ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ելույթ է ունեցել «Խաղաղության խաչմերուկ» կոնֆերանսին
ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Բրյուելում մասնակցել և ելույթ է ունեցել «Ռասմուսեն Գլոբալ» միջազգային քաղաքական խորհրդատվական կազմակերպության կողմից կազմակերպված «Խաղաղության խաչմերուկ» կոնֆերանսին:
ԱԽ քարտուղարի ելույթի տեքստն ամբողջությամբ ստորև՝
«Հարգելի գործընկերներ,
Ինձ համար մեծ պատիվ է հանդես գալ այս հարգարժան լսարանի առջև, որը հավաքվել է քննարկելու Հարավային Կովկասում խաղաղության, բարեկեցության և փոխկապակցվածության ներկայիս հնարավորությունները, որոնց իրագործման համար «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը կարող է ճանապարհ հարթել: Նախ և առաջ ցանկանում եմ արտահայտել իմ շնորհակալությունը բոլոր ներկաներին, որոնց համար Հարավային Կովկասում և նրա սահմաններից դուրս խաղաղության, կայունության և անվտանգության վերաբերյալ երկխոսությունը կարևոր է։
Հայաստանի համար «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը պարզապես ենթակառուցվածքային նախաձեռնություն չէ՝ այն տեսլական է տարածաշրջանի և դրա սահմաններից դուրս փոխկապակցվածության, փոխկախվածության և համագործակցության համար։
Տասնամյակներ շարունակ Հարավային Կովկասը բնութագրվել է հակամարտություններով, փակ սահմաններով և կորցրած հնարավորություններով։ Այսօր իրավիճակը սկսել է փոխվել։
2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ստորագրվեց Հայաստանի վարչապետի, Ադրբեջանի նախագահի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահի համատեղ հռչակագիրը։ Այս նշանակալի իրադարձությունը դրեց խաղաղության և բարեկեցության հիմքը Հարավային Կովկասում՝ նշանավորելով վճռական առաջընթաց դեպի տարածաշրջանի ապաշրջափակում։
Օգոստոսի 8-ից հետո Հայաստանը և Ադրբեջանը նպատակային ջանքեր են գործադրել՝ ամրապնդելու մինչ այժմ ձեռք բերված առաջընթացը և խորացնելու երկխոսությունը։ Օրինակ՝ հոկտեմբերի 21-22-ը, առաջին անգամ, ադրբեջանական քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների պատվիրակությունն այցելեց Հայաստան՝ մասնակցելու երկկողմ կլոր-սեղան քննարկման։ Սպասվում է, որ Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներն էլ մոտ ժամանակում փոխադարձ այց կկատարեն Ադրբեջան։ Քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների ներգրավումից առաջ Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայության պետն այցելեց Բաքու՝ մասնակցելու Միջազգային անվտանգության ֆորումին։ Այսպիսի այցելությունները և փոխանակումները կնպաստեն փոխվստահության և փոխըմբռնման ամրապնդմանը երկու հասարակությունների միջև՝ միաժամանակ ամրապնդելով խաղաղությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։
Տարածաշրջանի ապաշրջափակումն է, որ հանդիսանում է մեր տարածաշրջանում խաղաղության ինստիտուցիոնալացման ջանքերի հիմնաքարը։ Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը պատկերացնում է մի տարածաշրջան, որը փոխկապակցված է ճանապարհների, երկաթուղիների, էներգետիկ փոխադրումների և թվային ցանցերի միջոցով։
Կցանկանայի ընդգծել, որ «Միջազգային խաղաղության և բարեկեցության Թրամփի ուղին» (TRIPP) նաև հանդիսանում է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի կարևոր բաղադրիչ՝ համաձայն ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև ստորագրված «Խաղաղության խաչմերուկի կարողությունների զարգացման գործընկերության» փոխըմբռնման հուշագրի: «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի նպատակը մարդկանց միավորելն է, ինչպես նաև առևտրի և նորարարության խթանումը։
Վաշինգտոնյան համաձայնագիրը բացեց նոր հնարավորությունների պատուհան՝ այդ նպատակը իրականություն դարձնելու համար։
