ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է «Ռոսկոսմոս» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Ռոգոզինի հետ
27 / 04 / 2021
Ապրիլի 27-ին Մոսկվա և Դուշանբե այցի շրջանակներում ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Մոսկվայում հանդիպել է «Ռոսկոսմոս» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Ռոգոզինի հետ:
Հանդիպման մեկնարկին քարտուղար Գրիգորյանը շնորհավորեց պարոն Ռոգոզինին Տիեզերագնացության միջազգային օրվա առթիվ, որի 60-ամյակն էր բոլորովին վերջերս՝ ապրիլի 12-ին:
Քարտուղար Գրիգորյանը ընդգծեց, որ Ռուսաստանը առաջատար դիրքեր է գրավում տիեզերագնացության ոլորտի մի շարք ուղղություններում և այս առումով կարևորեց հայ-ռուսական համագործակցությունը, շեշտելով, որ Հայաստանում տիեզերական գործունեության ոլորտի զարգացման համատեքստում առաջնային կարևորություն են տալիս Ռուսաստանի հետ փոխշահավետ համագործակցությանը:
Խոսելով Հայաստանում տիեզերական գործունեության զարգացման հեռանկարների և այս ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցության մասին քարտուղար Գրիգորյանը կարևորեց այն հանգամանքը, որ Հայաստանում ընդունվել է «Տիեզերական գործունեության մասին» օրենք, որի արդյունքում ընկերությունները, որոնք Հայաստանում կզբաղվեն տիեզերական գործունեությամբ, կստանան մի շարք հարկային արտոնություններ:
Դմիտրի Ռոգոզինը իր կողմից բարձր գնահատեց հայ-ռուսական համագործակցությունը տիեզերական մոնիթորինգի ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների մասով: Առաջարկեց ընդլայնել Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև փոխգործակցությունը տիեզերական տեխնոլոգիաների նախագծման և մշակման շրջանակներում:
Կողմերը պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին ստեղծելու աշխատանքային խումբ՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև տիեզերական գործունեության ոլորտում ուղղությունները հստակեցնելու և անելիքները որոշակիացնելու նպատակով:
Հանդիպման ավարտին Դմիտրի Ռոգոզինը հրավիրեց հայկական կողմին սույն տարվա հունիսի 14-18 Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք Տիեզերական տարածության հետազոտում (Global Space Exploration Conference — GLEX-2021) խորագիրը կրող միջազգային համաժողովին: Պարոն Ռոգոզինը ընդգծեց, որ նման հարթակներում Հայաստանի ներկայացվածությունը հնարավորություն կտա ձեռք բերել համագործակցության նոր պայմանավորվածություններ այս ոլորտում:
Կողմերը պայմանավորվեցին ամռանը Դմիտրի Ռոգոզինի Հայաստան այցի ընթացքում ամփոփել աշխատանքային խմբի գործունեության արդյունքները:

Секретарь Совета Безопасности Армен Григорян встретился с генеральным директором госкорпорации «Роскосмос» Дмитрием Рогозиным
27 / 04 / 2021
Секретарь Совета Безопасности Республики Армения Армен Григорян в рамках своего визита в Москву и Душанбе, 27-го апреля ,встретился в Москве с генеральным директором госкорпорации §Роскосмос¦ Дмитрием Рогозиным.
В начале встречи секретарь Григорян поздравил г-на Рогозина в связи с Международным Днем Космонавтики, 60-летие знаменательного дня отмечалось совсем недавно, 12-го апреля.
Секретарь Григорян подчеркнул, что Россия занимает лидирующие позиции по ряду направлений в области авиакосмической отрасли, и в этом плане, придал важность армяно-российскому сотрудничеству, подчеркнув, что в контексте развития сферы космической деятельности в Армении приоритетность придается взаимовыгодному сотрудничеству с Россией.
Секретарь Григорян, говоря о перспективах развития космической деятельности в Армении и об армяно-российском сотрудничестве в данной области, отметил важность того обстоятельства, что в Армении принят закон §О космической деятельности¦, в результате которого компании, занимающиеся космической деятельностью в Армении, получат ряд налоговых льгот.
В свою очередь Дмитрий Рогозин высоко оценил армяно-российское сотрудничество по части осуществляемых работ в направлении космического мониторинга. Он предложил расширить сотрудничество между Россией и Арменией в рамках проектирования и развития космических технологий.
Стороны договорились о создании рабочей группы в целях уточнения направлений космической деятельности между Арменией и Россией и определения дальнейших действий.
В завершение встречи Дмитрий Рогозин пригласил армянскую сторону на Международную конференцию по исследованию космоса (Global Space Exploration Conference — GLEX-2021), которая состоится 14-18 июня в Санкт-Петербурге. Г-н Рогозин подчеркнул, что представленность Армении на таких площадках предоставит возможность достичь новых договоренностей о сотрудничестве в этой области.
Стороны договорились подвести итоги проделанных работ рабочей группы во время визита Дмитрия Рогозина в Армению летом сего года.