ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Կեստուտիս Բուդրիսի, Կեստուտիս Լանչինսկասի, Գալինա Վաշչենկայտեի և Մանտաս Ադոմենասի հետ
09 / 11 / 2022
Նոյեմբերի 9-ին Լիտվայի Հանրապետություն աշխատանքային այցի շրջանակներում ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Լիտվայի նախագահի Ազգային անվտանգության գլխավոր խորհրդատու Կեստուտիս Բուդրիսի, Լիտվայի վարչապետի՝ Ազգային անվտանգության խորհրդատու Կեստուտիս Լանչինսկասի ու Արևելյան հարևանության ու ժողովրդավարության խթանման հարցերով խորհրդատու Գալինա Վաշչենկայտեի ու Լիտվայի Արտաքին գործերի փոխնախարար Մանտաս Ադոմենասի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են Հարավային Կովկասում ու Հայաստանի շուրջ առկա անվտանգային մարտահրավերները և մտքեր են փոխանակել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային ու տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ։ Վերոնշյալի շրջանակներում քարտուղար Գրիգորյանը զրուցակիցներին է ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության շուրջ ստեղծված անվտանգային մարտահրավերները և դրանց լուծման ուղղությամբ Հայաստանի տեսակետներն ու դիրքորոշումները:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-լիտվական երկկողմ օրակարգին վերաբերող մի շարք հարցերի և մտքեր են փոխանակել երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարների շուրջ: Գոհունակությամբ ընդգծել են վերջին շրջանում առավել ակտիվացած Հայաստան-Լիտվա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը:

The Secretary of the Security Council Armen Grigoryan met with Kestutis Budrys, Kestutis Lancinskas, Galina Vascenkaite and Mantas Adomenas
09 / 11 / 2022
On November 9, within the framework of the working visit to the Republic of Lithuania, the Secretary of the Security Council, Armen Grigoryan, met with Kestutis Budrys, the chief National Security Adviser to the President of Lithuania, Kestutis Lancinskas, National Security Adviser to the Prime Minister, Galina Vascenkaite, the advisor to the Prime Minister of Lithuania on Eastern Neighborhood and Democracy Promotion, and Mantas Adomenas, the Deputy Minister of Foreign Affairs of Lithuania.
The interlocutors discussed the existing security challenges in the South Caucasus and around Armenia as well as exchanged ideas on several issues of international and regional agenda of mutual interest. Secretary Grigoryan presented to the interlocutors the security challenges created around the Republic of Armenia and the views and positions of Armenia in the direction of their solution.
During the meeting, the interlocutors touched on several issues related to the Armenian-Lithuanian bilateral agenda and exchanged ideas on the prospects for developing bilateral relations. They emphasized with satisfaction the high level of Armenia-Lithuania political dialogue, which has become more active recently.