Մեկնարկել են Պաշտպանական ոլորտի բարեփոխումներ իրականացնող, ներառյալ՝ արատավոր երևույթների դեմ պայքարի արդյունավետությունը բարձրացնող միջգերատեսչական հանձնա­խմբի աշխատանքները
13 / 05 / 2020
Այսօր Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Կառավարության խորհրդակցությունների և ընդունելությունների մեծ սրահում տեղի ունեցավ Պաշտպանական ոլորտի բարեփոխումներ իրականացնող, ներառյալ՝ արատավոր երևույթների դեմ պայքարի արդյունավետությունը բարձրացնող միջգերատեսչական հանձնա­խմբի առաջին նիստը: Հանձնախմբի խնդիրներն են Հայաստանի Հանրա­պետության պաշտպանական ոլորտում առկա խնդիրների վերհանումը, դրանց պատճառների բացահայտումը, հետևանքների կանխարգելումը, ռիսկերի նվազեցումը և պաշտպանական ոլորտի բարե­փոխումների իրականացման ուղղությամբ առաջարկությունների ներկայացումը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բացման խոսքում նշել է, որ «Զինված ուժերում այս ժամանակաշրջանում տեղի են ունենում հսկայածավալ բարեփոխումներ, այդ բարեփոխումներն ընթանում են ողջ ծավալով և այդ բարեփոխումների հստակ տեսլական, ռազմավարություն և մարտավարություն կա: Իհարկե այդ բարեփոխումները պետք է շարունակվեն, և այս ընթացքում կա անհրաժեշտություն, որպեսզի մենք առաջադրված հարցին կողքից հայացք ձևակերպելու հնարավորություն ունենանք, և հանձնախումբը հենց այդ նպատակով ստեղծվել է Անվտանգության խորհրդում»:
Հանձնախմբի նախագահը՝ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, կարևորել է պաշտպանական ոլորտի բարեփոխումները՝ միտված զինվորական ծառայության արդյունավետության բարձրացմանը, արատավոր բարքերի ներթափանցման կանխմանը, բանակում ինքնասպանությունների կանխման և դրանց պատճառների վերացմանը, ԶՈՒ-ի նկատմամբ ժողովրդավարական վերահսկողության, հակակոռուպցիոն քաղաքականության և բարեվարքության ամրապնդմանը:

Начались работы Межведомственной комиссии по осуществлению реформ сферы обороны, в том числе повышению эффективности борьбы с порочными явлениями
13 / 05 / 2020
Начались работы Межведомственной комиссии по осуществлению реформ сферы обороны, в том числе повышению эффективности борьбы с порочными явлениями.
Сегодня, под председательством премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна в большом зале заседаний и приемов правительства состоялось первое заседание Межведомственной комиссии по осуществлению реформ в оборонной сфере и повышению эффективности борьбы с порочными явлениями. Задачами Комиссии являются выявление существующих проблем в оборонной сфере Республики Армения, установление их причин, предотвращение последствий, снижение рисков и внесение предложений в направлении осуществления реформ в оборонной сфере.
В своей вступительной речи премьер-министр Никол Пашинян отметил, что «в течение этого периода в Вооруженных силах происходят масштабные реформы, эти реформы проводятся в полном объеме и существует их четкое видение, стратегия и тактика. Конечно, реформы должны продолжаться, и в этот период необходимо, чтобы мы имели возможность сформировать взгляд со стороны на выдвинутые вопросы, и именно с этой целью Комиссия была создана в Совете безопасности».
Председатель Комиссии, секретарь Совета безопасности Армен Григорян, отметил важность проведения реформ оборонного сектора, направленных на повышение эффективности военной службы, предотвращение проникновения порочных явлений, пресечение самоубийств в армии и устранение их причин, на усиление демократического контроля и укрепление антикоррупционной политики и добропорядочности в Вооруженных силах.