ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը սեպտեմբերի 22-ին ելույթ է ունեցել «108-րդ ՌՈՈՒԶ-ՌՈԹ սեմինար»-ի շրջանակներում
22 / 09 / 2025
ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը սեպտեմբերի 22-ին ելույթ է ունեցել «108-րդ ՌՈՈՒԶ-ՌՈԹ սեմինար»-ի շրջանակներում:
ԱԽ քարտուղարի ելույթն ամբողջությամբ ներկայացված է ստորև:
«Հարգելի պարոն նախագահող,
Հարգարժան պառլամենտականներ,
Սիրելի գործընկերներ և ընկերներ,
Մեծ պատիվ է ելույթով հանդես գալ «108-րդ Ռոուզ-Ռոթ սեմինար»-ի շրջանակներում: Թույլ տվեք ելույթս սկսել՝ արտահայտելով Հայաստանի երախտագիտությունը ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովին և բոլոր մասնակիցներին, ովքեր շարունակում են խթանել երկխոսությունն ու համագործակցությունը գլոբալ և տարածաշրջանային մակարդակներում: Երկխոսությունը լավագույն գործիքներից է հակամարտությունները լուծելու, ինչպես նաև այն կանխելու համար:
Խորհրդանշական է, որ Ռոուզ-Ռոթ սեմինարը տեղի է ունենում օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած գագաթնաժողովից հետո, որի արդյունքում Հարավային Կովկասում խաղաղություն է հաստատվել: Խաղաղություն, որին տարածաշրջանի ժողովուրդները երկար են սպասել: Այժմ մենք աշխատելու ենք խաղաղությունն ինստիտուցիոնալացնելու ուղղությամբ, որպեսզի երաշխավորենք դրա հարատևությունը:
Խաղաղության ինստիտուցիոնալացման գործում մեծ կարևորություն ունի տարածաշրջանի տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը: Այս նպատակով Հայաստանը ժամանակին ներկայացրել էր «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որը դրական արձագանքի է արժանացել Հայաստանի գործընկերների կողմից: Միևնույն ժամանակ Վաշինգտոնում ստորագրված եռակողմ հայտարարության հիման վրա ստեղծվելու է «Թրամփի ուղի` հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» հաղորդակցության ծրագիրը, որը «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի մաս է: Նմանատիպ ծրագրերի իրականացումն անխուսափելիորեն կնպաստի տարածաշրջանային փոխկախվածության ձևավորմանը, ինչը, իր հերթին, դրական ազդեցություն կունենա խաղաղության պահպանման հարցում:
Ձեռք բերված խաղաղությունը հանդիսանում է երկկողմ և բազմակողմ երկխոսությունների նշանակալի օրինակ, որոնց առաջմղմամբ ակտիվորեն զբաղվում է այս հարթակը:
Ընդհանրապես, մենք խորը համոզմունք ունենք, որ Հայաստանի անվտանգության ամրապնդման, ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման, ինքնիշխանության և անկախության շարունակական զարգացման լավագույն պայմաններն ապահովում է խաղաղությունը: Հենց այս համոզմունքն ու 2021 թվականին ժողովրդից ստացած խաղաղության օրակարգի մանդատը նպաստել են այսօրվա միջավայրի ձևավորմանը: Ստեղծված պայմաններում Հայաստանը ոչ միայն ամրապնդելու է իր պետականության հատկանիշները, այլ նաև ընդլայնելու է համագործակցությունը գործընկերների հետ:
Հայաստանը բարձր է գնահատում ՆԱՏՕ-ի հետ տարբեր ձևաչափերով գործընկերությունը: Հայաստանը և ՆԱՏՕ-ն համագործակցում են օրենքի գերակայության, բազմաոլորտ բարեփոխումների թափանցիկության, հակահաբեկչության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցերով, ինչպես նաև պաշտպանական բարեփոխումների ծրագրերի մշակման և իրականացման ուղղությամբ։ Միաժամանակ ՆԱՏՕ-ի պաշտպանական կրթության բարելավման ծրագրի (DEEP) աջակցությամբ Հայաստանը իրականցնում է լայնամաշտաբ բարեփոխումներ ռազմական կրթության ոլորտում։ Հարկ է նշել, որ Հայաստանն ավելացրել է իր ներգրավվածությունը ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ առաքելությունում Կոսովոյում (KFOR), որն ընդգծում է Հայաստանի պատրաստակամությունը խորացնելու գործընկերությունը ՆԱՏՕ-ի հետ։ Մենք ցանկանում ենք «ՆԱՏՕ-ի անհատական հարմարեցված գործընկերության ծրագիր»-ը (ITPP) հնարավորինս արագ վերջնականացնել և անցնել իրագործմանը՝ Հայաստանի և ՆԱՏՕ-ի միջև հարաբերություններին նոր թափ տալու նպատակով:
Ցանկանում եմ ընդգծել նաև Հայաստանի անվտանգության ապահովման ռազմավարական մոտեցումներից մեկը: Դեռևս 2023 թվականին Հայաստանի Հանրապետության Անվտանգության Խորհուրդը հաստատել է «Համապարփակ անվտանգության» տեսլականը: Հայաստանը դիմակայունությունը դիտարկում է որպես համակառավարական և համահասարակական կարողություն՝ Հայաստանի շուրջ ստեղծված միջավայրից բխող ռիսկերին դիմագրավելու նպատակով: Առաջնորդվելով նաև Համապարփակի վերաբերյալ հայտնի ուղենիշներով՝ Հայաստանը իր «Համապարփակ անվտանգության» տեսլականով ձգտում է ամրապնդել քաղաքացիական պատրաստվածությունը և ապահովել ներգրավվածությունը, ամրապնդելու Հայաստանի անվտանգությունը:
«Համապարփակ անվտանգության» տեսալականի ձևավորման հիմք է հանդիսացել Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացումը: Հետաքրքիր է, որ Համապարփակ անվտանգության գաղափարը սկզբից ակտիվ քննարկվել է հանրային մակարդակում՝ մասնագիտական համայնքի կողմից: Արդյունքում Կառավարությունն արձագանքել է հանրային պահանջին և որդեգրել «Համապարփակ անվտանգության» տեսլականը: Ի դեպ, մենք ժողովրդավարությունը դիտարկում ենք որպես Հայաստանի անվտանգության ապահովման կարևոր գործիք, իսկ կոռուպցիան՝ մեր ազգային անվտանգությանը սպառնալիք:
