ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ելույթ է ունեցել ՀԱՊԿ Արտաքին Գործերի նախարարների, Պաշտպանության նախարարների և ԱԽ քարտուղարների համատեղ նիստին
15 / 09 / 2021
Այսօր, ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, Տաջիկստանի մայրաքաղաք Դուշանբեում անցկացվող ՀԱՊԿ Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի, Պաշտպանության նախարարների խորհրդի և Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի համատեղ նիստին հանդես է եկել ելույթով՝ անդրադառնալով, ինչպես Հավաքական Անվտանգության Պայմանագրի Կազմակերպությունում Հայաստանի սպասվելիք նախագահությանը և այդ շրջանակներում Հայաստանի առաջնահերթություններին, այնպես էլ ՀԱՊԿ շրջանակներում կարևորություն ներկայացնող մի շարք հարցերի:
Արմեն Գրիգորյանը ներկայացրել է Կովկասյան տարածաշրջանում ներկա իրողությունները՝ առանձնահատուկ ուշադրություն հրավիրելով Արցախյան հիմնախնդրում վերջին զարգացումների վրա: Քարտուղարը նշեց, որ Ադրբեջանը շարունակում է դրսևորել ապակառուցողական մոտեցում և ի թիվս այլ բաների, մինչ օրս հրաժարվում է վերադարձնել հայ ռազմագերիներին, պատանդներին և պահվող այլ անձանց՝ անտեսելով իր իսկ ստանձնած պարտավորությունները:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից վարվող քաղաքականությանը ԱԽ քարտուղարը ընդգծեց, որ այդ քաղաքականությունը կրում է ակնհայտ սադրիչ բնույթ, մասնավորապես մատնանշելով սույն թվականի մայիսի 12-ին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ՀԱՊԿ անդամ երկիր հանդիսացող Հայաստանի սահմանամերձ հատվածներ ներխուժելը՝ հույս հայտնելով, որ պետության սուվերեն տարածքի նկատմամբ ցանկացած ոտնձգության դատապարտումը և ՀԱՊԿ անդամ պետությունների միասնական դիրքորոշումը այս հարցում սթափեցնող ազդեցություն կունենա:
Արմեն Գրիգորյանը նշեց, որ չնայած այս բարդությունների Արցախյան հիմնախնդիրը սպասում է իր քաղաքական լուծմանը և այս համատեքստում կարևորեց Մինսկի խմբի համանախագահության ֆորմատով խաղաղ գործընթացի վերսկսումը: Հույս հայտնելով, որ ՀԱՊԿ անդամ պետությունները ևս կաջակցեն համանախագահների ջանքերին:
Անդրադառնալով Հավաքական Անվտանգության Պայմանագրի Կազմակերպությունում Հայաստանի սպասվելիք նախագահության ընթացքում Հայաստանի առաջնահերթություններին՝ Արմեն Գրիգորյանը հայտնեց, որ Հայաստանը կարևորում է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների կողմից միջազգային և տարածաշրջանային կարևորություն ներկայացնող օրակարգերի շուրջ համաձայնեցված մոտեցումների ձևավորման նպատակով աշխատանքների շարունականությունը, որոնք հաշվի կառնեն անդամ պետությունների շահերը:
Այդ թվում քարտուղարը կարևորեց ՀԱՊԿ կողմից ճգնաժամային կառավարման մեխանիզմների արդիականացումը և վերջիններիս կանխարգելիչ պոտենցիալի հզորացումը:

Секретарь Совбеза Республики Армения Армен Григорян выступил на совместном заседании министров иностранных дел, министров обороны и секретарей Совбезов ОДКБ
15 / 09 / 2021
Секретарь Совета Безопасности Республики Армения Армен Григорян сегодня на совместном заседании министров иностранных дел, министров обороны и секретарей Совбезов ОДКБ, проходящем в столице Таджикистана Душанбе, выступил с речью, в которой коснулся как предстоящего председательства Армении в Организации Договора о коллективной безопасности и приоритетов Армении, так и ряда вопросов, представляющих важность в рамках ОДКБ.
Армен Григорян представил текущие реалии в Кавказском регионе, уделив особое внимание последним развитиям событий в арцахском вопросе. Секретарь отметил, что Азербайджан продолжает демонстрировать деструктивный подход и по сей день отказывается возвращать армянских военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц, игнорируя взятые обязательства.
Касаясь политики, проводимой Азербайджаном, секретарь Совета Безопасности подчеркнул, что она носит явно провокационный характер, в частности, указал на вторжение 12-го мая сего года азербайджанских вооруженных сил на приграничные территории Армении - государства-члена ОДКБ, выразив надежду, что осуждение любого проявления посягательства на суверенную территорию страны и единая позиция стран-членов ОДКБ окажет отрезвляющее действие в этом вопросе.
Армен Григорян сказал, что, несмотря на эти трудности, арцахский вопрос ждет своего политического решения и в этом контексте отметил важность возобновления мирного процесса в формате сопредседательства Минской группы. Секретарь выразил надежду, что государства-члены ОДКБ также поддержат усилия сопредседателей.
Касаясь приоритетов Армении в период предстоящего председательства в Организации Договора о коллективной безопасности, Армен Григорян заявил, что в целях выработки согласованных подходов с учетом интересов стран-членов, Армения придает важность продолжительности работ ОДКБ относительно повесток, представляющих международную и региональную важность.
В том числе, секретарь отметил важность модернизации механизмов кризисного управления ОДКБ и усиления их превентивного потенциала.