Հանդիպում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հետ
Այսօր ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ընդունեց Հայաստանում աշխատանքային այցով գտնվող Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասին։
Հանդիպման ընթացքում ամփոփվեցին կատարված աշխատանքները, մտքեր փոխանակվեցին դրանց արդյունքների շուրջ։
Քննարկվեցին ահաբեկչության դեմ համատեղ պայքարի արդյունավետության բարձրացմանը, թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի անօրինական շրջանառության դեմ պայքարին վերաբերող հարցեր։
Քարտուղար Գրիգորյանը ներկայացրեց իրավիճակը հայ-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում և ընգծեց Արցախյան հարցի բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու հրամայականը՝ կարևորելով դրանում ՀԱՊԿ դիրքորոշումը ու Հայաստանի հասարակության սպասելիքներն այդ կառույցից։
Քարտուղար Զասը մեկ անգամ ևս հաստատեց ՀԱՊԿ դիրքորոշումը առ այն, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը այլընտրանք չկա։
Քարտուղար Զասը ներկայացրեց ՀԱՊԿ շրջանակներում պլանավորվող և արդեն իրականացվող մի շարք ծրագրեր, այդ թվում՝ հակաահաբեկչական և զորավարժությունների նախապատրաստման։
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը առաջարկեց նաև դիտարկել ՀԱՊԿ պաշտոնական կայքի բարելավման հնարավորությունները՝ կայքի կառուցվածքում և հրապարակումներում ներառելով բոլոր անդամ պետությունների պաշտոնական լեզուները։

Meeting with CSTO Secretary General
Today Secretary of the Security Council Mr. Armen Grigoryan received Secretary General of the Collective Security Treaty Organization Stanislav Zas, who is on a working visit to Armenia.
During the meeting, the works were summarized, ideas were exchanged about their results. Issues related to enhancing the effectiveness of the joint fight against terrorism, combating the illicit trafficking of drugs and psychotropic substances were discussed.
Secretary Grigoryan presented the situation at the line of contact of the Armenian-Azerbaijani conflict troops and unerlined the urgency to resolve the Artsakh issue exclusively through peaceful means, highlighting the CSTO position in it and the expectations of the Armenian society from that structure.
Secretary Zas reaffirmed the CSTO's position that there is no alternative to a peaceful resolution of the conflict.
Secretary Zas presented a number of CSTO-planned and already-implemented programs, including counter-terrorism and training exercises.
Secretary of the Security Council Mr. Armen Grigoryan also proposed to consider the possibilities of improving the official website of the CSTO, including the official languages of all the member states in the structure and publications of the site.
After the meeting, an official dinner was given on behalf of the Security Council Secretary Mr.Armen Grigoryan.