Առևտրային ուղիների վրա «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի ազդեցությունն ավելի լավ պատկերացնելու համար «Ամբերդ» հայկական հետազոտական ինստիտուտը կատարել է մանրամասն ուսումնասիրություն, որը ցույց է տալիս, որ Եվրոպայի և Չինաստանի միջև նոր առևտրային ուղին՝ Հայաստանի տարածքով անցնելիս կարող է ներկայիս ուղիների համեմատ կրճատվել 5-ից 10 %-ով։
Կայունության դրական ազդեցություններն այսօր արդեն նկատելի են։ Հայաստանի տնտեսությունը, հատկապես դրա տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և տեխնոլոգիական ոլորտները, ինչպես նաև զբոսաշրջությունը, արագորեն զարգանում են են՝ օգտվելով ավելի անվտանգ և կանխատեսելի միջավայրից։ Հայաստանը մեկնարկում է բացառիկ՝ 500 միլիոն դոլարի արհեստական բանականության ենթակառուցվածքների նախագիծ՝ NVIDIA և Firebird ընկերությունների հետ համագործակցությամբ, ինչն ավելի է ամրապնդում երկրի դիրքը որպես աշխարհի առաջատար բարձր արդյունավետության համակարգչային կենտրոններից մեկը։ 2025 թվականի մայիսից օգոստոս ամիսներին Հայաստանը գրանցեց նշանակալի զբոսաշրջային աճ։ Օրինակ՝ հունիսին Հայաստան ժամանեց ավելի քան 215.000 զբոսաշրջիկ, ինչը 19%-ով ավել էր 2024 թվականի համեմատ։ Մեր գնահատմամբ՝ այդ աճի պատճառը մարտի 14-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից խաղաղության համաձայնագրի տեքստի բանակցությունների ավարտի հայտարարությունն էր, և տարբեր երկրներում բնակվող մարդիկ արձագանքեցին այս հայտարարությանը։ Սեպտեմբեր ամսվա տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը՝ 10.5% աճ, ևս վկայում է օգոստոսի 8-ի հայտարարության հնարավոր ազդեցության մասին:
Սա վկայում է, որ խաղաղությունը խթանում է բիզնեսը, նորարարությունը և բարեկեցությունը։
Հայաստանը պատրաստ է շարունակել այս ուղին՝ պարտավորությամբ և թափանցիկությամբ։ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը մենք դիտարկում ենք ոչ միայն որպես տրանսպորտային նախագիծ, այլ նաև որպես քաղաքական հայտարարություն՝ համաձայն որի երկխոսությունը գործում է, համագործակցությունը հնարավոր է, և որ տարածաշրջանային անվտանգությունը կարելի է կառուցել համատեղ բարեկեցության միջոցով։ Այնուամենայնիվ, այս գործընթացը պահանջում է բոլորի ներգրավվածությունը՝ մեր եվրոպական գործընկերների, Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկայի գործընկերների, ինչպես նաև Հարավային Կովկասի, Կենտրոնական Ասիայի և ավելի լայն տարածաշրջանի հարևանների մասնակցությունը։
Խաղաղության գործընթացն ինստիտուցիոնալացնելուց բացի, Հայաստանի կառավարության մյուս առաջնահերթությունը Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների նորմալացումն է։ Հայաստանը կատարել է բոլոր անհրաժեշտ նախապատրաստական աշխատանքները՝ Թուրքիայի հետ սահմանների բացման համար: «Ամբերդ» ինստիտուտի հետազոտության համաձայն՝ բաց սահմանները կարող են բերել փոխադարձ օգուտներ ինչպես մեր ժողովուրդների, այնպես էլ տնտեսությունների համար՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև առևտրի ծավալն ավելացնելով 200%-ով։ Օգտագործելով Թուրքիայի տարածքը՝ առևտրային ուղին Հայաստանի և Արևելյան Եվրոպա միջև կկարճատվի 10–25%-ով, իսկ Հայաստանի և Կենտրոնական Եվրոպայի միջև՝ 5–15%-ով։
Հարգելի՛ տիկնայք և պարոնայք,
Շնորհակալություն եմ հայտնում այս կոնֆերանսին և ինձ տրված հնարավորության համար՝ ներկայացնելու Հայաստանի տեսլականը խաղաղության, բարեկեցության և կայունության ոլորտում, որը կարող է օգտակար լինել մեր երկրներին և ողջ տարածաշրջանին:

Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян выступил на конференции «Перекрестки мира»
03 / 11 / 2025
Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян принял участие и выступил на конференции «Перекрестки мира», организованной международной политической консалтинговой организацией Rasmussen Global в Брюсселе.
«Уважаемые коллеги,
Дамы и господа!
