Կայացել է ՀՀ և ՌԴ ԱԽ քարտուղարներ Արմեն Գրիգորյանի և Նիկոլայ Պատրուշևի երկկողմ հանդիպումը
Այսօր Տաջիկստանի մայրաքաղաք Դուշանբեում ՀԱՊԿ Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի, Պաշտպանության նախարարների խորհրդի և Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի համատեղ նիստի շրջանակներում կայացել է ՀՀ և ՌԴ ԱԽ քարտուղարներ Արմեն Գրիգորյանի և Նիկոլայ Պատրուշևի երկկողմ հանդիպումը:
Հանդիպման սկզբում ողջունելով իր ռուս գործընկերոջը՝ Արմեն Գրիգորյանը ընդգծեց, որ երկկողմ հանդիպումների նման հաճախականությունը վկայում է ինչպես երկու երկրների անվտանգության խորհուրդների գրասենյակների միջև փոխգործակցության խորացման, այնպես էլ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև անվտանգային ոլորտում հարաբերությունների զարգացման փոխադարձ հետաքրքրվածության մասին:
Այնուհետև քարտուղարները քննարկեցին Հարավային Կովկասում ստեղծված իրավիճակը: Այս համատեքստում Արմեն Գրիգորյանը իր ռուս գործընկերոջը ներկայացրեց դեռ մայիս ամսից Հայաստանի սուվերեն տարածքի Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի հատվածներում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ներխուժման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի տարածքի նկատմամբ ոտնձգության ցանկաացած դրսևորում անընդունելի է՝ հավելելով, որ Հայաստանը պատրաստ է հնարավորինս արագ սկսել հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացը:
Խոսելով տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատման հնարավորության մասին, Արմեն Գրիգորյանը ընդգծեց, որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հայտարարել է «խաղաղության դարաշրջանի» մասին, որը կբերի կայուն խաղաղություն և զարգացման հնարավորություն Հարավային Կովկասի տարածաշրջան՝ այս ճանապարհին կարևորելով բոլոր ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հնարավորությունը:
Նիկոլայ Պատրուշևը նույնպես կարևորեց ապաշրջափակման գործընթացի ուղղությամբ աշխատանքների շարունակականությունը, ընդգծելով, որ վերջինս հնարավորություն կտա ապահովել տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն:
Զրույցի առանցքային հարցերից մեկը Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց խնդիրն էր: Արմեն Գրիգորյանը ևս մեկ անգամ շեշտեց, որ համաձայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության բոլոր ռազմագերիները, պատանդները և պահվող այլ անձինք պետք է վերադարձվեն հայրենիք, մինչդեռ ադրբեջանական կողմը մինչ օրս չի կատարում իր այդ պարտավորությունը ամբողջությամբ՝ հույս հայտնելով, որ ռուսական կողմի ջանքերի շնորհիվ հնարավոր կդառնա բոլոր հայ ռազմագերիների շուտափույթ վերադարձը հայրենիք:
Իր խոսքում Նիկոլայ Պատրուշևը անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման ջանքերին, այս հարցում կարևորեց Մինսկի խմբի համանախագահների շրջանակներում գործընթացի ակտիվացումը:

The Meeting of the Secretaries of the Security Councils of the RA and RF Armen Grigoryan and Nikolay Patrushev Took Place
15 / 09 / 2021
Today, a bilateral meeting of the Armenian and Russian Security Council Secretaries Armen Grigoryan and Nikolay Patrushev took place in Dushanbe, Tajikistan, within the framework of a joint session of the CSTO Council of Foreign Ministers, the Council of Defense Ministers, and the Committee of the Secretaries of Security Councils.
At the beginning of the meeting, welcoming his Russian counterpart, Armen Grigoryan emphasized that the frequency of such bilateral meetings testifies to the deepening of the cooperation between the Offices of the Security Councils of the two countries, as well as the mutual interest in developing security relations between Armenia and Russia.
The secretaries then discussed the situation in the South Caucasus. In this context, Armen Grigoryan presented to his Russian counterpart the situation caused by the Azerbaijani armed forces’ invasion in Syunik and Gegharkunik regions of Armenia's sovereign territory since May, emphasizing that any foreign encroachment on the territory of Armenia is unacceptable, adding that Armenia is ready to start the process of demarcation and delimitation of the Armenian-Azerbaijani border as soon as possible.
Speaking about the possibility of establishing lasting peace in the region, Armen Grigoryan stressed that the Government of the Republic of Armenia has declared an "era of peace" which will bring stable peace and development to the South Caucasus region, in this way, emphasizing the importance of the possibility of unblocking all infrastructures.
Nikolai Patrushev also highlighted the need for continuity of the work on the unblocking process, emphasizing that the latter will enable lasting peace in the region.
One of the key issues of the conversation was the issue of prisoners of war, hostages, and other detained persons held by Azerbaijan. Armen Grigoryan once again stressed that according to the November 9 announcement of 2020 all prisoners of war, hostages, and other detainees should be returned to their homeland, while the Azerbaijani side still does not fulfill its obligation in full, expressing hope that due to the efforts of the Russian side, all Armenian prisoners of war will return to the homeland as soon as possible.
In his speech, Nikolay Patrushev, referring to the efforts to resolve the Nagorno Karabakh conflict, attached importance to the intensification of the process within the framework of the Minsk Group Co-Chairs.