ԱԽ քարտուղարի հեռախոսզրույցները Բելառուսի անվտանգության խորհրդի քարտուղարի և Տաջիկիստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղարի հետ
29 / 09 / 2020
Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը այսօր հեռախոսազրույցներ է ունեցել նաև Բելառուսի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վալերի Վակուլչիկի և Տաջիկիստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նասրուլո Մահմուդզոդայի հետ:
ԱԽ քարտուղարն հեռախոսազրույցների ընթացքում անդրադարձել է ս.թ. սեպտմեբերի 27-ից Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմին և Ադրբեջանի կողմից հակամարտությունը Հայաստանի Հանրապետության տարածք տեղափոխելու և խաղաղ բնակչությանը թիրախավորելու փաստերին: Զուգահեռաբար, Արմեն Գրիգորյանը մատնանշել է տարածաշրջանային անվտանգության վրա բացասական ազդեցություն ունեցող Թուրքիայի՝ որպես ապակայունացնող գործոն լինելու հանգամանքը:
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ընդգծել է, որ Արցախի Պաշտպանության բանակը ռազմաճակատի ողջ երկայնքով, ինչպես նաև ՀՀ Զինված ուժերը մեր երկրի սահմաններն անառիկ պահելու առումով փայլուն կերպով կատարում են իրենց առջև դրված բոլոր մարտական առաջադրանքները և իրավիճակը պահում են լիակատար վերահսկողության տակ:
Բելառուսի և Տաջիկիստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղարները մտահոգություն են հայտնել ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ և ընդգծել են հակամարտության միմիայն խաղաղ ճանապարհով կարգավորման անհրաժեշտությունը:

Телефонные беседы секретаря Совбеза Республики Армения с секретарями Совбезов Беларуси и Таджикистана
29 / 09 / 2020
Секретарь Совета Безопасности Республики Армения Армен Григорян сегодня также провел телефонные беседы с секретарем Совета Безопасности Республики Беларусь Валерием Вакульчиком и секретарем Совета Безопасности Таджикистана Насруллом Махмудзодой.
В ходе телефонных разговоров секретарь Совбеза Республики Армения коснулся фактов развязанной 27-го сентября сего года Азербайджаном войны, отметил очевидность тенденций Азербайджана перенести конфликт на территорию Республики Армения, нацелившись на мирное население. Параллельно отметил, что негативное влияние Турции на региональную безопасность, является дестабилизирующим фактором.
Секретарь Совета безопасности подчеркнул, что Армия обороны Арцаха на всем протяжении фронта, а также Вооруженные силы Республики Армения, в плане сохранения неприкосновенности границ нашей страны, блестяще выполняют все поставленные перед ними боевые задачи, и полностью контролируют ситуацию.
Секретари Советов Безопасности Таджикистана и Беларуси выразили озабоченность в связи со сложившейся ситуацией и подчеркнули необходимость урегулирования конфликта исключительно мирным путем.