Հայաստան-ՆԱՏՕ անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի 84 կետերը կատարված են
Այսօր կայացել է Հայաստան-ՆԱՏՕ անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի կատարման միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը, որը վարել է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
Գործողությունների ծրագրի նպատակը եւրոպական եւ եւրատլանտյան կառույցների ու հաստատությունների հետ Հայաստանի համագործակցության խորացումն է: Ծրագրով նախատեսված 42 միջոցառումներն ընդգրկում են 122 գործողություն, որոնցից 84-ն արդեն կատարված են:
Արթուր Բաղդասարյանը կարեւորել է ծրագրով նախատեսված սահմանային անվտանգության եւ ահաբեկչության, կազմակերպված հանցավորության եւ կիբեր հանցագործությունների դեմ պայքարի կատարելագործման, անհրաժեշտ ծրագրերի եւ միջոցառումների կազմման եւ համակարգված միջգերատեսչական համագործակցություն իրականացնելու հարցերը, որոնց կապակցությամբ ընդունվել են համապատասխան որոշումներ:
Միջգերատեսչական հանձնաժողովի անդամները ներկայացրել են գործողությունների իրականացման ընթացքն ըստ գերատեսչությունների: Հանձնաժողովն արձանագրել է, որ արտաքին գործերի, պաշտպանության, արդարադատության, արտակարգ իրավիճակների, առողջապահության նախարարություններում եւ ազգային ավտանգության ծառայությունում ծրագրով նախատեսված գործողությունների իրականացման ընթացքն ամբողջությամբ համապատասխանում է ծրագրի իրականացման ժամանակացույցին:
Ազգային տեղեկատվական ռազմավարության եւ քաղաքացիական պաշտպանության ազգային հայեցակարգի նախագծեր մշակելու համար հանձնաժողովի որոշմամբ ստեղծվել են աշխատանքային խմբեր:
Հանձնաժողովի հաջորդ նիստը կգումարվի 2010 թվականի հունվարին` ամփոփելու 2009 թվականին կատարված աշխատանքը:

The objective of the Action Plan is to enhance Armenia’s cooperation with European and Euro-Atlantic structures and institutions. The program consists of 42 measures, which include 122 actions. 84 actions have been implemented so far.
With reference to the intensification of fight against border security, terrorism, organized crime and cyber crime, Artur Baghdasaryan emphasized the importance of the elaboration of required programs and actions and coordinated inter-agency cooperation. The commission adopted a number of respective decisions in this regard.
The members of the inter-agency commission introduced the actions implementation processes according to agencies. The commission recorded that the actions implementation processes of the Ministries of Foreign Affairs, Defense, Justice, Emergency Situations, Health and National Security Service are fully in line with the time frames set by the Action Plan.
By a committee decision working groups were established to develop the drafts of National Information Strategy and Civil Defence National Concepts.