ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանն ընդունել է Օննո Հաննթինգին
Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանն այսօր ընդունել է Նիդերլանդների Թագավորության արտաքին գործերի նախարարության` ՙԱրեւելյան գործընկերության՚ հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Օննո Հաննթինգին եւ Հայաստանում Նիդերլանդների դեսպան Փիթեր Յան Լանգենբերգին:
Զրուցակիցները քննարկել են ՙԱրեւելյան գործընկերության՚ շրջանակում համագործակցության հեռանկարները: Արթուր Բաղդասարյանը նշել է, որ Հայաստանը ձգտում է խորացնել հարաբերությունները Եվրամիության հետ, եւ որ ասոցացված համաձայնագրի ստորագրումը ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների հետագա խորացման լավ հիմք է:
Անդրադարձ է եղել ՀՀ-ԵՄ գործողությունների ծրագրին, Արթուր Բաղդասարյանը հյուրերի խնդրանքով ներկայացրել է Հայաստանում տարբեր ուղղություններով իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը: Օննո Հաննթինգը ողջունել է լայնածավալ բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ Հայաստանի գործադրած ջանքերը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման խնդրին, կարեւորել դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը երկու երկրների միջեւ եւ սահմանի բացումը տարածաշրջանային խաղաղության եւ կայունության ամրապնդման տեսակետից:

NSC Secretary Artur Baghdasaryan received today Onno Hannting, Netherlands’ Foreign Ministry Special Representative on Eastern Partnership and Peter Jan Langenberg, Ambassador of Netherlands to Armenia.
The interlocutors discussed the prospects of cooperation in the framework of Eastern Partnership. Artur Baghdasaryan stated that Armenia seeks to deepen cooperation with EU, and the association agreement is a good base for further development of Armenia-EU relations.
Reference was made to the Armenia-EU Action Plan. Upon request of the guests Artur Baghdasaryan introduced the process of reforms implemented in different directions in Armenia. Onno Hannting welcomed Armenia’s efforts to implement comprehensive reforms.
The interlocutors also spoke about Armenian-Turkish reconciliation and attached importance to border opening and establishment of diplomatic relations between two countries as necessary factors for regional peace and stability.