Для меня большая честь обратиться к этой уважаемой аудитории, собравшейся для обсуждения текущих возможностей для мира, процветания и взаимосвязи в регионе Южного Кавказа, для чего проект «Перекрестки мира» может проложить путь вперёд. Прежде всего, позвольте выразить благодарность всем присутствующим сегодня, для кого этот диалог о мире, стабильности и безопасности в Южном Кавказе и за его пределами имеет важное значение. Для Армении проект «Перекрестки мира» — это не просто инфраструктурный проект, а видение взаимосвязанности, взаимозависимости и сотрудничества для всего региона и за его пределами.
Десятилетиями Южный Кавказ характеризовался конфликтами, закрытыми границами и упущенными возможностями. Но ситуация начала меняться. 8 августа 2025 года была подписана совместная декларация Президента Азербайджана, Премьер-министра Армении и Президента Соединённых Штатов Америки. Это важное событие заложило основы мира и процветания в Южном Кавказе, став решающим шагом к разблокировке региона.
С 8 августа Армения и Азербайджан предпринимают целенаправленные усилия для того, чтобы развивать достигнутый прогресс и укреплять взаимное взаимодействие. Например, впервые, 21–22 октября, делегация представителей гражданского общества Азербайджана посетила Армению для участия в двустороннем круглом столе. Ожидается, что представители армянского гражданского общества совершат взаимный визит в Азербайджан. До участия представителей гражданского общества глава Службы национальной безопасности Армении посетил Баку для участия в Международном форуме по безопасности. Подобные визиты и обмены способствуют укреплению доверия и взаимопонимания между обществами, одновременно способствуя укреплению мира между Арменией и Азербайджаном.
Разблокировка региона является краеугольным камнем усилий по институционализации мира в нашем регионе. Правительство Армении в рамках проекта «Перекрестки мира» видит регион, соединённый дорогами, железными дорогами, энергетическими транзитами и цифровыми сетями. Я хотел бы подчеркнуть, что «Маршрут Трампа ради международного мира и процветания» (TRIPP) также является неотъемлемой частью проекта «Перекрестки мира», как согласовано в двустороннем меморандуме о взаимопонимании между США и Арменией по проекту «Crossroads of Peace Capacity Building Partnership». Цель проекта «Перекрестки мира» — соединять людей и способствовать развитию торговли и инноваций. Вашингтонское соглашение открыло новое окно возможностей для реализации этой цели.
Чтобы лучше представить, как проект «Перекрестки мира» повлияет на торговые маршруты, армянский исследовательский институт «Амберд» провёл детальное исследование, которое показывает, что новый торговый маршрут между ЕС и Китаем через Армению может быть короче существующих маршрутов на 5–10%. Сегодня положительные эффекты стабильности уже видны. Экономика Армении, особенно динамичные IT и технологические сектора, а также туризм, быстро растут, пользуясь более безопасной и предсказуемой средой. Армения запускает знаковый проект по инфраструктуре искусственного интеллекта стоимостью 500 миллионов долларов в партнерстве с NVIDIA и Firebird, позиционируя страну среди ведущих мировых центров высокопроизводительных вычислений. С мая по август 2025 года наблюдался значительный рост туризма в Армении. Например, в июне более 215 000 туристов посетили Армению — это на 19% больше, чем в 2024 году. Мы считаем, что причиной такого всплеска стал 14 марта анонс Арменией и Азербайджаном завершения переговоров по тексту Мирного соглашения. Люди, живущие в разных странах, отреагировали на это объявление. Экономическая активность за сентябрь также свидетельствует о возможном влиянии объявления 8 августа — рост на 10,5%.
Это демонстрирует, что мир способствует бизнесу, инновациям и процветанию.
Армения готова продолжать этот путь с обязательством и прозрачностью. Мы рассматриваем проект «Перекрестки мира» не только как транспортный проект, но и как политическое заявление — что диалог работает, что сотрудничество возможно и что региональная безопасность может быть построена через совместное процветание. Однако этот процесс также требует участия всех — наших европейских партнёров, партнёров из Северной и Южной Америки, соседей в Южном Кавказе, Центральной Азии и более широкого региона.
Помимо институционализации процесса мира между Арменией и Азербайджаном, ещё одним приоритетом правительства Армении является нормализация отношений с Турцией. Армения провела все необходимые приготовления для открытия границ с Турцией. Согласно исследованию института «Амберд», открытые границы могут принести взаимную пользу как нашим народам, так и экономикам, увеличив торговлю между Арменией и Турцией на 200%. Использование территории Турции может сделать торговый маршрут между Арменией и Восточной Европой короче на 10–25%, а между Арменией и Центральной Европой — на 5–15%.
Благодарю вас за эту конференцию и возможность рассказать о видении Армении, мире, процветании и стабильности, которые могут принести пользу народам и региону в целом.