ՀՀ ԱԽ քարտուղարն ընդունել է ԱՄՆ Սենատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի աշխատակազմի ներկայացուցիչներին
09 / 08 / 2023
Օգոստոսի 9-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է ԱՄՆ Սենատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի աշխատակազմի ներկայացուցիչներ Սառա Արքինիին և Դեմյան Մերֆիին:
ԱԽ քարտուղարը ողջունել է հանձնաժողովի անդամների այցը Հայաստան և կարևորել նման փոխայցելությունները:
Հանդիպմանը կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային և արտատարածաշրջանային անվտանգային իրավիճակին առնչող հարցերի լայն շրջանակ: Ա. Գրիգորյանը զրուցակիցներին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորման շուրջ հայկական կողմի դիրքորոշումը, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման ընթացքը:

Секретарь Совбеза РА принял представителей аппарата комитета Сената США по международным отношениям
Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян 9-го августа принял представителей аппарата Комитета Сената США по международным отношениям Сару Аркин и Дамиана Мерфи.
Секретарь Совбеза приветствовал визит членов комиссии в Армению и подчеркнул значимость подобных взаимопосещений.
На встрече стороны обсудили широкий спектр вопросов, касающихся региональной и внерегиональной ситуации в сфере безопасности. А. Григорян представил собеседникам гуманитарный кризис, возникший в Нагорном Карабахе в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, позицию армянской стороны относительно урегулирования нагорно-карабахского вопроса и процесс урегулирования армяно-азербайджанских отношений.