ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի ելույթն ԱՊՀ մասնակից պետությունների Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների 10-րդ հանդիպմանը
03 / 11 / 2022
Մինչ իմ ելույթին անցնելը ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևին` ԱՊՀ մասնակից պետությունների Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների այսօրվա հանդիպմանը մասնակցելու հրավերի համար։
Վաղը Ռուսաստանի Դաշնությունում նշվում է Ազգային միասնության օրը, ինչի կապակցությամբ շնորհավորում եմ Նիկոլայ Պատրուշևին և ի դեմս նրա՝ ողջ ռուս ժողովրդին, մաղթելով խաղաղություն և բարեկեցություն։
Մեր այսօրվա հանդիպման օրակարգում է «Արդի պայմաններում միջազգային անվտանգության մարտահրավերների և սպառնալիքների մասին» հարցը, և դրա շրջանակներում ես կցանկանայի անդրադառնալ Հարավային Կովկասի անվտանգային խնդիրներին և մասնավորապես՝ հայ- ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին:
Մեզ համար այս հարցի սրություն պատճառն այս տարվա սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ իրականացված ռազմական ագրեսիան է։
Ցանկանում եմ հատուկ նշել, որ դա ոչ թե սահմանային միջադեպ էր կամ սահմանային բախում, ինչպես փորձեցին ներկայացնել որոշ ուժեր, այլ լայնածավալ ներխուժում էր Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք՝ ծանր հրետանու, համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի և մարտական անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ: Ադրբեջանի զինված ուժերը գնդակոծել են Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի խորքում գտնվող 36 բնակավայր և համայնք, այդ թվում՝ Գորիս, Ջերմուկ, Վարդենիս, Կապան քաղաքները:
Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի համառ ու հերոսական դիմադրության և մեր գործընկերների արձագանքի շնորհիվ Ադրբեջանի հարձակումը կասեցվեց, սակայն ռազմաքաղաքական իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված։
Ադրբեջանի այս ագրեսիան քննարկվել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում, որի անդամների մեծամասնությունը դատապարտել է Ադրբեջանի անօրինական ռազմական գործողությունները։ Ագրեսիան նաև լայնորեն դատապարտվել է միջազգային հանրության կողմից։
Ադրբեջանական ագրեսիայի թիրախում են եղել խաղաղ քաղաքացիական բնակչությունը և կենսական կարևորություն ունեցող քաղաքացիական ենթակառուցվածքները։ Հայաստանի Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերից անվտանգ վայրեր ժամանակավոր տեղահանվածների ընդհանուր թիվը կազմել է ավելի քան 7600 մարդ՝ հիմնականում կանայք և ծերեր, ինչպես նաև 1437 երեխա և 99 հաշմանդամ։
Մասնակի կամ ամբողջությամբ ավերվել է շուրջ 192 բնակելի շենք, 3 հյուրանոց, 2 դպրոց, 1 բուժհաստատություն։ Վնասվել է էլեկտրամատակարարման 7 օբյեկտ, 5 ջրամատակարարման օբյեկտ, 3 գազատար, 1 կամուրջ։ Հրաձգության է ենթարկվել շտապօգնության 2 ավտոմեքենա և 4 մասնավոր ավտոմեքենա։ Գնդակոծվել է նաև առողջարանային Ջերմուկ քաղաքից դեպի հարավ գտնվող Կեչուտի ջրամբարը։
Ագրեսիայի հետևանքով զոհերի թիվը գերազանցել է 210-ը, որից՝ 3-ը խաղաղ բնակիչ են: Անհայտ կորած է համարվում 2 անձ: Վիրավորվել է 293 զինծառայող և 8 խաղաղ բնակիչ։ Դրա հետ մեկտեղ, ադրբեջանական կողմը տարածել է գերեվարված անձանց խոշտանգումների, մարմնական վնասվածքներ հասցնելու, հայ ռազմագերիների, այդ թվում՝ կանանց նկատմամբ արտադատական հաշվեհարդարի, սպանությունների, ինչպես նաև մահացածների մարմինների նկատմամբ նվաստացնող վերաբերմունքի շոկային տեսանյութեր:
Պետք է նշեմ, որ Ադրբեջանի կողմից նոր ագրեսիայի ռիսկը ոչ միայն պահպանվում է, այլ նաև մնում է բավականին բարձր. գրեթե ամեն օր ադրբեջանական կողմը հերթական սադրանքն է կազմակերպում, խախտում հրադադարը սահմանին՝ դրանում մեղադրելով հայկական կողմին։
