Հեռախոսազրույցեր Ղրղզական Հանրապետության անվտանգության խորհրդի քարտուղարի և Ղազախստանի Հանրապետության նախագահի օգնական-անվտանգության խորհրդի քարտուղար հետ
30 / 09 / 2020
Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը այսօր հեռախոսազրույցներ է ունեցել Ղրղզական Հանրապետության անվտանգության խորհրդի քարտուղար Դամիր Սագինբաևի և Ղազախստանի Հանրապետության նախագահի օգնական-անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ասեթ Իսեկեշևի հետ:
ԱԽ քարտուղարն հեռախոսազրույցների ընթացքում անդրադարձել է ս.թ. սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմին և Ադրբեջանի կողմից հակամարտությունը Հայաստանի Հանրապետության տարածք տեղափոխելու և խաղաղ բնակչությանը թիրախավորելու փաստերին: Զուգահեռաբար, Արմեն Գրիգորյանը մատնանշել է տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության վրա բացասական ազդեցություն ունեցող Թուրքիայի՝ որպես ապակայունացնող գործոն լինելու և հակամարտության մի կողմին ուղղակի աջակցություն ցուցաբերելու հանգամանքը:
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ընդգծել է, որ Արցախի Պաշտպանության բանակը ռազմաճակատի ողջ երկայնքով, ինչպես նաև ՀՀ Զինված ուժերը մեր երկրի սահմաններն անառիկ պահելու առումով փայլուն կերպով կատարում են իրենց առջև դրված բոլոր մարտական առաջադրանքները և իրավիճակը պահում են լիակատար վերահսկողության տակ: Արմեն Գրիգորյանը նաև նշել է, որ ստեղծված իրավիճակում Արցախի պաշտպանության բանակը և ՀՀ Զինված ուժերը տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության միակ երաշխավորներն են:
Ղրղզական Հանրապետության և Ղազախստանի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի քարտուղարները ընդգծել են հակամարտության միմիայն խաղաղ ճանապարհով կարգավորման անհրաժեշտությունը:

Телефонные разговоры с секретарем Совета Безопасности Кыргызской Республики и помощником президента-секретарем Совета Безопасности Республики Казахстан
30 / 09 / 2020
Секретарь Совета Безопасности Республики Армения сегодня провел телефонные разговоры с секретарем Совета Безопасности Кыргызской Республики Дамиром Сагинбаевым и помощником президента-секретарем Совета Безопасности Республики Казахстан Асетом Исекешевым.
В ходе телефонных разговоров секретарь Совбеза Республики Армения коснулся фактов развязанной 27-го сентября сего года Азербайджаном войны, отметил очевидность тенденций Азербайджана перенести конфликт на территорию Республики Армения, нацелившись на мирное население. Параллельно отметил, тот факт, что Турция, оказывающая негативное влияние на региональную и международную безопасность и напрямую поддерживающая одну из сторон конфликта, является дестабилизирующим фактором.
Секретарь Совбеза Армен Григорян подчеркнул также, что Армия обороны Арцаха на всем протяжении фронта, а также Вооруженные силы Республики Армения, в плане сохранения неприкосновенности границ нашей страны, продолжают блестяще выполнять все поставленные перед ними боевые задачи и полностью контролировать ситуацию. Он также упомянул, что в создавшейся ситуации Армия обороны Арцаха и Вооруженные силы РА являются единственными гарантами региональной стабильности и безопасности.
Секретари Совбезов Кыргызской Республики и Республики Казахстан подчеркнули необходимость урегулирования конфликта исключительно мирным путем.