ԱԽ քարտուղարն ընդունել է Հայաստանում Միացյալ Թագավորության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Հելեն Ֆեյզիին
30 / 10 / 2020
Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Միացյալ Թագավորության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Հելեն Ֆեյզիին:
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Ժամանակավոր հավատարմատար Հելեն Ֆեյզիի ուշադրությունն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանը երեք անգամ կոպտագույն կերպով խախտել է հումանիտար հրադադարի շուրջ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների հետևողական ջանքերի գործադրմամբ ձեռքբերված պայմանավորվածությունները։ ԱԽ քարտուղարը ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ագրեսիան ուղեկցվում է միջազգային հումանիտար իրավունքի բազմաթիվ խախտումներով ու պատերազմական հանցագործություններով, մասնավորապես՝ պարբերաբար քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների հրետակոծմամբ ու հրթիռակոծմամբ:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության վրա Թուրքիայի բացասաբար աճող ներգրավվածությանը, տարածաշրջանը ահաբեկչական կազմավորումների ներկայությամբ ապակայունացնելու և հրադադարի ռեժիմը չպահպանելուն ուղղված Թուրքիայի սադրիչ քաղաքականությանը՝ ԱԽ քարտուղարը շեշտել է, որ այն սպառնալիք է ոչ միայն Արցախի ժողովրդի գոյութենական լինելիությանը, այլև տարածաշրջանային և արտատարածաշրջանային անվտանգությանը։
Միացյալ Թագավորության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Հելեն Ֆեյզին կարևորեց կրակի անհապաղ դադարեցման շուրջ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների իրականացման անհրաժեշտությունը:

The Secretary of the Security Council Armen Grigoryan received Chargé d'Affaires of the United Kingdom in Armenia Helen Fazey
30 / 10 / 2020
Today the Secretary of the Security Council Armen Grigoryan received Helen Fazey, Chargé d'Affaires of the United Kingdom in Armenia.
The Secretary of the Security Council Armen Grigoryan called Chargé d'Affaires' attention to Azerbaijan's gross violation of the three humanitarian ceasefires reached by the persistent efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries. Mr. Secretary also emphasized that Azerbaijan's aggression is accompanied by numerous violations of international humanitarian law, war crimes, as well as regular shelling of civilians and civilian infrastructure.
The Secretary of the Security highlighted that Turkey poses a threat not only to the very existence of the people of Artsakh but also threatens regional and extra-regional security due to its negative involvement in regional security and stability. It has been destabilizing the region by transferring terrorist groups and adopting a provocative policy of instigating non-compliance with the ceasefire.
Helen Fazey, Chargé d'Affaires of the United Kingdom, emphasized the immediate need to implement the ceasefire agreement.