ՀՀ ԱԽ քարտուղարը հանդիպել է Ֆրանսիայի նորանշանակ դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիի հետ
Օգոստոսի 10-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիին:
Քարտուղար Գրիգորյանը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և վստահություն հայտնել, որ դեսպանը կնպաստի Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև երկկողմ համագործակցության խորացմանն ու ամրապնդմանը բոլոր ոլորտներում:
Ա. Գրիգորյանը կարևորել է Ֆրանսիայի հետ առկա առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների հետագա զարգացումը։ Այս համատեքստում, զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ոլորտներում հայ-ֆրանսիական համագործակցության խթանման ու ընդլայնման հետագա հեռանկարները: Կողմերը նաև քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված և օրեցօր վատթարացող հումանիտար իրավիճակը՝ շեշտելով Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացման անհրաժեշտությունը:

Секретарь Совбеза Армении встретился с новоназначенным послом Франции Оливье Декотиньи
Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян 10-го августа принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Франции в Армении Оливье Декотиньи.
Секретарь Григорян поздравил посла с вступлением в должность и выразил уверенность, что посол будет способствовать углублению и укреплению двустороннего сотрудничества между Арменией и Францией во всех сферах.
А. Григорян подчеркнул дальнейшее развитие уже сложившихся привилегированных отношений с Францией. В этом контексте собеседники обсудили дальнейшие перспективы стимулирования и расширения армяно-французского сотрудничества в ряде областей, представляющих обоюдный интерес. Стороны также обсудили ежедневно усугубляющуюся гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе, подчеркнув необходимость прекращения блокады Лачинского коридора.