ԱԽ քարտուղարը հանդիպել է Հունաստանի վարչապետի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Թանոս Դոկոսի հետ
09 / 03 / 2023
Մարտի 9-ին Հունաստան աշխատանքային այցի շրջանակներում ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Հունաստանի վարչապետի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Թանոս Դոկոսի հետ:
Ա. Գրիգորյանը ցավակցել է Թ. Դոկոսին մարտի 2-ին Հունաստանում տեղի ունեցած մահացու երկաթուղային աղետի կապակցությամբ:
Քարտուղար Գրիգորյանը զրուցակցին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամն ու ՀՀ արտաքին քաղաքականության մարտահրավերները: Վերոնշյալի համատեքստում Ա. Գրիգորյանն ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք անհապաղ միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ միջազգային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող մի շարք հարցերի։

Секретарь Совета безопасности встретился с советником по национальной безопасности премьер-министра Греции Таносом Докосом
09 / 03 / 2023
В рамках рабочего визита в Грецию секретарь Совбеза Армен Григорян 9-го марта встретился с советником по национальной безопасности премьер-министра Греции Таносом Докосом.
А. Григорян выразил соболезнования Т. Докосу в связи с произошедшей в Греции 2-го марта железнодорожной катастрофой, повлекшей человеческие жертвы.
Секретарь Григорян представил собеседнику гуманитарный кризис, возникший в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, и вызовы внешней политики РА. В контексте вышеизложенного
А. Григорян подчеркнул необходимость направления международной миссии по установлению фактов в Лачинский коридор и Нагорный Карабах.
В ходе встречи стороны обсудили ряд вопросов, касающихся как региональной, так и международной безопасности и стабильности.
Собеседники с удовлетворением отметили высокий уровень двустороннего армяно-греческого сотрудничества.