Ցանկանում եմ նաև հատուկ ընդգծել, որ 2021 թվականի մայիսից սկսած Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական կողմի ագրեսիայի հետևանքները չեն վերացվել, և Ադրբեջանի զինված ուժերը շարունակում են ապօրինի վերահսկել մեր երկրի տարածքի տասնյակ քառակուսի կիլոմետրեր։
Ներկայումս Հայաստանի Հանրապետությունը ջանքեր է գործադրում Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ։ Կարգավորման գործընթացում կարևոր է սահմանազատման և սահմանների անվտանգության հանձնաժողովների աշխատանքը, որոնց ձևավորման վերաբերյալ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ին` Սոչիում կայացած Ռուսաստանի նախագահի, Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի եռակողմ հանդիպման ժամանակ։
Արդեն կայացել է սահմանազատման և սահմանների անվտանգության հանձնաժողովների երկու նիստ, երրորդը նախատեսվում է անցկացնել մոտ օրերս։
Այս գործընթացում էական դեր է վերապահվում Անկախ Պետությունների Համագործակցության և Միավորված Ազգերի Կազմակերպության հիմնարար փաստաթղթերին։ Մասնավորապես, ԱՊՀ-ի ստեղծման առաջին օրերին՝ 1991 թվականի դեկտեմբերի 21-ին, ընդունվել է Ալմա-Աթայի հռչակագիրը, որով մեր պետությունները ճանաչեցին միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և առկա սահմանների անձեռնմխելիությունը։
Ընդամենը երկու օր առաջ՝ հոկտեմբերի 31-ին, Սոչիում կայացած Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների եռակողմ հանդիպման արդյունքներով ընդունվել է հայտարարություն, համաձայն որի կողմերը՝ «պայմանավորվեցին զերծ մնալ ուժի կիրառումից կամ դրա կիրառման սպառնալիքից, քննարկել և լուծել բոլոր խնդրահարույց հարցերը բացառապես ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության փոխադարձ ճանաչման հիման վրա՝ համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության և 1991թ Ալմա-Աթայի հռչակագրի»:
Ֆրանսիայի նախագահի և Եվրոպական խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպման արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, ըստ որի սահմանազատման գործընթացում կողմերը որպես հիմք են ընդունելու ԱՊՀ-ի և ՄԱԿ-ի փաստաթղթերը, ըստ որոնց՝ խորհրդային հանրապետությունների նախկին վարչական սահմանները դարձել են արդեն անկախ երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմաններ։
Այս փաստի ճանաչումը չափազանց կարևոր է կայունության և անվտանգության ապահովման համար ոչ միայն հայ-ադրբեջանական սահմանին, այլ նաև ԱՊՀ ողջ տարածքում։
Մենք կարևորում ենք սահմանազատման և սահմանների անվտանգության հանձնաժողովների ստեղծումը: Սակայն դա ամենևին չի նշանակում, որ սահմաններ ընդհանրապես չկան, ինչպես երբեմն փորձում են ներկայացնել։
Պնդումն առ այն, որ սահմաններ գոյություն չունեն՝ շատ վտանգավոր է և անպատասխանատու: Այն լղոզում է այնպիսի հիմնարար հասկացությունները, ինչպիսիք են ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և ճանապարհ է բացում ագրեսիվ գործողությունների համար։
ԱՊՀ-ի և ՄԱԿ-ի առկա փաստաթղթերը հաստատում են այն փաստը, որ ԽՍՀՄ տարիներին հայ-ադրբեջանական սահմանն արդեն իսկ սահմանագծվել է: Հետևաբար, տեղի է ունեցել ադրբեջանական զորքերի ներխուժում Հայաստանի ինքնիշխան տարածք, և այդ զորքերը պետք է դուրս գան հայկական տարածքից:
Հանդիպման հարգելի մասնակիցներ,
Տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման համատեքստում ուզում եմ նաև նշել, որ ադրբեջանական կողմը մշտապես բարձրացնում է, ինչպես իրենք ասում են, Հայաստանի տարածքով «տրանսպորտային միջանցքի» բացման հարցը։ Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումը տվյալ հարցի նկատմամբ չի փոխվել. Հայաստանի տարածքում չի կարող լինել ճանապարհ կամ տրանսպորտային երթուղի միջանցքի տրամաբանությամբ: Ես բազմիցս դրա մասին հայտարարել եմ և ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններում, ինչպես նաև Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ Պուտինի 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի № 695 «Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղության պահպանմանն ուղղված միջոցառումների մասին» հրամանագրում նման միջանցքների մասին որևէ հիշատակում չկա: Ուստի մենք անընդունելի ենք համարում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կամայական և իրականությանը չհամապատասխանող մեկնաբանությունը։
Միաժամանակ, մենք շահագրգռված ենք տարածաշրջանում հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակման հարցի իրական լուծմամբ և աջակցում ենք Հայաստանի Հանրապետության, Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետերի և Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետի համատեղ նախագահությամբ ստեղծված եռակողմ Աշխատանքային խմբի գործունեությանը: Այս աշխատանքային խմբի գործունեությունը բխում է նրանից, որ վերականգնվող և կառուցվող տրանսպորտային ենթակառուցվածքները պետք է գործեն այն պետությունների լիակատար ինքնիշխանության ներքո և ազգային օրենսդրության շրջանակներում, որոնց տարածքով անցնում են: Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է այս հիմքով ճանապարհների շուտափույթ բացմանը։ Ավելին՝ Ադրբեջանի Հանրապետության արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև տրանսպորտային հաղորդակցությունն ապահովելու համար ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը՝ երեք անցակետեր բացելու մասին, վաղուց արդեն պաշտոնական շրջանառության մեջ է։
Սակայն ադրբեջանական կողմը, ինչպես տեսնում ենք, շահագրգռված չէ նման կառուցողական եղանակով հարցի իրական լուծմամբ և շարունակում է առաջ քաշել լուծման «միջանցքային» տարբերակը, որն ընդունելի չէ Հայաստանի համար: Մի խոսքով, շատ դժվար է երկխոսել և պայմանավորվել նրանց հետ, ովքեր երկխոսելու ցանկություն չունեն և բոլորովին այլ նպատակներ են հետապնդում։
Վերոնշյալի համատեքստում ցանկանում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ խոսքը տարածաշրջանում բոլոր հաղորդակցությունների բացման մասին է, և երբեմն անտեսվում կամ չի հիշատակվում այն հանգամանքը, որ համաձայն Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հայտարարությունների՝ մեջբերեմ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Հայտարարության 9-րդ կետը, «Ապաշրջափակվում են տարածաշրջանի բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերը»: Այսինքն՝ հաղորդակցությունները պետք է բացվեն ոչ միայն Ադրբեջանի, այլ նաև Հայաստանի համար:
Այսինքն՝ դա ոչ թե միակողմանի ճանապարհ է, այլ համապարփակ գործընթաց, որից պետք է օգուտ քաղեն բոլոր կողմերը: Մասնավորապես, Հայաստանը շահագրգռված է Ադրբեջանի տարածքով անցնող հաղորդակցման ուղիների և կապուղիների օգտագործմամբ՝ նպատակ ունենալով երկու ուղղություններով բեռնափոխադրումներ իրականացնել:
Հարգելի Նիկոլայ Պլատոնի,
Եզրափակելով խոսքս՝ ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել ռուսական կողմին ջերմ ընդունելության և հյուրընկալության համար և մաղթել բոլորին բարի օր և արդյունավետ աշխատանք։

The Speech of the Secretary of the Security Council Armen Grigoryan at the 10th Meeting of the CIS Security Council Secretaries
03 / 11 / 2022
Before starting my speech, I would like to thank Nikolai Patrushev, Secretary of the Security Council of the Russian Federation, for the invitation to participate in today's 10th meeting of the CIS Security Council Secretaries.
