ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է ընդունել է Հայաստանում Շվեդիայի Թագավորության դեսպան Պատրիկ Սվենսոնին
07 / 07 / 2025
Հուլիսի 7-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնին՝ վերջինիս դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
ՀՀ ԱԽ քարտուղարն ընդգծել է դեսպանի ներդրած ավանդը՝ զարգացնելու ինչպես Հայաստան-Շվեդիա երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ համագործակցությունը: Ա.Գրիգորյանը շնորհակալություն է հայտնել Պ.Սվենսոնին Հայաստանի և Շվեդիայի միջև համագործակցության զարգացմանն ուղղված արդյունավետ աշխատանքի համար, շնորհավորել է ՀՀ ԱԳՆ պատվո մեդալով պարգևատրվելու կապակցությամբ և մաղթել մասնագիտական նորանոր հաջողություններ:
Դեսպան Պատրիկ Սվենսոնն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և դիվանագիտական առաքելության ընթացքում հայկական կողմի ցուցաբերած աջակցության համար: Դեսպանը գոհունակությամբ ընդգծել է Հայաստան-Շվեդիա երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության ընդլայնումը, մասնավորապես՝ շեշտելով միջխորհրդարանական զարգացող համագործակցությունը: Պ.Սվենսոնը վստահություն է հայտնել, որ երկկողմ հարաբերությունները զարգանալու մեծ ներուժ ունեն:

Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян принял посла Королевства Швеции Патрика Свенссона
07 / 07 / 2025
7 июля Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян принял чрезвычайного и полномочного посла Королевства Швеции Патрика Свенссона в связи с завершением его дипломатической миссии в Армении.
Армен Григорян подчеркнул вклад посла в развитие как двустороннего, так и многостороннего сотрудничества Армения-Швеция. Армен Григорян поблагодарил посла Свенссона за плодотворную работу, направленную на развитие сотрудничества между Арменией и Швецией, поздравил его с награждением медалью Почета МИД Республики Армения и пожелал ему новых профессиональных успехов.
Посол Патрик Свенссон, в свою очередь, поблагодарил армянскую сторону за прием и оказанную армянской стороной поддержку в ходе дипломатической миссии. Посол с удовлетворением отметил расширение двустороннего и многостороннего сотрудничества Армения-Швеция, в частности, подчеркнув развивающееся межпарламентское сотрудничество. Патрик Свенссон выразил уверенность, что двусторонние отношения имеют большой потенциал для развития.