Հաստատվել է Անվտանգության ոլորտի նկատմամբ ժողովրդավարական վերահսկողության 2020-2021թթ. գործողությունների ծրագիրը
02 / 06 / 2020
Ս.թ. հունիսի 2–ին Անվտանգության խորհրդի գրասենյակի համակարգմամբ տեղի է ունեցել ԵԱՀԿ աջակցությամբ ստեղծված ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի խորհրդատվական մարմին հանդիսացող Անվտանգության ոլորտի նկատմամբ ժողովրդավարական վերահսկողության ազգային հարթակի առցանց աշխատանքային հանդիպումը: Առցանց հանդիպումը վարում էր ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը, որին մասնակցում էին ՀՀ պետական կառավարման մարմինների, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ԵԱՀԿ և ԵՄ փորձագետներ:
Առցանց հանդիպման ընթացքում հաստատվել է Անվտանգության ոլորտի նկատմամբ ժողովրդավարական վերահսկողության 2020-2021թթ. գործողությունների ծրագիրը, իսկ ԵԱՀԿ և ԵՄ փորձագետների կողմից ներկայացվեց ՀՀ ոստիկանության բարեփոխման ռազմավարության մշակման շրջանակներում իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքների վերաբերյալ համապարփակ տեղեկատվություն:
Աշխատանքային քննարկման վերջում ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը նշեց. «Այսօրվա ոչ ստանդարտ հանդիպումը վկայում է այն, որ Հարթակն իր առջև դրած աշխատանքների և ծրագրերի իրականացման ճանապարհին է: Առաջիկայում Հարթակը հսկայական անելիք ունի: Ակնհայտ է, որ անվտանգության ոլորտում պետության առջև դրված մի շարք խնդիրների իրականացման համար անհրաժեշտ է փորձագիտական հսկայական ներուժ, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների համապատասխան ներգրավվածություն, որի իրականացման գործում անգնահատելի է Հարթակի դերը»:

The 2020-2021 Action Plan for Democratic Control over the Security Sector has been Approved
On June 2, 2020, the online working meeting of the National Platform for Democratic Control over the Security Sector, which is a consultative body of the RA NA Standing Committee on Defense and Security, and is established with the support of the OSCE, took place. The online meeting was chaired by the Chairman of the RA NA Standing Committee on Defense and Security Mr. Andranik Kocharyan, and was attended by the representatives of the RA public administration bodies, civil society organizations, as well as the OSCE-EU experts.
During the online meeting, the 2020-2021 action plan for democratic control over the security sector was approved. A comprehensive information on the results of the research carried out within the framework of the development of the RA Police Reforms Strategy was presented by the OSCE and EU experts.
At the end of the working discussion, Mr. Andranik Kocharyan, Chairman of the RA NA Standing Committee on Defense and Security, noted; "Today's non-standard meeting proves that the Platform is on the way to implementing its work and programs. The Platform has an immense mission in the near future. It is clear that the implementation of a number of tasks set in front of the state in the field of security requires huge expertise, appropriate involvement of civil society organizations, in the implementation of which the role of the Platform is invaluable."