, երբ Հարավային Կովկասը աստիճանաբար ազատվում է ռազմական հակամարտությունների ծանր ժառանգությունից և անցնում է շահերի բախման տրամաբանությունից դեպի համագործակցության տրամաբանություն, բացվում են նոր հորիզոններ խաղաղ և կայուն զարգացման համար։
Կցանկանայի հատկապես ընդգծել Վաշինգտոնի համաձայնագրի շրջանակում հաղորդակցությունների բացման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, ինչպես նաև TRIPP ծրագիրը՝ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման»։ Ներկայում Հայաստանը ակտիվորեն քննարկում է TRIPP ծրագրի մանրամասները ԱՄՆ-ի հետ, և մոտ ապագայում արդեն հնարավոր կլինի անցնել գործնական աշխատանքների իրականացմանը։
Այս նախագիծն իր մասշտաբներով և նշանակությամբ եզակի է, քանի որ այն ուղղված է այնպիսի պայմանների ստեղծմանը, երբ տրանսպորտային և հաղորդակցական ուղիները կօգտագործվեն ոչ թե որպես մրցակցության գործիքներ, այլ որպես համագործակցության և փոխադարձ բարգավաճման միջավայր։ Մենք այս քայլում տեսնում ենք ոչ միայն դրական դինամիկա ենթակառուցվածքների ոլորտում, այլև հումանիտար կապերի և փոխվստահության զարգացման գործում։ Այս գործընթացի ամենակարևոր բաղադրիչներից մեկը տրանսպորտային և հաղորդակցական ուղիների ապաշրջափակումն է, ինչը պարզապես ենթակառուցվածքային խնդիր չէ, այլ ռազմավարական քայլ՝ կայուն և երկարաժամկետ անվտանգության ապահովման ուղղությամբ։ Սա հատկապես կարևոր է նրանով, որ Հայաստանը և հարևան երկրներն ունեն զարգացման մեծ ներուժ, և հաղորդակցական ուղիների ապաշրջափակումը մեզ հնարավորություն է տալիս հասնելու ավելիին, քան պարզապես տրանսպորտային հաղորդակցության բարելավումն է:
Մենք տեսնում ենք, որ այս նոր փուլում ամենակարևոր գործոններից մեկը դառնում է բոլոր կողմերի ներառականությունը։
TRIPP ծրագրի շրջանակում մենք ձգտում ենք ստեղծել իրական համագործակցության և փոխշահավետության միջավայր։ Այս ծրագիրը նպատակ ունի ձևավորել կապեր ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, այլև ԱՊՀ այլ երկրների հետ՝ ապահովելով հայկական տրանսպորտային ուղիների ինտեգրումն ավելի լայն ցանցերում, ներառյալ Եվրասիական տարածքում։ Սա բացում է նոր հնարավորություններ առևտրի, լոգիստիկայի և մարդկանց տեղաշարժի համար՝ միաժամանակ նպաստելով փոխկախվածության ամրապնդմանը, ինչը, իր հերթին, կարևոր գործոն է անվտանգության ապահովման գործում։
Օգոստոսի 8-ի համաձայնագրի ստորագրումից հետո իրականացվում են աշխատանքներ Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակությունների միջև շփումների ակտիվացման ուղղությամբ։ Այսպես, հոկտեմբերի 21-22-ին Երևանում տեղի ունեցավ ադրբեջանական քաղաքացիական հասարակության պատվիրակության այց, որի նպատակն էր ակտիվացնել երկու հասարակությունների միջև շփումները։ Մենք համոզված ենք, որ նմանատիպ փոխայցերը պետք է շարունակվեն և ներառեն նոր շերտեր, ինչը կնպաստի խաղաղության պահպանմանը և ամրապնդմանը։
Այսպիսով, հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը և նման ծրագրերը՝ ինչպիսիք են TRIPP-ը, մարդկային կապերի զարգացումը, երկխոսության ակտիվացումն ու խաղաղության ինստիտուցիոնալացումը՝ հիմնական տարրեր են, որոնք դարձնում են կայունությունն անշրջելի և ձևավորում են ողջ տարածաշրջանի բարգավաճման հիմքը։ Մենք բաց ենք երկխոսության համար, պատրաստ ենք աշխատել փոխադարձ հարգանքի ոգով և ձգտում ենք, որպեսզի մեր համագործակցությունը ոչ միայն բերի կոնկրետ արդյունքներ, այլ նաև դառնա օրինակ այլ տարածաշրջանների համար, որոնք դեռ պետք է անցնեն նման ճանապարհով։
Համոզված եմ, որ այսօրվա նիստը կլինի կարևոր քայլ՝ ավելի խաղաղ, փոխկապակցված և անվտանգ տարածաշրջան ստեղծելու ճանապարհին, որը կծառայի ԱՊՀ-ում ընդգրկված բոլոր ժողովուրդների և պետությունների բարօրությանը։

Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян выступил с речью на 13-м заседании секретарей советов безопасности государств – членов СНГ
05 / 11 / 2025
5 ноября Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян принял участие и выступил с речью на 13-м заседании секретарей советов безопасности государств – членов СНГ, состоявшемся в Москве.
«Уважаемые коллеги,
Уважаемые секретари Советов безопасности,
Прежде всего позвольте выразить благодарность российской стороне и в особенности Сергею Кужугетовичу за проведение на высоком уровне этого важного заседания для обсуждения ключевых вопросов, касающихся будущего безопасности, стабильности и развития нашего региона и всей территории СНГ.
