ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է ԻԻՀ Մեջլիսի Իրան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի անդամներին
Դեկտեմբերի 22-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Իրանի իսլամական մեջլիսի Իրան-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի անդամների հետ:
Հանդիպման սկզբում Իրանի Իսլամական Հանրապետության խորհրդարանի Ազգային անվանգության և արտաքին քաղաքականության մշտական հանձնաժողովի անդամ Մահմուդ Ահմադի Բիղաշը շնորհակալություն է հայտնել ԱԽ քարտուղարին հանդիպման հնարավորություն ընձեռելու համար: Իր հերթին Արմեն Գրիգորյանը, ողջունելով պարոն Բիղաշին, ընդգծել է, որ Հայաստան-Իրան բարեկամական հարաբերությունները վերջին շրջանում ինտենսիվ զարգանում են։
Մահմուդ Ահմադի Բիղաշն իր խոսքում կարևորել է Հարավային Կովկասի դերը ԻԻՀ համար: Մասնավորապես ընդգծել է, որ տարածաշրջանային կայունությունն ու անվտանգությունը, սահմանների անխախտելիությունն Իրանի համար կարմիր գծեր են և Թեհրանը չի հանդուրժի տարածաշրջանում որևէ տարածքային փոփոխություն: Այս համատեքստում Արմեն Գրիգորյանը նշել է Հայաստանի կարմիր գծերը, ինչպես նաև ընդգծել Հայաստանի կողմից ավելի վաղ առաջ քաշված «խաղաղության դարաշրջան» սկսելու հրամայականը, որը նաև համընկնում է Իրանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունների հետ: ԱԽ քարտուղարը նաև կարևորել է Երևան-Նախիջևան-Ջուլֆա երկաթգծի գործարկումը՝ ընդգծելով, որ այն բերելու է տարածաշրջանի երկրների տնտեսական զարգացման:
Հանդիպման վերջում զրուցակիցները կարևորել են տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության շարունակության անհրաժեշտությունը:

The Secretary of the Security Council Armen Grigoryan Met With Members of the Iran-Armenia Parliamentary Friendship Group of the Iranian Majles
On December 22, the Secretary of the Security Council, Armen Grigoryan, met with members of the Iran-Armenia Parliamentary Friendship Group of the Iranian Majles.
At the beginning of the meeting, Mahmoud Ahmadi Bigash, a member of the Standing Committee on National Security and Foreign Policy of the Parliament of the Islamic Republic of Iran, thanked the Secretary of the Security Council for the opportunity to meet. In his turn, Armen Grigoryan, welcoming Mr Bighash, emphasized that the Armenia-Iran friendly relations have been developing intensively lately.
In his speech, Mahmoud Ahmadi Bilash emphasized the role of the South Caucasus for Iran. In particular, he stressed that regional stability and security, inviolability of borders are red lines for Iran, and Tehran will not tolerate any territorial change in the region. In this context, Armen Grigoryan noted the red lines of Armenia. He underlined the imperative of starting an "era of peace" put forward by Armenia, which coincides with Iran's foreign policy priorities. The Secretary of the Security Council also highlighted the launch of the Yerevan-Nakhichevan-Julfa railway, emphasizing that it will lead to the economic development of the region's countries.
At the end of the meeting, the interlocutors stressed the need for continued cooperation in various fields.