ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Լիտվայի Արտաքին գործերի փոխնախարար Մանթաս Ադոմինասի հետ
Աշխատանքային այցով Լիտվայի Հանրապետությունում գտնվող ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Լիտվայի արտաքին գործերի փոխնախարար Մանթաս Ադոմինասի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգային իրավիճակը Հարավային Կովկասում: Այս համատեքստում ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է տարածաշրջանային վերջին զարգացումները, ինչպես նաև հայկական կողմի մոտեցումները հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների, մասնավորապես՝ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացի և տնտեսական բոլոր ուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ:
Զրուցակիցները կարևորել են 2021 թվականին Հայաստանում անցկացված Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների և դրան հաջորդած ժողովրդական բարեփոխումների ընթացքը: Այս ամենը կարևորվել է երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համատեքստում:
Անդրադարձ է նաև կատարվել կեղծ լուրերի դեմ պայքարի շրջանակներում երկկողմ համագործակցությանը: Թեմայի շրջանակներում ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է հերքող փաստեր Հայաստանի վերաբերյալ տարածվող կեղծ լուրերի մասին:

Секретарь Совета Безопасности Республики Армения Армен Григорян встретился с заместителем министра иностранных дел Литвы Мантасом Адоминасом
01 / 04 / 2022
Секретарь Совета Безопасности Республики Армения Армен Григорян, находящийся с рабочим визитом в Литовской Республике, встретился с заместителем Мнистра иностранных дел Литвы Мантасом Адоминасом.
В ходе встречи стороны обсудили ситуацию региональной безопасности на Южном Кавказе. В этом контексте Скретарь Совбеза представил последние региональные развития, а также подходы армянской стороны к армяно-азербайджанским отношениям, в частности, к установлению мира в регионе, процессу делимитации и демаркации армяно-азербайджанской границы и разблокированию всех экономических коммуникаций.
Собеседники подчеркнули важность проведенных в Армении в 2021 году внеочередных парламентских выборов и последующего процесса народных реформ. В контексте развития двусторонних отношений была отмечена значимость вышеуказанного.
Также была затронута тема двустороннего сотрудничества в рамках борьбы с фейковыми новостями. В рамках обсуждаемой темы Секретарь Совета Безопасности представил факты, опровергающие распространяемые ложные слухи об Армении.