ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը սեպտեմբերի 22-ին ելույթ է ունեցել «108-րդ ՌՈՈՒԶ-ՌՈԹ սեմինար»-ի շրջանակներում
22 / 09 / 2025
ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը սեպտեմբերի 22-ին ելույթ է ունեցել «108-րդ ՌՈՈՒԶ-ՌՈԹ սեմինար»-ի շրջանակներում:
ԱԽ քարտուղարի ելույթն ամբողջությամբ ներկայացված է ստորև:
«Հարգելի պարոն նախագահող,
Հարգարժան պառլամենտականներ,
Սիրելի գործընկերներ և ընկերներ,
Մեծ պատիվ է ելույթով հանդես գալ «108-րդ Ռոուզ-Ռոթ սեմինար»-ի շրջանակներում: Թույլ տվեք ելույթս սկսել՝ արտահայտելով Հայաստանի երախտագիտությունը ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովին և բոլոր մասնակիցներին, ովքեր շարունակում են խթանել երկխոսությունն ու համագործակցությունը գլոբալ և տարածաշրջանային մակարդակներում: Երկխոսությունը լավագույն գործիքներից է հակամարտությունները լուծելու, ինչպես նաև այն կանխելու համար:
Խորհրդանշական է, որ Ռոուզ-Ռոթ սեմինարը տեղի է ունենում օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած գագաթնաժողովից հետո, որի արդյունքում Հարավային Կովկասում խաղաղություն է հաստատվել: Խաղաղություն, որին տարածաշրջանի ժողովուրդները երկար են սպասել: Այժմ մենք աշխատելու ենք խաղաղությունն ինստիտուցիոնալացնելու ուղղությամբ, որպեսզի երաշխավորենք դրա հարատևությունը:
Խաղաղության ինստիտուցիոնալացման գործում մեծ կարևորություն ունի տարածաշրջանի տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը: Այս նպատակով Հայաստանը ժամանակին ներկայացրել էր «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որը դրական արձագանքի է արժանացել Հայաստանի գործընկերների կողմից: Միևնույն ժամանակ Վաշինգտոնում ստորագրված եռակողմ հայտարարության հիման վրա ստեղծվելու է «Թրամփի ուղի` հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» հաղորդակցության ծրագիրը, որը «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի մաս է: Նմանատիպ ծրագրերի իրականացումն անխուսափելիորեն կնպաստի տարածաշրջանային փոխկախվածության ձևավորմանը, ինչը, իր հերթին, դրական ազդեցություն կունենա խաղաղության պահպանման հարցում:
Ձեռք բերված խաղաղությունը հանդիսանում է երկկողմ և բազմակողմ երկխոսությունների նշանակալի օրինակ, որոնց առաջմղմամբ ակտիվորեն զբաղվում է այս հարթակը:
Ընդհանրապես, մենք խորը համոզմունք ունենք, որ Հայաստանի անվտանգության ամրապնդման, ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման, ինքնիշխանության և անկախության շարունակական զարգացման լավագույն պայմաններն ապահովում է խաղաղությունը: Հենց այս համոզմունքն ու 2021 թվականին ժողովրդից ստացած խաղաղության օրակարգի մանդատը նպաստել են այսօրվա միջավայրի ձևավորմանը: Ստեղծված պայմաններում Հայաստանը ոչ միայն ամրապնդելու է իր պետականության հատկանիշները, այլ նաև ընդլայնելու է համագործակցությունը գործընկերների հետ:
Հայաստանը բարձր է գնահատում ՆԱՏՕ-ի հետ տարբեր ձևաչափերով գործընկերությունը: Հայաստանը և ՆԱՏՕ-ն համագործակցում են օրենքի գերակայության, բազմաոլորտ բարեփոխումների թափանցիկության, հակահաբեկչության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցերով, ինչպես նաև պաշտպանական բարեփոխումների ծրագրերի մշակման և իրականացման ուղղությամբ։ Միաժամանակ ՆԱՏՕ-ի պաշտպանական կրթության բարելավման ծրագրի (DEEP) աջակցությամբ Հայաստանը իրականցնում է լայնամաշտաբ բարեփոխումներ ռազմական կրթության ոլորտում։ Հարկ է նշել, որ Հայաստանն ավելացրել է իր ներգրավվածությունը ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ առաքելությունում Կոսովոյում (KFOR), որն ընդգծում է Հայաստանի պատրաստակամությունը խորացնելու գործընկերությունը ՆԱՏՕ-ի հետ։ Մենք ցանկանում ենք «ՆԱՏՕ-ի անհատական հարմարեցված գործընկերության ծրագիր»-ը (ITPP) հնարավորինս արագ վերջնականացնել և անցնել իրագործմանը՝ Հայաստանի և ՆԱՏՕ-ի միջև հարաբերություններին նոր թափ տալու նպատակով:
Ցանկանում եմ ընդգծել նաև Հայաստանի անվտանգության ապահովման ռազմավարական մոտեցումներից մեկը: Դեռևս 2023 թվականին Հայաստանի Հանրապետության Անվտանգության Խորհուրդը հաստատել է «Համապարփակ անվտանգության» տեսլականը: Հայաստանը դիմակայունությունը դիտարկում է որպես համակառավարական և համահասարակական կարողություն՝ Հայաստանի շուրջ ստեղծված միջավայրից բխող ռիսկերին դիմագրավելու նպատակով: Առաջնորդվելով նաև Համապարփակի վերաբերյալ հայտնի ուղենիշներով՝ Հայաստանը իր «Համապարփակ անվտանգության» տեսլականով ձգտում է ամրապնդել քաղաքացիական պատրաստվածությունը և ապահովել ներգրավվածությունը, ամրապնդելու Հայաստանի անվտանգությունը:
«Համապարփակ անվտանգության» տեսալականի ձևավորման հիմք է հանդիսացել Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացումը: Հետաքրքիր է, որ Համապարփակ անվտանգության գաղափարը սկզբից ակտիվ քննարկվել է հանրային մակարդակում՝ մասնագիտական համայնքի կողմից: Արդյունքում Կառավարությունն արձագանքել է հանրային պահանջին և որդեգրել «Համապարփակ անվտանգության» տեսլականը: Ի դեպ, մենք ժողովրդավարությունը դիտարկում ենք որպես Հայաստանի անվտանգության ապահովման կարևոր գործիք, իսկ կոռուպցիան՝ մեր ազգային անվտանգությանը սպառնալիք:
Ներկայումս աշխատում ենք «Համապարփակ անվտանգության» տեսլականի գործողությունների պլանի ձևավորման և իրագործման վրա՝ խորհրդակցություններ սկսելով ԵՄ-ի հետ, որպեսզի վերջինս աջակցի Համապարփակ անվտանգության իրագործման աշխատանքներում: Վերոնշյալի շրջանակներում ցանկանում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել ԵՄ-ին նման պատրաստակամության համար:
Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն այս սեմինարին ելույթ ունենալու հնարավորության համար։ Եկեք համատեղ շարունակենք մեր աշխատանքը՝ հանուն խաղաղության և անվտանգության՝ ինչպես մեր տարածաշրջանում, այնպես էլ դրա սահմաններից դուրս»:

Speech by the Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan at the 108th Rose-Roth Seminar
Speech by the Secretary of the Security Council of Armenia, Armen Grigoryan, at the 108th Rose-Roth Seminar.
The speech in full is provided below.
“Dear Mr. Chairman,
Honorable parliamentarians,
Dear colleagues and friends,
It is a great honor to deliver a speech within the framework of the 108th Rose-Roth Seminar. Allow me to begin by expressing Armenia’s gratitude to the NATO Parliamentary Assembly and to all participants who continue to promote dialogue and cooperation at both global and regional levels. Dialogue is one of the best tools for resolving and preventing conflicts.
It is symbolic that the Rose-Roth Seminar takes place after the summit held in Washington on August 8, which resulted in the establishment of peace in the South Caucasus. Peace that the peoples of the region have long awaited. We will now work toward institutionalizing peace to guarantee its durability.
Unblocking the economic infrastructures of the region is of great importance in institutionalizing peace. For this purpose, Armenia previously presented the “Crossroads of Peace” project, which received positive feedback from Armenia’s partners. At the same time, based on the trilateral declaration signed in Washington, the “Trump Route for International Peace and Prosperity” communication program will be created, which will become part of the “Crossroads of Peace” project. The implementation of such programs will inevitably contribute to the formation of regional interdependence, which in turn will have a positive impact on maintaining peace.
The achieved peace is a significant example of bilateral and multilateral dialogues actively promoted through this platform.
In general, we are deeply convinced that peace provides the best conditions for strengthening Armenia’s security, consolidating democratic institutions, and ensuring the continuous development of sovereignty and independence. It is precisely this conviction and the peace agenda mandate received from the people in 2021 that contributed to shaping today’s environment. Under the current conditions, Armenia will not only strengthen the attributes of its statehood but also expand cooperation with its partners.
Armenia highly values its partnership with NATO in different formats. Armenia and NATO cooperate on issues of rule of law, transparency of multi-sector reforms, counter-terrorism, and the fight against corruption, as well as in the development and implementation of defense reforms. At the same time, with the support of NATO’s Defense Education Enhancement Program (DEEP), Armenia is implementing large-scale reforms in the field of military education. It is worth mentioning that Armenia has increased its engagement in NATO’s peacekeeping mission in Kosovo (KFOR), underlining Armenia’s readiness to deepen its partnership with NATO. We aim to finalize the “Individual Tailored Partnership Programme” (ITPP) with NATO as soon as possible and move on to its implementation in order to give new impetus to Armenia–NATO relations.
I also want to highlight one of Armenia’s strategic approaches to ensuring security. Back in 2023, the Security Council of the Republic of Armenia approved the “Comprehensive Security” vision. Armenia views resilience as a whole-of-government and whole-of-society capability to face the risks arising from the environment around Armenia. Guided also by the well-known guidelines on resilience, Armenia, with its “Comprehensive Security” vision, seeks to strengthen civil preparedness and involvement to enhance Armenia’s security.
The basis for shaping the “Comprehensive Security” vision was the development of democratic institutions in Armenia. Interestingly, the idea of comprehensive security was initially actively discussed at the public level by the professional community. As a result, the Government responded to the public demand and adopted the “Comprehensive Security” vision. By the way, we consider democracy as an important tool for ensuring Armenia’s security, while corruption as a threat to our national security.
We are currently working on developing and implementing the action plan for the “Comprehensive Security” vision, holding consultations with the EU so that it can support the implementation process. In this regard, I would like to express special gratitude to the EU for such readiness.
Once again, thank you for the opportunity to speak at this seminar. Let us continue our joint work for peace and security, both in our region and beyond.”