Հաստատվել է Անվտանգության ոլորտի նկատմամբ ժողովրդավարական վերահսկողության 2020-2021թթ. գործողությունների ծրագիրը
02 / 06 / 2020
Ս.թ. հունիսի 2–ին Անվտանգության խորհրդի գրասենյակի համակարգմամբ տեղի է ունեցել ԵԱՀԿ աջակցությամբ ստեղծված ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի խորհրդատվական մարմին հանդիսացող Անվտանգության ոլորտի նկատմամբ ժողովրդավարական վերահսկողության ազգային հարթակի առցանց աշխատանքային հանդիպումը: Առցանց հանդիպումը վարում էր ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը, որին մասնակցում էին ՀՀ պետական կառավարման մարմինների, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ԵԱՀԿ և ԵՄ փորձագետներ:
Առցանց հանդիպման ընթացքում հաստատվել է Անվտանգության ոլորտի նկատմամբ ժողովրդավարական վերահսկողության 2020-2021թթ. գործողությունների ծրագիրը, իսկ ԵԱՀԿ և ԵՄ փորձագետների կողմից ներկայացվեց ՀՀ ոստիկանության բարեփոխման ռազմավարության մշակման շրջանակներում իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքների վերաբերյալ համապարփակ տեղեկատվություն:
Աշխատանքային քննարկման վերջում ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը նշեց. «Այսօրվա ոչ ստանդարտ հանդիպումը վկայում է այն, որ Հարթակն իր առջև դրած աշխատանքների և ծրագրերի իրականացման ճանապարհին է: Առաջիկայում Հարթակը հսկայական անելիք ունի: Ակնհայտ է, որ անվտանգության ոլորտում պետության առջև դրված մի շարք խնդիրների իրականացման համար անհրաժեշտ է փորձագիտական հսկայական ներուժ, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների համապատասխան ներգրավվածություն, որի իրականացման գործում անգնահատելի է Հարթակի դերը»:

Утверждена программа действий на 2020-2021 гг. по демократическому контролю над сектором безопасности
02 / 06 / 2020
2-го июня сего года, под координацией Совета безопасности, в дистанционном формате, состоялась рабочая встреча Национальной платформы демократического контроля над сферой безопасности, являющейся консультативным органом Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности, созданной при поддержке ОБСЕ. Онлайн-встреча, в которой принимали участие представители органов государственного управления Республики Армения и организаций гражданского общества, а также эксперты ОБСЕ и ЕС, проходила под руководством Андраника Кочаряна, председателя Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности.
Во время онлайн-встречи была утверждена программа действий на 2020-2021 годы по демократическому контролю над сферой безопасности, а эксперты ОБСЕ и ЕС представили всеобъемлющую информацию о результатах исследований, проведенных в рамках разработки Стратегии реформирования полиции РА.
В конце рабочего обсуждения председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян отметил: «Сегодняшняя нестандартная встреча свидетельство того, что Платформа находится на пути реализации поставленных работ и программ. В ближайшем будущем Платформе предстоит многое сделать. Очевидно, что для осуществления ряда задач, поставленных перед государством в области безопасности, требуется огромный экспертный потенциал, соответствующее участие организаций гражданского общества и роль Платформы в реализации данных задач - неоценима ».