Երևանում անցկացվեցին տեղեկատվական անվտանգության ապահովման հարցերով հայ-ռուսական միջգերատեսչական խորհրդակցություններ
10 / 02 / 2022
2022 թ. փետրվարի 10-ին Երևանում անցկացվեցին տեղեկատվական անվտանգության ապահովման հարցերով հայ-ռուսական միջգերատեսչական խորհրդակցություններ:
Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալ Օ.Վ. Խրամովի ղեկավարած պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին ՌԴ ԱԽ աշխատակազմի, ԱԳ նախարարության, Պաշտպանության նախարարության, Թվայնացման նախարարության, Արդարադատության նախարարության, Պահպանության դաշնային ծառայության, Գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչները: ԱԽ գրասենյակի ղեկավար Հայկ Պետրոսյանի գլխավորած հայկական պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին ԱԽ գրասենյակի, Արտաքին գործերի, Պաշտպանության, Արդարադատության, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունների, Ազգային անվտանգության ծառայության և «ԷԿԵՆԳ» ՓԲԸ ներկայացուցիչները:
Խորհրդակցությունների ընթացքում տեղի ունեցավ մտքերի առարկայական փոխանակում միջազգային և տարածաշրջանային հարթակներում, ինչպես նաև երկկողմ ձևաչափում տեղեկատվական անվտանգության ապահովման հարցերի շուրջ հայ-ռուսական համագործակցության բոլոր ուղղությունների վերաբերյալ:
Անդրադարձ կատարվեց ՄԱԿ-ի շրջանակներում հիմնադրված ՏՀՏ կիրառման հարցերով պատասխանատու Բաց կազմով 2021-2025թթ աշխատանքային խմբի առաջին բովանդակային քննարկման արդյունքներին: Ընդգծվեց տեղեկատվական հանցագործությունների դեմ պայքարում միջազգային համագործակցության ամրապնդման արդիականությունը:
Վերահաստատվեց ԱՊՀ, ՀԱՊԿ, ինչպես նաև ԵԱՀԿ շրջանակներում տեղեկատվական անվտանգության ապահովման ուղղությամբ ջանքերի ընդլայնման կարևորությունը:
Բանակցությունների արդյունքների հիման վրա փորձագիտական մակարդակով համաձայնեցվեց տեղեկատվական անվտանգության ապահովման ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ երկկողմ համաձայնագրի նախագիծ:

В Ереване состоялись российско-армянские межведомственные консультации по проблематике обеспечения информационной безопасности
10 / 02 / 2022
10 февраля 2022 г. в Ереване состоялись российско-армянские межведомственные консультации по проблематике обеспечения информационной безопасности.
В состав российской делегации, которую возглавил заместитель Секретаря Совета Безопасности Российской Федерации О.В.Храмов, вошли представители аппарата Совета Безопасности Российской Федерации, МИД России, Минобороны России, Минцифры России, Минюста России, ФСО России, Генеральной прокуратуры Российской Федерации. В состав армянской делегации во главе с Руководителем Аппарата Совета Безопасности Республики Армения А.Р.Петросяном вошли представители Аппарата Совета Безопасности, МИД, Минобороны, Минюста, Министерства высокотехнологической промышленности, Службы национальной безопасности, ЗАО «Офис по внедрению инфраструктур электронного управления».
В ходе консультаций состоялся предметный обмен мнениями по всему спектру вопросов российско-армянского сотрудничества в области обеспечения безопасности в информационной сфере на международных и региональных площадках, а также в двустороннем формате.
Проведена обстоятельная «сверка часов» по итогам первой субстантивной сессии Рабочей группы ООН открытого состава по вопросам в сфере использования ИКТ и самих ИКТ 2021-2025. Подчеркнута актуальность укрепления международного сотрудничества в области противодействия информационной преступности.
Подтверждена важность наращивания усилий по обеспечению информационной безопасности в рамках СНГ, ОДКБ, а также ОБСЕ.
По итогам консультаций на экспертном уровне согласован проект двустороннего межправительственного соглашения о сотрудничестве в области обеспечения информационной безопасности.