ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Չեխիայի վարչապետի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Տոմաշ Պոյարի հետ
15 / 10 / 2024
ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Չեխիայի Հանրապետության մայրաքաղաք Պրահա կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում հանդիպել է Չեխիայի վարչապետի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Տոմաշ Պոյարի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են հայ-չեխական երկկողմ օրակարգի հարցերին առնչվող լայն շրջանակի, գոհունակությամբ ընդգծել առկա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը և նախանշել հետագա համագործակցության հնարավոր ուղիները: Վերոնշյալի համատեքստում կարևորվել է Հայաստան-Չեխիա երկկողմ անվտանգային և տնտեսական հարաբերությունների զարգացման անհրաժեշտությունը:
Կողմերը նաև անդրադարձել են արտատարածաշրջանային և տարածաշրջանային անվտանգությանն ու խաղաղությանն առնչվող հարցերին, որոնց շրջանակներում ԱԽ քարտուղարը զրուցակցի խնդրանքով ներկայացրել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները:

Секретарь Совета безопасности Армен Григорян встретился с советником премьер-министра Чехии по национальной безопасности Томашем Пояром
15 / 10 / 2024
В ходе рабочего визита в Прагу Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян встретился с советником премьер-министра Чехии по национальной безопасности Томашем Пояром.
В ходе встречи стороны обсудили широкий круг вопросов, касающихся армяно-чешской двусторонней повестки дня, с удовлетворением подчеркнули высокий уровень существующего политического диалога и наметили возможные пути дальнейшего сотрудничества.
Стороны также затронули вопросы, связанные с внерегиональной и региональной безопасностью и миром, в рамках которого Секретарь Совета безопасности по просьбе собеседника представил последние события в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.