ԱԽ քարտուղարը հանդիպել է Եվրոպական խորհրդարանում Հայաստանի հարցերով մշտական զեկուցող Անդրեյ Կովաչևի հետ
21 / 10 / 2022
Հոկտեմբերի 21-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Եվրոպական խորհրդարանում Հայաստանի հարցերով մշտական զեկուցող Անդրեյ Կովաչևի հետ: Հանդիպմանը ներկա էր նաև ՀՀ ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, պատգամավոր Էդուարդ Աղաջանյանը և ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
ԱԽ քարտուղարը ողջունել է Անդրեյ Կովաչևի այցը Հայաստան և վստահություն հայտնել, որ փոխհամագործակցությունը նպաստելու է դրական արդյունք ունենալուն:
ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-ին ադրբեջանական զորքերի կողմից սանձազերծված ագրեսիան և դրա հետևանքները, ինչպես նաև բանակցային գործընթացի որոշ մանրամասներ: Քարտուղարը նաև ընգծել է ՀՀ պատրաստակամությունը շարունակելու ժողովրդավարական բարեփոխումները նաև որպես անվտանգային բաղադրիչ:

Секретарь Совета безопасности Армен Григорян встретился с постоянным докладчиком по делам Армении в Европарламенте Андреем Ковачевым
21 / 10 / 2022
Секретарь совбеза Армен Григорян 21-го октября встретился с постоянным докладчиком по делам Армении в Европарламенте Андреем Ковачевым. На встрече также присутствовали председатель Постоянной комиссии по внешним связям Национального Собрания РА, депутат Эдуард Агаджанян и глава Представительства ЕС в Армении, глава делегации ЕС в Армении, посол Андреа Викторин.
Секретарь совбеза приветствовал визит Андрея Ковачева в Армению и выразил уверенность, что взаимное сотрудничество будет способствовать положительному результату.
Секретарь совбеза представил подробности агрессии, развязанной 13 сентября со стороны азербайджанских войск и ее последствия, а также некоторые детали переговорного процесса. Секретарь также подчеркнул готовность РА продолжать демократические реформы, в том числе в качестве компонента безопасности.