ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Չեխիայի վարչապետի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Տոմաշ Պոյարի հետ
15 / 10 / 2024
ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Չեխիայի Հանրապետության մայրաքաղաք Պրահա կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում հանդիպել է Չեխիայի վարչապետի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Տոմաշ Պոյարի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են հայ-չեխական երկկողմ օրակարգի հարցերին առնչվող լայն շրջանակի, գոհունակությամբ ընդգծել առկա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը և նախանշել հետագա համագործակցության հնարավոր ուղիները: Վերոնշյալի համատեքստում կարևորվել է Հայաստան-Չեխիա երկկողմ անվտանգային և տնտեսական հարաբերությունների զարգացման անհրաժեշտությունը:
Կողմերը նաև անդրադարձել են արտատարածաշրջանային և տարածաշրջանային անվտանգությանն ու խաղաղությանն առնչվող հարցերին, որոնց շրջանակներում ԱԽ քարտուղարը զրուցակցի խնդրանքով ներկայացրել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները:

The Secretary of the Security Council of the Republic of Armenia Armen Grigoryan Met with the National Security Adviser to the Prime Minister of the Czech Republic Tomas Pojar
15 / 10 / 2024
During his working visit to Prague, the Secretary of the Security Council of the Republic of Armenia, Armen Grigoryan, met with the National Security Adviser to the Prime Minister of the Czech Republic, Tomas Pojar.
During the meeting, the parties discussed a wide range of issues related to the Armenian-Czech bilateral agenda, emphasized with satisfaction the high level of the existing political dialogue and outlined possible ways of further cooperation. In the context of the above, the need to develop bilateral security and economic relations between Armenia and the Czech Republic was emphasized.
The parties also touched upon issues related to extra-regional and regional security and peace, within which the Secretary of the Security Council presented the latest developments in the process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.