ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Պրահայում մասնակցել է «Ֆորում 2000» կոնֆերանսին
Հոկտեմբերի 15-ին Չեխիայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Պրահայում մասնակցել է «Ֆորում 2000» կոնֆերանսին:
Կոնֆերանսի ընթացքում ԱԽ քարտուղարը խոսել է ՀՀ-ԵՄ երկողմ հարաբերությունների մասին՝ ընդգծելով ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգի, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ վիզայի ազատականեցման հարցով մեկնարկած պաշտոնական երկխոսության կարևորությունը: Հավելել է, որ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները, որոնք այսօր արդեն ընդլայնվել և ներառում են նաև անվտանգության ոլորտը՝ երբեք այսքան ամուր չեն եղել և մասնավորապես հաշվի առնելով երկկողմ ցանկությունը՝ այսօր դրանք կայուն զարգացման միտում ունեն: Քարտուղարը նաև ընդգծել է, որ երկկողմ հարաբերութունները հիմնված են ժողովրդավարության վրա: Այս համատեքստում Ա.Գրիգորյանը կարևորել է ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեությունը և Խաղաղության եվրոպական գործիքակազմի շրջանակում տարվող աշխատանքը:

Секретарь Совета безопасности Армен Григорян принял участие в конференции "Форум 2000"
15 октября в ходе рабочего визита в Чехию Секретарь Совета безопасности Армен Григорян принял участие в конференции "Форум 2000" в Праге.
В ходе конференции Секретарь СБ говорил о двусторонних отношениях РА-ЕС, подчеркнув важность новой программы партнерства РА-ЕС, а также начавшегося официального диалога по вопросу либерализации визового режима РА-ЕС. Армен Григорян добавил, что отношения Армения-ЕС, которые довольно расширились и включают также сферу безопасности, никогда не были такими крепкими, и с учетом обоюдного желания, они имеют тенденцию к стабильному развитию. Секретарь Совбеза также подчеркнул, что двусторонние отношения основаны на демократии. В этом контексте Армен Григорян особо отметил деятельность гражданской миссии ЕС и работу, проводимую в рамках Европейского инструментария мира.