ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մասնակցել է ՀԱՊԿ անդամ երկրների ԱԽ քարտուղարների նիստին
Հունիսի 8-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ելույթ է ունեցել ՀԱՊԿ անդամ երկրների ԱԽ քարտուղարների հերթական նիստի ընթացքում:
Խոսելով մեր տարածաշրջանում անվտանգային մարտահրավերների մասին ԱԽ քարտուղարն իր ելույթում նշել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է ուժ կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման քաղաքականությունը և փորձ է կատարում ձախողել նախկինում ձեռք բերված համաձայնությունների կատարումը: Այս ամենով հանդերձ՝ Ադրբեջանը շարունակում է սրել իրավիճակը ոչ միայն հայ-ադրբեջանական սահմանին, այլև Լեռնային Ղարաբաղում և Լաչինի միջանցքում։ Գրիգորյանը նաև նշել է, որ ՀՀ ինքնիշխան տարածքի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի չճանաչման փաստը և այն հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման գործընթացի չիրականացման հետ կապելու փորձը՝ հիմնավոր չէ:
Քարտուղար Գրիգորյանը կոչ է արել գործընկերներին հստակ և հասցեական գնահատական տալ Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակին և արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղում ապրող 120 հազար հայերը չենթարկվեն էթնիկ զտումների։ Այս համատեքստում Հայաստանի համար առաջնահերթություն է մնում Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքների և անվտանգության ապահովման միջազգային մեխանիզմի ստեղծումը։

Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян принял участие в заседании Комитета Секретарей Совбезов государств-членов ОДКБ
08 / 06 / 2023
Секретарь Совбеза РА Армен Григорян 8-го июня выступил на очередном заседании Комитета Секретарей Совбезов государств-членов ОДКБ.
Секретарь Совета безопасности, касаясь вызовов безопасности в регионе, в своем выступлении отметил, что Азербайджан продолжает политику применения силы или угрозы силой и пытается сорвать реализацию ранее достигнутых договоренностей. Азербайджан продолжает нагнетать обстановку не только на армяно-азербайджанской границе, но и в Нагорном Карабахе, Лачинском коридоре. Григорян также отметил необоснованность факта непризнания азербайджанской агрессии против суверенной территории Республики Армения и попытки связать ее с невыполнением процесса демаркации армяно-азербайджанской границы.
Секретарь Григорян призвал своих коллег выразить четкую и целенаправленную оценку ситуации в Нагорном Карабахе и предпринять действенные шаги, чтобы проживающие в Нагорном Карабахе 120 тысяч армян не подверглись этнической чистке. В этом контексте создание международного механизма обеспечения прав и безопасности народа Нагорного Карабаха остается приоритетом для Армении.