ԱԽ քարտուղարը հանդիպել է Յենս Պլյոտների, Թոբիաս Լինդների և Մաթիաս Լյութենբերգի հետ
Նոյեմբերի 29-ին Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է ԳԴՀ կանցլերի արտաքին և անվտանգության քաղաքականության հարցերով խորհրդական Յենս Պլյոտների, ԳԴՀ ԱԳՆ պետնախարար Թոբիաս Լինդների, ԳԴՀ ԱԳՆ Արևելյան Եվրոպայի, Կովկասի և Միջին Ասիայի հարցերով քաղաքական տնօրեն Մաթիաս Լյութենբերգի հետ: Քարտուղարը նաև հանդիպումներ է ունեցել ԳԴՀ Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում:
Կողմերը քննարկել են միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգային իրավիճակը: ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է մեր տարածաշրջանում առկա անվտանգային մարտահրավերները և ընդգծել դրանց հանգուցալուծմանն ուղղված ՀՀ տեսակետներն ու ջանքերը:
Ա. Գրիգորյանը ողջունել է Գերմանիայի կառավարության կողմից կայացված որոշումը, ըստ որի Հայաստանը ներառվել է Տնտեսական և միջազգային համագործակցության դաշնային նախարարության՝ մինչև 2030 թվականի բարեփոխումների ռազմավարության մեջ:
Հանդիպումների ընթացքում հայ-գերմանական երկկողմ հարաբերություններին առնչվող մի շարք հարցերի շուրջ ծավալվել են անկեղծ զրույցներ:
Բարձր գնահատելով քաղաքական ներկայիս շփումները՝ հանդիպման մասնակիցները պայմանավորվել են առավել զարգացնել երկխոսությունը բարձր և բարձրագույն մակարդակներում:

Секретарь Совета безопасности Армен Григорян встретился с Йенсом Плетнером, Тобиасом Линднером и Матиасом Лютенбергом
29 / 11 / 2022
В рамках рабочего визита в Федеративную Республику Германия Секретарь Совбеза Армен Григорян 29-го ноября встретился с советником канцлера ФРГ по вопросам внешней политики и безопасности Йенсом Плетнером, госминистром МИД ФРГ Тобиасом Линднером и политическим директором МИД ФРГ по Восточной Европе, Кавказу и Средней Азии Матиасом Лютенбергом. Секретарь также провел встречи в Комитете по международным отношениям Бундестага ФРГ.
Стороны обсудили ситуацию в области международной и региональной безопасности. Секретарь Совбеза представил вызовы безопасности в нашем регионе и подчеркнул позицию и усилия Республики Армения, направленные на их решение.
А. Григорян приветствовал решение правительства Германии, согласно которому Армения включена в стратегию реформ Федерального министерства экономического и международного сотрудничества до 2030 года.
В ходе встреч состоялись откровенные беседы по ряду вопросов, касающихся двусторонних армяно-германских отношений.
Высоко оценивая текущие политические контакты, участники встречи договорились о дальнейшем развитии диалога на высоком и высших уровнях.