ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Մաթիաս Լյութենբերգին
Հուլիսի 17-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է ԳԴՀ ԱԳՆ Արևելյան Եվրոպայի, Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով հանձնակատար Մաթիաս Լյութենբերգին:
Հանդիպմանը զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգային հարցերի շուրջ, ինչի համատեքստում ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է ԼՂ-ի շուրջ ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը՝ շեշտելով, որ կա անհրաժեշտություն միջազգային հանրության ջանքերի մեկտեղման՝ Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտում թույլ չտալու նպատակով:
Քարտուղարը բարձր է գնահատել ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության ներկայությունը Հայաստանում՝ ընդգծելով դրա ազդեցությունը տարածաշրջանային անվտանգության պահպանման հարցում:

Секретарь Совета безопасности Армен Григорян принял Матиаса Люттенберга
Секретарь Совбеза Республики Армения Армен Григорян 17-го июля принял уполномоченного МИД Федеративной Республики Германия по странам Восточной Европы, Кавказа и Центральной Азии Матиаса Люттенберга.
На встрече собеседники обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности, в контексте чего Секретарь Совбеза представил гуманитарный кризис, возникший в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, подчеркнув необходимость объединения усилий международного сообщества для предотвращения этнической чистки в Нагорном Карабахе.
Секретарь высоко оценил присутствие в Армении миссии гражданских наблюдателей ЕС, подчеркнув ее роль в сохранении региональной безопасности.