ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Կեստուտիս Բուդրիսի, Կեստուտիս Լանչինսկասի, Գալինա Վաշչենկայտեի և Մանտաս Ադոմենասի հետ
09 / 11 / 2022
Նոյեմբերի 9-ին Լիտվայի Հանրապետություն աշխատանքային այցի շրջանակներում ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Լիտվայի նախագահի Ազգային անվտանգության գլխավոր խորհրդատու Կեստուտիս Բուդրիսի, Լիտվայի վարչապետի՝ Ազգային անվտանգության խորհրդատու Կեստուտիս Լանչինսկասի ու Արևելյան հարևանության ու ժողովրդավարության խթանման հարցերով խորհրդատու Գալինա Վաշչենկայտեի ու Լիտվայի Արտաքին գործերի փոխնախարար Մանտաս Ադոմենասի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են Հարավային Կովկասում ու Հայաստանի շուրջ առկա անվտանգային մարտահրավերները և մտքեր են փոխանակել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային ու տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ։ Վերոնշյալի շրջանակներում քարտուղար Գրիգորյանը զրուցակիցներին է ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության շուրջ ստեղծված անվտանգային մարտահրավերները և դրանց լուծման ուղղությամբ Հայաստանի տեսակետներն ու դիրքորոշումները:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-լիտվական երկկողմ օրակարգին վերաբերող մի շարք հարցերի և մտքեր են փոխանակել երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարների շուրջ: Գոհունակությամբ ընդգծել են վերջին շրջանում առավել ակտիվացած Հայաստան-Լիտվա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը:

Встреча Секретаря Совета безопасности Армена Григоряна с Кястутисом Будрисом, Кястутисом Ланчинскасом, Галиной Ващенкойте и Мантасом Адоменасом
09 / 11 / 2022
Секретарь Совета безопасности Армен Григорян 9-го ноября в рамках рабочего визита в Литовскую Республику встретился с главным советником президента Литвы по национальной безопасности Кястутисом Будрисом, советником премьер-министра по национальной безопасности Кястутисом Ланчинскасом, советником премьер-министра Литвы по вопросам восточного соседства и продвижения демократии Галиной Ващенкойте и заместителем министра иностранных дел Литвы Мантасом Адоменасом.
Собеседники обсудили существующие вызовы безопасности на Южном Кавказе и вокруг Армении, обменялись мнениями по ряду вопросов международной и региональной повестки, представляющих обоюдный интерес. В рамках вышеизложенного Секретарь Григорян представил собеседникам создавшиеся вокруг Республики Армения вызовы безопасности, а также позиции и нацеленность Армении в направлении их решения.
В ходе встречи собеседники затронули ряд вопросов, касающихся двусторонней армяно-литовской повестки, и обменялись мнениями о перспективах развития двусторонних отношений. Стороны с удовлетворением отметили высокий уровень армяно-литовского политического диалога, который в последнее время активизировался.