Փարիզ կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպում է ունեցել Նիկոլա Ռոշի հետ
05 / 09 / 2025
Սեպտեմբերի 5-ին Փարիզ կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի վարչապետին առընթեր գործող Պաշտպանության և ազգային անվտանգության գլխավոր քարտուղարության գլխավոր քարտուղար Նիկոլա Ռոշի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Ֆրանսիա երկկողմ հարաբերությունների օրակարգը, մասնավորապես՝ անդրադարձ է կատարվել անվտագային համագործակցությանը և քննարկվել է կիբեռանվտանգության ու տեղեկատվական միջավայրի աղտոտվածության հարցերի շրջանակներում համագործակցությունը:
Արմեն Գրիգորյանը ներկայացել է օգոստոսի 8-ին ձեռքբերված պայմանավորվածությունները տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ ստեղծվելու են տնտեսական լայն հնարավորություններ ինչպես տարածաշրջանի, այնպես էլ արտատարածաշրջանային երկրների համար:
Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել ինստիտուցիոնալացնելու երկու երկրների գրասենյակների միջև առկա կապերը:

Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян встретился с Николя Рошем
5 сентября в ходе рабочего визита в Париж Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян встретился с Николя Рошем, Генеральным секретарём Генерального секретариата по обороне и национальной безопасности при Премьер-министре Франции.
Собеседники обсудили двустороннюю повестку дня Армения–Франция, в частности вопросы сотрудничества в сфере безопасности, а также взаимодействие в области кибербезопасности и борьбы с дезинформацией в информационной среде.
Армен Григорян представил договорённости, достигнутые 8 августа по разблокированию региональных коммуникаций, подчеркнув, что это создаст широкие экономические возможности как для региона, так и для стран за его пределами.
В ходе встречи была достигнута договорённость об институционализации существующих связей между офисами двух стран.