Tomorrow, the Russian Federation celebrates the Day of National Unity, on which I congratulate Nikolai Patrushev and, on his behalf, the entire Russian people, wishing peace and well-being.
The agenda of our today's meeting is the issue of "International security challenges and threats under current conditions", and within its framework, I would like to address the security issues of the South Caucasus and, in particular, the situation on the Armenian-Azerbaijani border.
The reason for the urgency of this issue for us is the Azerbaijani military aggression against Armenia on September 13 of this year.
I want to mention that it was not a border incident or a border clash, as some forces tried to present, but a large-scale invasion of the sovereign territory of the Republic of Armenia using heavy artillery, rocket launchers and combat drones. The armed forces of Azerbaijan shelled 36 settlements and communities deep in the sovereign territory of Armenia, including the cities of Goris, Jermuk, Vardenis, and Kapan.
Thanks to the stubborn and heroic resistance of the Armed Forces of the Republic of Armenia and the reaction of our partners, Azerbaijan's attack was stopped. However, the military-political situation remains tense.
The UN Security Council discussed the Azerbaijani aggression, and most members of the UN SC condemned Azerbaijan's illegal military operations. The aggression was also widely condemned by the international community.
The targets of the Azerbaijani aggression were the peaceful civilian population and the vitally important civil infrastructures. The total number of people temporarily displaced from Gegharkunik, Vayots Dzor and Syunik marzes of Armenia to safe places was more than 7600 people, mostly women and older people, as well as 1437 children and 99 disabled people.
About 192 residential buildings, 3 hotels, 2 schools, and 1 medical facility were partially or wholly destroyed. 7 electricity supply facilities, 5 water supply facilities, 3 gas pipelines, and 1 bridge were damaged.
Two ambulances and 4 private cars were shot, and the Kechut reservoir south of the resort town of Jermuk was also shelled.
As a result of the aggression, the number of victims exceeded 210, of which 3 were civilians. 2 people are considered missing. 293 servicemen and 8 civilians were injured.
Along with that, the Azerbaijani side has distributed shocking videos of the torture of captured persons, physical injuries, extrajudicial reprisals against Armenian prisoners of war, including women, and humiliating treatment of the bodies of the dead.
I must note that the risk of new aggression by Azerbaijan persists and remains relatively high; almost every day, the Azerbaijani side organizes another provocation and violates the ceasefire on the border, accusing the Armenian side of it.
I would also like to emphasize that since May 2021, the consequences of the aggression of the Azerbaijani side against the sovereign territory of the Republic of Armenia have not been eliminated, and the armed forces of Azerbaijan continue to illegally control tens of square kilometres of the territory of our country.
Currently, the Republic of Armenia is making efforts to normalize relations with Azerbaijan. The work of border demarcation and border security commissions is important in the settlement process, the formation of which was agreed upon on November 26, 2021, during the tripartite meeting of the President of Russia, the President of Azerbaijan, and the Prime Minister of Armenia in Sochi.
Two meetings of the border demarcation and border security commissions have already been held, and the third is scheduled to be held in the next few days.
In this process, fundamental documents of the Commonwealth of Independent States and the United Nations have a significant role. In particular, in the first days of the creation of the CIS, on December 21, 1991, the Alma-Ata Declaration was adopted, by which our states recognized each other's territorial integrity and the inviolability of existing borders.
