Կայացել է ՀՀ և ՌԴ ԱԽ քարտուղարներ Արմեն Գրիգորյանի և Նիկոլայ Պատրուշևի երկկողմ հանդիպումը
Այսօր Տաջիկստանի մայրաքաղաք Դուշանբեում ՀԱՊԿ Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի, Պաշտպանության նախարարների խորհրդի և Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի համատեղ նիստի շրջանակներում կայացել է ՀՀ և ՌԴ ԱԽ քարտուղարներ Արմեն Գրիգորյանի և Նիկոլայ Պատրուշևի երկկողմ հանդիպումը:
Հանդիպման սկզբում ողջունելով իր ռուս գործընկերոջը՝ Արմեն Գրիգորյանը ընդգծեց, որ երկկողմ հանդիպումների նման հաճախականությունը վկայում է ինչպես երկու երկրների անվտանգության խորհուրդների գրասենյակների միջև փոխգործակցության խորացման, այնպես էլ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև անվտանգային ոլորտում հարաբերությունների զարգացման փոխադարձ հետաքրքրվածության մասին:
Այնուհետև քարտուղարները քննարկեցին Հարավային Կովկասում ստեղծված իրավիճակը: Այս համատեքստում Արմեն Գրիգորյանը իր ռուս գործընկերոջը ներկայացրեց դեռ մայիս ամսից Հայաստանի սուվերեն տարածքի Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի հատվածներում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ներխուժման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի տարածքի նկատմամբ ոտնձգության ցանկաացած դրսևորում անընդունելի է՝ հավելելով, որ Հայաստանը պատրաստ է հնարավորինս արագ սկսել հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացը:
Խոսելով տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատման հնարավորության մասին, Արմեն Գրիգորյանը ընդգծեց, որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հայտարարել է «խաղաղության դարաշրջանի» մասին, որը կբերի կայուն խաղաղություն և զարգացման հնարավորություն Հարավային Կովկասի տարածաշրջան՝ այս ճանապարհին կարևորելով բոլոր ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հնարավորությունը:
Նիկոլայ Պատրուշևը նույնպես կարևորեց ապաշրջափակման գործընթացի ուղղությամբ աշխատանքների շարունակականությունը, ընդգծելով, որ վերջինս հնարավորություն կտա ապահովել տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն:
Զրույցի առանցքային հարցերից մեկը Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց խնդիրն էր: Արմեն Գրիգորյանը ևս մեկ անգամ շեշտեց, որ համաձայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության բոլոր ռազմագերիները, պատանդները և պահվող այլ անձինք պետք է վերադարձվեն հայրենիք, մինչդեռ ադրբեջանական կողմը մինչ օրս չի կատարում իր այդ պարտավորությունը ամբողջությամբ՝ հույս հայտնելով, որ ռուսական կողմի ջանքերի շնորհիվ հնարավոր կդառնա բոլոր հայ ռազմագերիների շուտափույթ վերադարձը հայրենիք:
Իր խոսքում Նիկոլայ Պատրուշևը անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման ջանքերին, այս հարցում կարևորեց Մինսկի խմբի համանախագահների շրջանակներում գործընթացի ակտիվացումը:

Состоялась встреча секретарей Совбезов Республики Армения и Российской Федерации Армена Григоряна и Николая Патрушева
15 / 09 / 2021
Сегодня, в столице Республики Таджикистан Душанбе, в рамках совместного заседания Совета министров иностранных дел, Совета министров обороны и Комитета секретарей советов безопасности ОДКБ состоялась двусторонняя встреча секретарей Совбезов Республики Армения и Российской Федерации Армена Григоряна и Николая Патрушева.
Приветствуя своего российского коллегу в начале встречи, Армен Григорян подчеркнул, что частота подобных двусторонних встреч свидетельствует как об углублении сотрудничества между Аппаратами Советов Безопасности двух стран, так и об обоюдной заинтересованности в развитии отношений в сфере безопасности между Арменией и Россией.
Затем секретари обсудили ситуацию, создавшуюся на Южном Кавказе. В этом контексте Армен Григорян представил своему российскому коллеге ситуацию, сложившуюся еще с мая месяца, в результате вторжения азербайджанских Вооруженных сил на суверенную территорию Армении, в частности в сегменте Сюникского и Гегаркуникского районов, подчеркнув, что любое проявление посягательства на территорию Республики Армения недопустимо, добавив, что Армения готова по возможности спешно начать процесс демаркации и делимитации армяно-азербайджанской границы.
Говоря о возможности установления долгосрочного мира в регионе, Армен Григорян подчеркнул, что Правительство Республики Армения объявило «эру мира», которая привнесет прочный мир и возможности развития в регион Южного Кавказа, и в этом направлении, отметил важность возможностей разблокирования всей инфраструктуры.
Николай Патрушев также придал важность продолжительности работ над процессом разблокировки, подчеркнув, что данный процесс поспособствует установлению прочного мира в регионе.
Одним из ключевых вопросов беседы являлся вопрос об армянских военнопленных, заложниках и других лицах, удерживаемых Азербайджаном. Армен Григорян еще раз подчеркнул, что согласно Заявлению от 9-го ноября 2020 года все военнопленные, заложники и другие удерживаемые лица должны быть возвращены на родину, между тем, азербайджанская сторона все еще не выполняет свои обязательства в полном объеме, секретарь Совбеза Республики Армения также выразил надежду, что благодаря усилиям российской стороны станет возможным скорейшее возвращение всех военнопленных на родину.
Николай Патрушев, касаясь усилий по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, в своем выступлении отметил важность активизации процесса в рамках сопредседателей Минской группы.