ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնի հետ
Փետրվարի 21-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնի հետ:
Դեսպանի խնդրանքով ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը հայ-թուրքական հարաբերությունների և ԼՂ հիմնախնդրի երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորման վերաբերյալ: Այս համատեքստում երկուստեք ընդգծել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորման կարևորությունը: ԱԽ քարտուղարը նաև ներկայացրել է զինված ուժերի կառուցվածքային և բովանդակային բարեփոխումների ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող ջանքերը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը նաև անդրադարձել են ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների ամրապնդման, ավելի լավ շրջակա միջավայր ունենալու և կլիմայական ազդեցությունների նվազեցմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակին:

Секретарь Совета Безопасности Армен Григорян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Королевства Швеция в Республике Армения Патриком Свенсоном
21 / 02 / 2022
Секретарь Совета Безопасности Армен Григорян 21 февраля встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Королевства Швеция Патриком Свенсоном.
По просьбе посла Секретарь Совета Безопасности представил позицию Армении относительно армяно-турецких отношений и долгосрочного политического урегулирования нагорно-карабахского конфликта. В этом контексте обе стороны подчеркнули важность долгосрочного политического урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Секретарь Совета Безопасности также представил усилия Правительства Республики Армения в направлении структурных и содержательных реформ Вооруженных Сил.
В ходе встречи стороны также затронули широкий круг вопросов, связанных с укреплением демократии и прав человека, улучшением состояния окружающей среды и смягчением последствий изменения климата.