ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստանում Նորվեգիայի Թագավորության նորանշանակ դեսպան Հելենե Սանդ Անդրեսենին
22 / 10 / 2021
Հոկտեմբերի 22-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Նորվեգիայի Թագավորության նորանշանակ դեսպան Հելենե Սանդ Անդրեսենին:
Հանդիպման սկզբում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել երկկողմ օրակարգին առնչվող հարցերի շուրջ և պատրաստակամություն հայտնել այդ օրակարգն առավել ընդլայնելու և համագործակցության ներուժը լիարժեք իրացնելու ուղղությամբ: Դեսպան Հելենե Սանդ Անդրեսենը մասնավորապես ընդգծել է, որ ժողովրդավարական արժեքները, մարդու իրավունքներն, օրենքի գերակայությունը, կրթությունը և էներգետիկ անվտանգությունն այն ոլորտներն են, որոնց շրջանակներում կարող են առավել զարգանալ հայ-նորվեգական հարաբերությունները:
Կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը վերաբերող հարցերի: ԱԽ քարտուղարը շեշտել է ապաշրջափակման կարևորությունը՝ տարածաշրջանում անվտանգային միջավայր ձևավորելու հրամայականում: Երկուստեք կարևորել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման գործընթացում:

Секретарь Совета Безопасности Республики Армения Армен Григорян принял новоназначенного посла Королевства Норвегии в Армении Хелене Санд Андресен
22 / 10 / 2021
Секретарь Совета Безопасности Армен Григорян 22-го октября принял новоназначенного посла Королевства Норвегии Хелене Санд Андресен.
В начале встречи собеседники обменялись мнениями по вопросам двусторонней повестки и выразили готовность в направлении дальнейшего расширения данной повестки и реализации потенциала сотрудничества в полной мере. Посол Хелене Санд Андресен, в частности, подчеркнула, что демократические ценности, права человека, верховенство закона, образование и энергетическая безопасность - это сферы, в направлении которых, армяно-норвежские отношения могут развиваться и достичь более высокого уровня.
Стороны обсудили вопросы, касающиеся региональной безопасности и стабильности. В целях обеспечения архитектуры среды безопасности в регионе, Секретарь Совбеза подчеркнул важность разблокирования инфраструктуры. Стороны обоюдно признали важность роли сопредседателей Минской группы ОБСЕ в процессе всеобъемлющего урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта.