ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է «Ռոսկոսմոս» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Ռոգոզինի հետ
27 / 04 / 2021
Ապրիլի 27-ին Մոսկվա և Դուշանբե այցի շրջանակներում ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Մոսկվայում հանդիպել է «Ռոսկոսմոս» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Ռոգոզինի հետ:
Հանդիպման մեկնարկին քարտուղար Գրիգորյանը շնորհավորեց պարոն Ռոգոզինին Տիեզերագնացության միջազգային օրվա առթիվ, որի 60-ամյակն էր բոլորովին վերջերս՝ ապրիլի 12-ին:
Քարտուղար Գրիգորյանը ընդգծեց, որ Ռուսաստանը առաջատար դիրքեր է գրավում տիեզերագնացության ոլորտի մի շարք ուղղություններում և այս առումով կարևորեց հայ-ռուսական համագործակցությունը, շեշտելով, որ Հայաստանում տիեզերական գործունեության ոլորտի զարգացման համատեքստում առաջնային կարևորություն են տալիս Ռուսաստանի հետ փոխշահավետ համագործակցությանը:
Խոսելով Հայաստանում տիեզերական գործունեության զարգացման հեռանկարների և այս ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցության մասին քարտուղար Գրիգորյանը կարևորեց այն հանգամանքը, որ Հայաստանում ընդունվել է «Տիեզերական գործունեության մասին» օրենք, որի արդյունքում ընկերությունները, որոնք Հայաստանում կզբաղվեն տիեզերական գործունեությամբ, կստանան մի շարք հարկային արտոնություններ:
Դմիտրի Ռոգոզինը իր կողմից բարձր գնահատեց հայ-ռուսական համագործակցությունը տիեզերական մոնիթորինգի ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների մասով: Առաջարկեց ընդլայնել Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև փոխգործակցությունը տիեզերական տեխնոլոգիաների նախագծման և մշակման շրջանակներում:
Կողմերը պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին ստեղծելու աշխատանքային խումբ՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև տիեզերական գործունեության ոլորտում ուղղությունները հստակեցնելու և անելիքները որոշակիացնելու նպատակով:
Հանդիպման ավարտին Դմիտրի Ռոգոզինը հրավիրեց հայկական կողմին սույն տարվա հունիսի 14-18 Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք Տիեզերական տարածության հետազոտում (Global Space Exploration Conference — GLEX-2021) խորագիրը կրող միջազգային համաժողովին: Պարոն Ռոգոզինը ընդգծեց, որ նման հարթակներում Հայաստանի ներկայացվածությունը հնարավորություն կտա ձեռք բերել համագործակցության նոր պայմանավորվածություններ այս ոլորտում:
Կողմերը պայմանավորվեցին ամռանը Դմիտրի Ռոգոզինի Հայաստան այցի ընթացքում ամփոփել աշխատանքային խմբի գործունեության արդյունքները:

On April 27, within the framework of his visit to Moscow-Dushanbe, the Secretary of the Security Council Armen Grigoryan and the General Director of Roscosmos State Corporation Dmitry Rogozin met in Moscow.
At the beginning of the meeting, Secretary Grigoryan congratulated Mr. Rogozin on International Space Day as its 60th anniversary was on April 12th.
Secretary Grigoryan highlighted that Russia occupies a leading position in several areas in the field of aerospace, and subsequently, emphasized the importance of Armenian-Russian cooperation. In the context of developing space-related activities, Armenia prioritizes mutually beneficial cooperation with Russia.
Secretary Grigoryan discussed the prospects for developing space activities in Armenia and Russian-Armenian cooperation, and informed that Armenia has adopted a law “On Space Activities” that would offer tax benefits to those companies that engage in space activities in Armenia.
Dmitry Rogozin praised the Armenian-Russian cooperation in the field of space monitoring. He suggested to expand the cooperation between Russia and Armenia in the field of design and development of space technologies.
The parties agreed to set up a working group to clarify the directions and specify the tasks in the field of space activities between Armenia and Russia.
At the end of the meeting, Dmitry Rogozin invited the Armenian side to the International Conference on Global Space Exploration (GLX-2021) from June 14-18 in St. Petersburg. Mr. Rogozin stressed that Armenia's representation in such platforms will provide opportunities to achieve new agreements for cooperation in this area.
The parties agreed to summarize the workin group’s results during Dmitry Rogozin’s visit to Armenia this summer.