ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ելույթ է ունեցել Անվտանգության հարցերը համակարգող բարձրաստիճան ներկայացուցիչների 11-րդ միջազգային հանդիպմանը
24 / 05 / 2023
ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ՌԴ Մոսկվայի մարզում մասնակցում է «Անվտանգության հարցերը համակարգող բարձրաստիճան ներկայացուցիչների 11-րդ միջազգային հանդիպմանը», որի ընթացքում հանդես է եկել ելույթով:
Իր ելույթում քարտուղարն անդրադրձել է միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության մարտահրավերներին:
Խոսել է 1991թ. Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչման մասին և ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից ՀՀ տարածքային անվտանգությանը սպառնացող մարտահրավերները:
Միաժամանակ, Արմեն Գրիգորյանն անդրադարձել է ռուսական խաղաղապահ առաքելության պատասխանատվության գոտում` Լաչինի միջանցքում, 2023թ. ապրիլի 23-ին Ադրբեջանի կողմից անցակետի տեղադրմանը` շեշտելով, որ դա 2020 նոյեմբերիի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպիտ խախտում է, որով Ադրբեջանը ձգտում է էթնիկ զտման ենթարկել ԼՂ բնակչությանը։ Այս համատեքստում ԱԽ քարտուղարը կարևորել է ԼՂ բնակչության իրավունքների ու անվտանգության ապահովման միջազգային մեխանիզմի գործարկումը, ինչպես նաև ԼՂ և Լաչինի միջանցք միջազգային դիտորդնել ուղարկելու անհրաժեշտությունը:
Ելույթի եզրափակիչ մասում ԱԽ քարտուղարն ընդգծել է, որ Հայաստանը քայլեր է ձեռնարկում Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման համար և հույս հայտնել, որ այդ հարաբերությունների կարգավորումը առավել ինտենսիվորեն առաջ կընթանա։

Секретарь Совета безопасности Армен Григорян выступил на 11-й Международной встрече высокопоставленных представителей по координации вопросов безопасности
24 / 05 / 2023
Секретарь Совбеза Республики Армения Армен Григорян принял участие в проходящей в Московской области Российской Федерации "11-й Международной встрече высокопоставленных представителей по координации вопросов безопасности", в ходе которой выступил с речью.
В своем выступлении Секретарь коснулся вызовов международной и региональной безопасности.
А. Григорян говорил о признании взаимной территориальной целостности Арменией и Азербайджаном на основе Алма-Атинской декларации 1991 года и представил вызовы, исходящие со стороны Азербайджана в направлении территориальной безопасности Армении.
Армен Григорян, наряду с этим, отметил факт установления Азербайджаном 23-го апреля 2023 года контрольно-пропускного пункта в зоне ответственности российской миротворческой миссии, в Лачинском коридоре, подчеркнув, что это является грубым нарушением трехсторонней декларации от 9-го ноября 2020 года, посредством которого Азербайджан стремится подвергнуть население Нагорного Карабаха этнической чистке. В этом контексте Секретарь Совбеза отметил важность применения международного механизма обеспечения прав и безопасности населения Нагорного Карабаха, а также необходимость направления международных наблюдателей в Нагорный Карабах и Лачинский коридор.
В заключительной части выступления Секретарь Совбеза подчеркнул, что Армения предпринимает шаги по урегулированию отношений с Турцией и выразил надежду относительно более интенсивного продвижения этих отношений.