Just two days ago, on October 31, as a result of the tripartite meeting of the leaders of Armenia, Azerbaijan and Russia held in Sochi, a statement was adopted, according to which the parties "agreed to refrain from the use of force or the threat of its use, to discuss and resolve all problematic issues exclusively based on sovereignty, territorial integrity based on mutual recognition of the integrity and inviolability of borders following the UN Charter and the 1991 Alma-Ata Declaration".
As a result of the meeting of the leaders of Armenia and Azerbaijan held in Prague on October 6, through the mediation of the President of France and the President of the European Council, an agreement was reached, according to which in the process of border delimitation, the parties will accept as a basis the documents of the CIS and the United Nations, according to which the former administrative borders of the Soviet republics have become state borders between already independent countries, including Armenia and Azerbaijan.
Recognition of this fact is extremely important for ensuring stability and security not only on the Armenian-Azerbaijani border but also throughout the CIS.
We emphasize the establishment of demarcation and border security commissions. However, this does not mean that there are no borders at all, as they sometimes try to present.
To insist that borders do not exist is very dangerous and irresponsible. It blurs such fundamental concepts as sovereignty and territorial integrity and paves the way for aggressive actions.
Existing CIS and UN documents confirm that the Armenian-Azerbaijani border was already demarcated during the USSR. Therefore, Azerbaijani troops have invaded the sovereign territory of Armenia, and these troops must leave the Armenian territory.
Dear participants of the meeting,
In the context of unblocking transport communications in the region, I also want to note that the Azerbaijani side constantly raises the issue of opening a "transport corridor" through the territory of Armenia. The position of the Republic of Armenia on this issue has not changed. According to the logic of the corridor, there cannot be a road or transport route in the territory of Armenia. I have stated this many times, and I would like to emphasize once again that in the tripartite statements of the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan on November 9, 2020, January 11, and November 26, 2021, as well as in the decree of the President of the Russian Federation Vladimir Vladimirovich Putin of November 10, 2020 No. 695 "On measures aimed at maintaining peace in Nagorno-Karabakh" there is no mention of such corridors. Therefore, we consider the arbitrary and unrealistic interpretation of the agreements unacceptable.
At the same time, we are interested in a real solution to the issue of unblocking communication channels in the region and support the activities of the tripartite Working Group established under the joint chairmanship of the Deputy Prime Ministers of the Republic of Armenia, the Republic of Azerbaijan and the Deputy Prime Minister of the Russian Federation. The work of this working group stems from the fact that the transport infrastructures being restored and constructed must operate under the full sovereignty of the states and within the framework of the national legislation through which they pass. On this basis, the Republic of Armenia is ready to open the roads as soon as possible. Moreover, the draft decision of the RA government to open three checkpoints to ensure transport communication between the western regions of the Republic of Azerbaijan and the Autonomous Republic of Nakhichevan has been in official circulation for a long time.
However, as we can see, the Azerbaijani side is not interested in a real solution to the issue in such a constructive way. It continues to put forward the "corridor" version of the solution, which is unacceptable for Armenia. In short, it is tough to dialogue and agree with those who have no desire to dialogue and pursue completely different goals.
In the context of the above-mentioned, I would like to draw your attention to the fact that we are talking about opening all communications in the region. Sometimes it is ignored or not mentioned that according to the statements of the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan, let me quote paragraph 9 of the Declaration of November 9, 2020, point, "All economic and transport links in the region are unblocking." In other words, communications should be opened not only for Azerbaijan but also for Armenia.
It is not a one-way route but a comprehensive process from which all parties should benefit. In particular, Armenia is interested in using communication channels and channels passing through the territory of Azerbaijan, aiming to carry out cargo transportation in both directions.
Dear Nikolai Platon,
In conclusion, I would like to once again thank the Russian side for the warm welcome and hospitality and wish everyone a good day and productive work.