Содружество Независимых Государств уже более трех десятилетий остается важной площадкой для диалога, сотрудничества и взаимопомощи между нашими странами. За эти годы СНГ сыграло немалую роль в укреплении взаимопонимания, координации усилий в сфере безопасности, экономического и гуманитарного взаимодействия. В условиях современных вызовов, быстро меняющейся внешней среды, перед нашими регионами встают задачи обеспечения стабильности, укрепления доверия и взаимовыгодного сотрудничества. Таким образом, встречи секретарей советов безопасности стран участников СНГ позволяют генерировать стратегические подходы, направленные на защиту интересов наших народов и обеспечение развития наших государств.
Для Армении особое значение имеет диалог в рамках СНГ, как площадки для обсуждения важных вопросов безопасности, взаимосвязанности и устойчивого развития. Эта площадка предоставляет нам возможность выработать общие механизмы, направленные на укрепление мира и доверия, а также на решение проблем, требующих коллективного подхода и взаимопонимания.
Регион Южного Кавказа, безусловно, переживает важные изменения, как на политическом, так и на инфраструктурном и ментальном уровнях.
Я хотел бы особо подчеркнуть историческую значимость того события, которое имело место 8 августа 2025 года в Белом доме, где состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента Азербайджана Ильхама Алиева и президента США Дональда Трампа.
В результате Вашингтонского соглашения на Южном Кавказе установился мир, и сейчас мы работаем в направлении институционализации мира с Азербайджаном. Один из компонентов институционализации - это подписание и ратификация Мирного договора обеими странам. Другой компонент - разблокировка, которая создаст экономическую взаимозависимость в регионе, что в свою очередь послужит укреплению мира.
Подписание совместной декларации, подтверждающей стремление к миру и нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, стало вехой в нашем стремлении к долгожданному миру. Мы вновь подтвердили нашу приверженность принципам суверенитета и территориальной целостности.
Алма-Атинская декларация 1991 года, являющаяся основополагающим документом СНГ, сыграла также ключевую роль в формировании основ сегодняшнего процесса. На её основе мы продолжаем строить сотрудничество. Важно отметить, что и в современном контексте мы должны опираться на эти базовые принципы, что и делают Армения и Азербайджан, уважая территориальную целостность друг друга на основе Алма-Атинской декларации.
Сегодня, когда Южный Кавказ постепенно освобождается от тяжелого наследия военных конфликтов и переходит от столкновений интересов к логике сотрудничества, открываются новые горизонты для мирного и устойчивого развития.
Хотелось бы особо подчеркнуть договоренность по открытию коммуникаций в рамках Вашингтонского соглашения, а также проект TRIPP «Дорога Трампа во имя международного мира и процветания». В настоящее время Армения интенсивно обсуждает детали TRIPP с США, и в скором времени уже будет возможность приступить к предметным работам.
Этот проект является уникальным по своему масштабу и значению, поскольку он направлен на создание таких условий, когда транспортные и коммуникационные маршруты будут использоваться не как инструменты соперничества, а как пространство для сотрудничества и взаимного процветания. Мы видим в этом шаге не только позитивную динамику в сфере инфраструктуры, но и в развитии гуманитарных связей и взаимного доверия. Важнейший аспект этого процесса — разблокировка транспортных и коммуникационных маршрутов, что является не просто инфраструктурной задачей, а стратегическим шагом к созданию устойчивой и долгосрочной безопасности. Это особенно важно в свете того, что Армения и соседние страны, имеют огромный потенциал для развития, и разблокировка маршрутов дает нам возможность достичь большего, чем просто улучшение транспортного сообщения.
Мы видим, как значимым фактором этого нового этапа становится инклюзивность всех сторон. В рамках инициативы TRIPP, мы стремимся создать пространство для реального сотрудничества и взаимной выгоды. Этот проект нацелен на создание связей не только между Арменией и Азербайджаном, но и с другими странами СНГ, обеспечивая интеграцию армянских транспортных маршрутов в более широкие сети, включая Евразийское пространство. Это открывает новые возможности для торговли, логистики и перемещения людей, также способствуя укреплению взаимозависимости, что, в свою очередь, является важным фактором безопасности.
На фоне подписания соглашения 8 августа ведутся работы по активизации контактов между гражданскими обществами Армении и Азербайджана. Так, 21 и 22 октября в Ереване состоялся визит делегации гражданского общества Азербайджана, который имел цель активизировать контакты между двумя обществами. Мы уверены, что взаимные визиты подобного характера должны продолжаться и включать все новые и новые слои, что послужит поддержанию и укреплению мира.
Таким образом, разблокировка путей, такие проекты как TRIPP, развитие человеческих контактов, активизация диалога и институционализация мира — это те основные элементы, которые делают стабильность необратимой и создают основу для процветания всего региона. Мы открыты для диалога, готовы работать в духе взаимного уважения и стремимся к тому, чтобы наше сотрудничество не только принесло результаты, но и стало примером для других регионов, которым предстоит пройти подобный путь.
Уверен, что сегодняшнее заседание станет важным шагом на пути к созданию более мирного, взаимосвязанного и безопасного региона, который будет служить на благо всех народов и государств, входящих в СНГ.