Հայաստանի եւ Լեհաստանի միջեւ համագործակցությունը պետք է խորացնել
Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանն այսօր ընդունել է Լեհաստանի նախարարների խորհրդի նախագահի տեղակալ եւ եւրաինտեգրման հարցերով պետքարտուղար Միկոլայ Դովգելեւիչին:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-լեհական երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող հարցեր: Երկուստեք կարեւորվել է Հայաստանի եւ Լեհաստանի միջեւ տարբեր ուղղություններով համագործակցությունը խորացնելու անհրաժեշտությունը:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել սերտորեն համագործակցել Հայաստանի եւրաինտեգրման ճանապարհին հայ-լեհական փորձի փոխանակման ուղղությամբ: Միկոլայ Դովգելեւիչը պատրաստակամություն է հայտնել լեհական փորձի օրինակով աջակցել Հայաստանում տեղեկատվական կենտրոնների ստեղծմանը:
Քննարկվել է նաեւ Հայաստանի եւ Լեհաստանի միջեւ մուտքի արտոնագրերի ստացման պարզեցված համակարգի ձեւավորման հնարավորությունը: Միկոլայ Դովգելեւիչն իր աջակցությունն է հայտնել այս գործընթացին:
Անդրադարձ է եղել նաեւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման խնդրին. Արթուր Բաղդասարյանն ասել է, որ Հայաստանը ձգտում է առանց նախապայմանների կարգավորել Թուրքիայի հետ հարաբերությունները:

Enhance cooperation between Armenia and Poland
NSC Secretary Artur Baghdasaryan received today Mikolaj Dowgielewicz, Deputy Chairman of the Council of Ministers of Poland and State Secretary for European Integration.
The interlocutors discussed Armenian-Polish relationships. The two sides emphasized the importance of enhancement of bilateral relations and agreed to closely cooperate in the process of Armenian-Polish exchange of experience on Armenia’s way to European Integration. Mikolaj Dowgielewicz expressed willingness to support the establishment of EU Information Centers in Armenia based on Polish practice.
The parties also discussed the possibility of formation a simplified visa system between two countries. Mikolaj Dowgielewicz affirmed his support in this process.
With reference to the Armenian-Turkish relations Artur Baghdasaryan stated that Armenia strives to regulate the relations with Turkey without pre-conditions.