Ապրիլի 29-ին Դուշանբեում կայացած ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի նիստի արդյունքներով ստորագրվեցին հետևյալ որոշումները
Այսօր ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի նեղ կազմով հանդիպմանը հաջորդեց ընդլայնված կազմով նիստը, որի արդյունքներով ստորագրվեցին հետևյալ որոշումները.
«ՀԱՊԿ անդամ պետությունների տարածքներում հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի և միջոցների կազմավորումների ժամանակավոր կացության հետ կապված իրավասության և իրավական օգնության հարցերով համաձայնագրի մասին» ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի որուշում:
«Հավաքական անվտանգության մասին Պայմանագրի ստորագրման 30-ամյակի և ՀԱՊԿ 20-ամյակի առթիվ միջոցառումների պլանի նախագծի մասին» ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշման նախագծի վերաբերյալ» ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի որուշում:
«ՀԱՊԿ օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերը ժամանակակից սպառազինությամբ, ռազմական և հատուկ տեխնիկայով, հատուկ միջոցներով համալրելու պլանի մասին» ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշման նախագծի վերաբերյալ» ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի որուշում:
«Արտաքին քաղաքականության, անվտանգության և պաշտպանության հարցերով ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ներկայացուցիչների 2021թ. երկրորդ - 2022թ. առաջին կիսամյակների խորհրդատվությունների պլանի վերաբերյալ» ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի որոշում:
«ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի և միջոցների կառավարման մարմինների ու կազմավորումների համատեղ պատրաստման 2022թ. պլանի վերաբերյալ» ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի որոշում:
«ՀԱՊԿ օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի հրամանատարության տիպային կառուցվածքի և հաստիքների մասին» ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի որոշում:
Որոշվեց, որ ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի հաջորդ նիստը տեղի կունենա 2021թ. չորրորդ եռամսյակում Դուշանբեում:

По итогам состоявшегося 29 апреля 2021 года в городе Душанбе заседания Комитета секретарей советов безопасности ОДКБ были подписаны следующие документы
29 / 04 / 2021
По итогам состоявшегося сегодня заседания Комитета секретарей советов безопасности ОДКБ были подписаны следующие документы
Решение Комитета секретарей советов безопасности ОДКБ «О проекте Соглашения по вопросам юрисдикции и оказания правовой помощи по делам, связанным с временным пребыванием формирований сил и средств системы коллективной безопасности на территориях государств – членов ОДКБ».
Решение Комитета секретарей советов безопасности ОДКБ «О проекте Решения Совета коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности «О Плане мероприятий, посвященных 30-летию подписания Договора о коллективной безопасности и 20-летию Организации Договора о коллективной безопасности».
Решение Комитета секретарей советов безопасности ОДКБ «О проекте Решения Совета коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности «О Плане оснащения Коллективных сил оперативного реагирования Организации Договора о коллективной безопасности современным вооружением, военной и специальной техникой, специальными средствами».
Решение Комитета секретарей советов безопасности ОДКБ «О Плане консультаций представителей министерств и ведомств государств – членов Организации Договора о коллективной безопасности по вопросам внешней политики, безопасности и обороны на второе полугодие 2021 года – первое полугодие 2022 года».
Решение Комитета секретарей советов безопасности ОДКБ «О Плане совместной подготовки органов управления и формирований сил и средств системы коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности на 2022 год».
Решение Комитета секретарей советов безопасности ОДКБ «О типовых структуре и штате Командования Коллективных сил оперативного реагирования Организации Договора о коллективной безопасности».
Принято решение о проведении следующего заседания Комитета секретарей советов безопасности ОДКБ в четвертом квартале 2021 года в городе Душанбе.