Ապրիլի 29-ին Դուշանբեում կայացած ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի նիստի արդյունքներով ստորագրվեցին հետևյալ որոշումները
Այսօր ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի նեղ կազմով հանդիպմանը հաջորդեց ընդլայնված կազմով նիստը, որի արդյունքներով ստորագրվեցին հետևյալ որոշումները.
«ՀԱՊԿ անդամ պետությունների տարածքներում հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի և միջոցների կազմավորումների ժամանակավոր կացության հետ կապված իրավասության և իրավական օգնության հարցերով համաձայնագրի մասին» ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի որուշում:
«Հավաքական անվտանգության մասին Պայմանագրի ստորագրման 30-ամյակի և ՀԱՊԿ 20-ամյակի առթիվ միջոցառումների պլանի նախագծի մասին» ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշման նախագծի վերաբերյալ» ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի որուշում:
«ՀԱՊԿ օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերը ժամանակակից սպառազինությամբ, ռազմական և հատուկ տեխնիկայով, հատուկ միջոցներով համալրելու պլանի մասին» ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշման նախագծի վերաբերյալ» ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի որուշում:
«Արտաքին քաղաքականության, անվտանգության և պաշտպանության հարցերով ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ներկայացուցիչների 2021թ. երկրորդ - 2022թ. առաջին կիսամյակների խորհրդատվությունների պլանի վերաբերյալ» ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի որոշում:
«ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի և միջոցների կառավարման մարմինների ու կազմավորումների համատեղ պատրաստման 2022թ. պլանի վերաբերյալ» ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի որոշում:
«ՀԱՊԿ օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի հրամանատարության տիպային կառուցվածքի և հաստիքների մասին» ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի որոշում:
Որոշվեց, որ ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի հաջորդ նիստը տեղի կունենա 2021թ. չորրորդ եռամսյակում Դուշանբեում:

Following the Results of the Session of 29 April 2021 of the Committee of Secretaries of Security Councils of the CSTO – Held in Dushanbe – the Following Documents Were Signed Following the Session of the Committee of Secretaries of Security Councils of the CSTO held today, the following documents were signed:
The Decision of the Committee of Secretaries of Security Councils of the CSTO on “The Draft Agreement on Jurisdiction and Legal Assistance in Cases Involving the Temporary Stay of Formations of the Collective Security Forces on the Territories of the CSTO Member States”.
The Decision of the Committee of Secretaries of Security Councils of the CSTO on “The Draft Decision of the CSTO Collective Security Council on “The Plan of Events Dedicated to the 30th Anniversary of the Signing of the Collective Security Treaty and the 20th Anniversary of the Collective Security Treaty Organization”.
The Decision of the Committee of Secretaries of Security Councils of the CSTO on “The Draft Decision of the Collective Security Council of the Collective Security Treaty Organization on “the Plan to Equip the CSTO Collective Rapid Reaction Forces with Modern Weapons, Military and Special Equipment and Special Facilities”.
The Decision of the Committee of Secretaries of Security Councils of the CSTO on “The Plan of Consultations of Representatives of Ministries and Agencies of the Member States of the Collective Security Treaty Organization on Foreign Policy, Defense and Security Issues for the Second Half of 2021 to the First Half of 2022”.
The Decision of the Committee of Secretaries of Security Councils of the CSTO on “The 2022 Plan for Joint Training of the Command and Control Bodies and Formations of the Assets of the Collective Security System of the Collective Security Treaty Organization”.
The Decision of the Committee of Secretaries of Security Councils of the CSTO on “The Model Structure and Command Staffing of the CSTO Collective Rapid Reaction Forces”.
A decision was made to hold the next meeting of the Committee of Secretaries of Security Councils of the CSTO in Dushanbe in the fourth quarter of 2021.