ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մասնակցել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների 9-րդ հանդիպմանը
17 / 11 / 2021
Նոյեմբերի 17-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Մոսկվայում մասնակցել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների 9-րդ հանդիպմանը:
Հանդիպման ընթացքում մատնանշվել և քննարկվել են Աֆղանստանի տարածքից եկող վտանգները, ԱՊՀ անդամ պետությունների համագործակցությունը միգրացիայի և հումանիտար ոլորտներում, ինչպես նաև բիոտեխնոլոգիայի զարգացման արդյունքում առաջ եկած անվտանգության հիմնահարցերը: ԱՊՀ մասնակից պետությունները իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել հետագայում ընդլայնելու համագործակցության շրջանակը:
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդես է եկել ելույթով, որում վերոնշյալ հարցերից զատ անդրադարձել է Հայաստանի Հանրապետության տարածք ադրբեջանական զորքերի ներխուժմանը և հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին:
Ա. Գրիգորյանը մասնավորապես նշել է, որ Ադրբեջանը ոչ միայն չի պահպանում հրադադարի ռեժիմը, այլև չի կատարում վերոնշյալ համաձայնությունների արդյունքում ձեռքբերված պայմանավորվածությունները: Իսկ Ադրբեջանի կողմից իրականացված ռազմական գործողությունները Հայաստանը դիտարկում է քայլ՝ ուղղված ՀՀ տարածքային ամբողջականությանը:
ԱԽ քարտուղարը ընդգծել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է մնում խաղաղ կարգավորման գործընթացին և պատրաստ է սկսել սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացը, սակայն սրա հետ մեկտեղ իր սահմաններից վճռականորեն հետ է մղելու ցանկացած ռազմական ագրեսիա:
Հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակման հարցի մասին Ա. Գրիգորյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս փոխվարչապետների մակարդակով կազմավորված ձևաչափին և պատրաստ է ներդնել բոլոր ջանքերը նոյեմբերի 9-ին և հունվարի 11-ին ձեռքբերված համաձայնությունները անխափան իրականացնելու համար:

Секретарь Совета Безопасности Армен Григорян принял участие в 9-й встрече секретарей советов безопасности государств-участников СНГ
17 / 11 / 2021
17-го ноября Секретарь Совбеза Армен Григорян принял участие в 9-й встрече секретарей советов безопасности государств – участников СНГ в Москве.
В ходе встречи были отмечены и обсуждены: угрозы, исходящие со стороны Афганистана, сотрудничество государств-участников СНГ в сфере миграции и гуманитарных вопросов, а также вопросы безопасности, возникшие в связи с развитием биотехнологий. Государства-участники СНГ выразили готовность к дальнейшему расширению масштабов сотрудничества.
Секретарь Совета Безопасности Армен Григорян выступил с речью, в которой, помимо вышеупомянутых вопросов, коснулся вторжения азербайджанских войск на территорию Республики Армения и ситуации на армяно-азербайджанской границе.
А. Григорян в частности отметил, что Азербайджан не только не соблюдает режим прекращения огня, но и не выполняет договоренности, достигнутые в результате вышеупомянутых соглашений. Военные действия, осуществляемые Азербайджаном, Армения рассматривает как посягательство на свою территориальную целостность.
Секретарь Совета Безопасности подчеркнул, что Армения остается приверженной процессу мирного урегулирования и готова начать процесс делимитации и демаркации, но в то же время будет решительно отражать любую военную агрессию против своих границ.
По вопросу разблокирования путей сообщения А. Григорян отметил, что Армения придает большую важность, формату на уровне вице-премьеров и готова приложить все усилия для реализации договоренностей, достигнутых 9-го ноября 2020 года и 11-го января 2021 года.