ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Գեզա Անդրեաս ֆոն Գայրին
Սեպտեմբերի 12-ին աշխատանքային այցով Բեռլինում գտնվող ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության պետքարտուղար Գեզա Անդրեաս ֆոն Գայրին։
Հանդիպման ընթացքում ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է Վաշինգտոնում ստորագրված համաձայնագրերի արդյունքները և ստեղծվելիք տնտեսական հնարավորությունները: Պետքարտուղարն իր հերթին բարձր է գնահատել ՀՀ կառավարության ջանքերը՝ ուղղված տարածաշրջանում կայուն և հարատև խաղաղության ապահովմանը։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Գերմանիա երկկողմ հարաբերությունների զարգացման օրակարգը։ Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել ապաշրջափակման արդյունքում ստեղծվող տնտեսական համագործակցության նոր հնարավորություններին և այդ ուղղությամբ համագործակցելու պատրաստակամությանը։ Քննարկվել են նաև էներգետիկ ոլորտում փոխգործակցությունն ու այլ օրակարգային հարցեր։

Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян встретился с Геца Андреас фон Гайром
12 сентября в ходе рабочего визита в Берлин Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян встретился с государственным секретарём Министерства иностранных дел Федеративной Республики Германия Геца Андреас фон Гайром.
В ходе встречи Секретарь Совета безопасности представил результаты соглашений, подписанных в Вашингтоне, и создающиеся экономические возможности. Государственный секретарь, в свою очередь, высоко оценил усилия правительства Армении, направленные на обеспечение стабильного и прочного мира в регионе.
Собеседники обсудили повестку развития двусторонних отношений Армения–Германия. В частности, была затронута тема новых возможностей для экономического сотрудничества в результате разблокировки и готовности взаимодействовать в этом направлении. Также обсуждалось сотрудничество в энергетической сфере и другие вопросы повестки.