Երևանում տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ ԱԽ քարտուղարների կոմիտեի հերթական նիստը
Հունիսի 17-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի նախագահությամբ կայացել է ՀԱՊԿ ԱԽ քարտուղարների կոմիտեի հերթական նիստը։ Նեղ և ընդլայնված կազմով քննարկվել են ՀԱՊԿ անդամ երկրների անվտանգության մարտահրավերներն ու սպառնալիքները չեզոքացնելու միջոցառումները, ՀԱՊԿ տարածաշրջանում համատեղ հակաահաբեկչական գործողությունների վերաբերյալ առաջնայնություն ներկայացնող հարցեր։
Վերոնշյալի համատեքստում ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը խոսել է Հարավային Կովկասում ստեղծված անվտանգային միջավայրի մասին։ Ա․ Գրիգորյանը մասնավորապես նշել է, որ դեռևս տարածաշրջանը մարտահրավերներով լի է, ինչը պայմանավորված է հայ-ադրբեջանական չկարգավորված հարաբերությունների և Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հետ։ ԱԽ քարտուղարը նաև ներկայացրել է Հայաստանի տեսակետները և մոտեցումները տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակը կայունացնելու և առկա մարտահրավերները չեզոքացնելու ուղղությամբ։
Ա․Գրիգորյանն անընդունելի է համարել Ադրբեջանի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումը, մասնավորեցնելով մայիսի 28-ին ադրբեջանական զորքերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքը, ինչի արդյունքում զոհվել էր ՀՀ ԶՈՒ-ի զինծառայող։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակմանը՝ ԱԽ քարտուղարը նշել է, որ Ադրբեջանը ժամանակ առ ժամանակ բարձրացնում է այսպես կոչված Հայաստանի տարածքով «տրանսպորտային միջանցք» բացելու հարցը և Գրիգորյանը մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում միջանցքային տրամաբանությամբ որևէ տրանսպորտային ուղի գոյություն ունենալ չի կարող։ Նա նաև ընդգծել է, որ համաձայն Հայաստան, Ռուսաստան, Ադրբեջան եռակողմ բոլոր հայտարարությունների՝ նոյեմբերի 9, հունվարի 11 և նոյեմբերի 21, չկա որևէ հիշատակում միջանցքների մասին։
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը նշել է, որ հակամարտությունը դեռևս լուծված չէ և հիմնահարցի համապարփակ լուծումը պետք է տրվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում։
Նիստի ավարտին՝ ՀԱՊԿ ԱԽ քարտուղարների որոշմամբ, հաստատվել է ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի և միջոցների կառավարման մարմինների ու կազմավորումների 2023 թվականի համատեղ պատրաստության պլանը:
Հավանության է արժանացել ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշումը՝ «Наемник» օպերատիվ-կանխարգելիչ գործողությանը տալ ՀԱՊԿ մշտապես իրականացվող գործողությունների կարգավիճակ, որը ներկայացվելու է երկրի ղեկավարների հավանությանը։

В Ереване состоялось очередное заседание Комитета секретарей советов безопасности ОДКБ
17-го июня под председательством Секретаря Совета безопасности Республики Армения Армена Григоряна состоялось очередное заседание Комитета секретарей советов безопасности ОДКБ. В узком и расширенном составе обсуждались меры по нейтрализации вызовов и угроз безопасности государств-членов ОДКБ, вопросы относительно первоочередности проведения совместных антитеррористических операций в регионе ОДКБ.
В контексте вышеизложенного Секретарь Совета безопасности Армен Григорян говорил о создавшейся на Южном Кавказе ситуации безопасности. А. Григорян, в частности, отметил, что в регионе все еще присутствуют многочисленные вызовы, что обусловлено неурегулированностью армяно-азербайджанских отношений и нагорно-карабахской проблемой. Секретарь Совета безопасности также представил позицию и подходы Армении, направленные на стабилизацию ситуации безопасности в регионе и нейтрализацию существующих вызовов.
А.Григорян счел недопустимым нарушение Азербайджаном режима прекращения огня, указав на случай нарушения режима прекращения огня азербайджанскими войсками 28-го мая, в результате которого погиб военнослужащий ВС РА.
Касаясь разблокирования региональных путей сообщения, Секретарь Совбеза отметил, что Азербайджан время от времени поднимает вопрос об открытии так называемого «транспортного коридора» через территорию Армении, и в этом контексте Секретарь также подчеркнул, что в трехсторонних заявлениях глав Армении, России и Азербайджана от 9-го ноября, 11-го января и 21-го ноября нет каких-либо упоминаний о коридорах.
Говоря о нагорно-карабахском конфликте, Секретарь Совета Безопасности Армен Григорян отметил, что конфликт до сих пор не урегулирован, и что комплексное решение вопроса должно быть дано в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
По окончании заседания решением секретарей советов безопасности ОДКБ был утвержден План совместной подготовки органов управления и формирований сил и средств системы коллективной безопасности ОДКБ на 2023 год.
Было одобрен проект Решения Совета коллективной безопасности ОДКБ о придании комплексу оперативно-профилактических мероприятий «Наемник» статуса региональной антитеррористической операции постоянного действия, который будет представлен главам государств.