ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի կողմից իրականացվող Եվրամիության խորհրդի նախագահության և Եվրամիության ներկայացուցիչներից կազմված պատվիրակության հետ
21 / 01 / 2022
Հունվարի 21-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Եվրամիության խորհրդի նախագահության և Եվրամիության ներկայացուցիչներից կազմված պատվիրակության հետ: Պատվիրակության կազմում եղել են Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահության դիվանագիտական ստորաբաժանման խորհրդական Իզաբել Դյումոնը, Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը, Եվրամիության Արևելյան գործընկերության հարցերի դեսպան Բրիս Ռոքֆոյը, Եվրոպական խորհրդի նախագահի հատուկ խորհրդական Մագդալենա Գրոնոյին, ինչպես նաև Հայաստանում ԵՄ-ի ներկայացուցիչ Անդրեա Վիկտորինը և Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Անն Լույոն:
Կողմերը ողջունելով միմյանց գոհունակություն են հայտնել Հայաստան-ԵՄ ակտիվ համագործակցության վերաբերյալ: ԱԽ քարտուղարը ընդգծել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ շարունակել համագործակցությունը ԵՄ-ի հետ Հայաստանի ժողովրդավարացման և տարածաշրջանի անվտանգության պահպանման գործընթացներում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը անդրադարձել են հայ-ադրբեջանական սահմանի շուրջ ստեղծված իրավիճակին: Այս համատեքստում ընդգծվել է հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացի շուտափույթ սկսումը և այդ նպատակով համապատասխան մթնոլորտի ձևավորումը:
Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահության դիվանագիտական ստորաբաժանման խորհրդական Իզաբել Դյումոնը և Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը անդրադառնալով հումանիտար խնդիրներին՝ ընդգծել են, որ ԵՄ-ն ակտիվ աշխատանք է տանում ռազմագերիների շուրջ ստեղծված ճգնաժամը շուտափույթ լուծելու ուղղությամբ:

Секретарь Совета Безопасности Республики Армения Армен Григорян встретился с делегацией, состоящей из членов председательства Совета Европейского союза, осуществляемого Францией и представителей Европейского союза
21 / 01 / 2022
Секретарь Совета Безопасности Армен Григорян 21-го января встретился с делегацией, состоящей из представителей Европейского союза и членов председательства Совета Евросоюза. В состав делегации входили советник дипломатической службы председательства Французской Республики Изабель Дюмон, спецпредставитель ЕС по Южному Кавказу Тойво Клаар, посол по вопросам Восточного партнерства ЕС Брис Рокфой, специальный советник председателя Совета Европы Магдалена Гроно и посол Франции в Армении Анн Луйо.
Стороны, приветствуя друг друга, выразили удовлетворение в связи с активным сотрудничеством Армения-ЕС. Секретарь Совбеза подчеркнул готовность Армении продолжать сотрудничество с ЕС в процессе демократизации Армении и обеспечения безопасности в регионе.
В ходе встречи стороны коснулись ситуации, сложившейся вокруг армяно-азербайджанской границы. В этом контексте было подчеркнуто скорейшее начало процесса делимитации и демаркации армяно-азербайджанской границы и формирование в этих целях соответствующей атмосферы.
Касаясь гуманитарных проблем, советник дипломатической службы председательства Французской Республики Изабель Дюмон и специальный представитель ЕС по вопросам Южного Кавказа Тойво Клаар подчеркнули, что ЕС ведет активную деятельность в направлении скорейшего разрешения создавшегося кризиса с военнопленными.