Ներկայումս աշխատում ենք «Համապարփակ անվտանգության» տեսլականի գործողությունների պլանի ձևավորման և իրագործման վրա՝ խորհրդակցություններ սկսելով ԵՄ-ի հետ, որպեսզի վերջինս աջակցի Համապարփակ անվտանգության իրագործման աշխատանքներում: Վերոնշյալի շրջանակներում ցանկանում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել ԵՄ-ին նման պատրաստակամության համար:
Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն այս սեմինարին ելույթ ունենալու հնարավորության համար։ Եկեք համատեղ շարունակենք մեր աշխատանքը՝ հանուն խաղաղության և անվտանգության՝ ինչպես մեր տարածաշրջանում, այնպես էլ դրա սահմաններից դուրս»:

Выступление Секретаря Совета Безопасности Армении Армена Григоряна на 108-м семинаре Роуз-Рота
Для меня большая честь выступить в рамках 108-го семинара Роуз-Рота. Позвольте начать с выражения благодарности Армении Парламентской ассамблее НАТО и всем участникам, которые продолжают способствовать развитию диалога и сотрудничества на глобальном и региональном уровнях. Диалог — один из лучших инструментов для разрешения и предотвращения конфликтов.
Символично, что семинар Роуз-Рота проходит после саммита, состоявшегося 8 августа в Вашингтоне, по итогам которого был установлен мир на Южном Кавказе. Мир, которого народы региона ждали долгое время. Сейчас мы будем работать над институционализацией мира, чтобы гарантировать его долгосрочность.
Важное значение в институционализации мира имеет разблокирование экономической инфраструктуры региона. С этой целью Армения ранее представила проект «Перекресток мира», который получил положительный отклик со стороны партнеров Армении. Одновременно на основе трехсторонней декларации, подписанной в Вашингтоне, будет создана программа коммуникаций «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания», которая станет частью проекта «Перекресток мира». Реализация подобных программ неизбежно будет способствовать формированию региональной взаимозависимости, что, в свою очередь, положительно повлияет на сохранение мира.
Достигнутый мир является важным примером двустороннего и многостороннего диалога, активно продвигаемого в рамках этой площадки.
В целом мы глубоко убеждены, что именно мир обеспечивает наилучшие условия для укрепления безопасности Армении, консолидации демократических институтов и непрерывного развития суверенитета и независимости. Именно это убеждение и мандат на мирную повестку, полученный от народа в 2021 году, способствовали формированию нынешней среды. В сложившихся условиях Армения будет не только укреплять признаки своей государственности, но и расширять сотрудничество с партнерами.
Армения высоко ценит партнерство с НАТО в различных форматах. Армения и НАТО сотрудничают в вопросах верховенства права, прозрачности многосекторных реформ, борьбы с терроризмом и коррупцией, а также в разработке и реализации программ оборонных реформ. Одновременно при поддержке Программы НАТО по совершенствованию оборонного образования (DEEP) Армения реализует масштабные реформы в сфере военного образования. Следует отметить, что Армения увеличила свое участие в миротворческой миссии НАТО в Косово (KFOR), что подчеркивает готовность Армении углублять партнерство с НАТО. Мы стремимся как можно скорее завершить работу над «Индивидуальной адаптированной программой партнерства» (ITPP) и перейти к ее реализации, чтобы придать новые импульсы отношениям Армения–НАТО.
Хочу также подчеркнуть один из стратегических подходов Армении к обеспечению безопасности. Еще в 2023 году Совет Безопасности Республики Армения утвердил концепцию «Комплексной безопасности». Армения рассматривает устойчивость как всегосударственный и всеобщественный потенциал для противостояния рискам, возникающим из окружающей среды. Руководствуясь также известными руководящими принципами устойчивости, Армения с концепцией «Комплексной безопасности» стремится укрепить гражданскую готовность и вовлеченность для повышения своей безопасности.
Основой для формирования концепции «Комплексной безопасности» стало развитие демократических институтов в Армении. Интересно, что идея комплексной безопасности изначально активно обсуждалась на общественном уровне профессиональным сообществом. В итоге правительство ответило на общественный запрос и приняло концепцию «Комплексной безопасности». Кстати, мы рассматриваем демократию как важный инструмент обеспечения безопасности Армении, а коррупцию — как угрозу нашей национальной безопасности.
В настоящее время мы работаем над разработкой и реализацией плана действий по концепции «Комплексной безопасности», проводя консультации с ЕС, чтобы он поддержал процесс реализации. В этой связи хочу особо поблагодарить ЕС за такую готовность.
Еще раз благодарю за возможность выступить на этом семинаре. Давайте совместно продолжим нашу работу во имя мира и безопасности — как в нашем регионе, так и за его пределами».