Հունվարի 28-ը Արցախում
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հունվարի 28-ին՝ Հայկական բանակի 28-րդ տարեդարձի օրը, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում այցելել է Արցախ՝ Շահումյանի շրջան։ ԱԽ քարտուղարը ներկա է գտնվել նորակառույց սպայական բնակելի շենքի շահագործման հանձնման հանդիսավոր արարողությանը։
Հաջորդիվ քարտուղար Գրիգորյանն Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի հետ ներկա է գտնվել Արցախի հյուսիսային հատվածում տեղակայված զորամասում նորակառույց զինանոցի բացմանը։
Նույն օրը ԱԽ քարտուղարը Ստեփանակերտի մշակույթի և երիտասարդության պալատում Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության հետ ներկա է գտնվել Հայրենյաց պաշտպանի օրվան նվիրված տոնական միջոցառմանը:

January 28 in Artsakh
Secretary of the Security Council Mr. Armen Grigoryan visited the Shahumyan region of Artsakh as part of a delegation led by Prime Minister Nikol Pashinyan on January 28, the 28th anniversary of the Armenian Army. The SC Secretary attended at the solemn ceremony for the commissioning of the newly built officer's residential building.
After that Secretary Mr. Grigoryan and President of the Artsakh Republic Mr. Bako Sahakyan attended the opening of a newly constructed arsenal in the military unit located in the northern part of Artsakh.
On the same day, the Secretary of the Security Council attended a festive event dedicated to the Day of Fatherland Defender at the Stepanakert Culture and Youth Palace with the military and political leadership of Artsakh.