ԱԽ քարտուղարն ընդունել է Իտալիայի Արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության փոխնախարարին
Ապրիլի 4-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Իտալիայի Հանրապետության Արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության փոխնախարար Էդմոնդո Չիրիելի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը կողմերը կարևորել են Հայասատնի և Իտալիայի միջև հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկան:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակմանը և դրա հետևանքներին, ինչի շրջանակներում ԱԽ քարտուղարը կարևորել է Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք խումբ գործուղելու անհրաժեշտությունը:
ԱԽ քարտուղարը շնորհակալություն է հայտնել իտալացի գործընկերներին՝ Հայաստանում ԵՄ առաքելության ներկայությանն աջակցելու համար։

Секретарь Совета безопасности принял делегацию Итальянской Республики
Секретарь Совета безопасности Армен Григорян 4-го апреля принял делегацию, возглавляемую заместителем министра иностранных дел и международного сотрудничества Итальянской Республики Эдмондо Чириэлем.
На встрече стороны отметили важность положительной динамики развития отношений между Арменией и Италией.
В ходе встречи был затронут вопрос о незаконном блокировании Азербайджаном Лачинского коридора и ее последствиях, в контексте чего секретарь Совета безопасности подчеркнул необходимость направления международной группы по установлению фактов в Лачинский коридор и Нагорный Карабах.
Секретарь Совета безопасности выразил благодарность итальянским коллегам за содействие присутствию миссии ЕС в Армении.