ՀՀ-ԵՄ. Խորհրդատուների աջակցությունը Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին դրական է գնահատվել
Հայաստանում Եւրամիության խորհրդատվական խումբն արդեն մեկ տարի է` աջակցում է Հայաստանում տարբեր ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումներին:
Այդ առիթով նրանց ընդունել է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար, Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությունը համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը:
ՀՀ-ԵՄ քաղաքական համագործակցությունը ներառում է բարեփոխումներ շուրջ 190 ուղղություններով: Դրական գնահատելով Հայաստանում ԵՄ խորհրդատունների 18 հոգանոց խմբի աշխատանքը` Արթուր Բաղդասարյանը նշել է, որ նրանք մեծ աջակցություն են ցուցաբերել տարբեր ոլորտներում բարեփոխումների իրականացմանը. <<Երեք ուղղություններով իրականացվել են լայնածավալ բարեփոխումներ պետական եւ հանրային կառավարման բոլոր ոլորտներում: Մենք կարողացանք խորացնել ՀՀ-ԵՄ քաղաքական գործակցության մակարդակը, որի արդյունքում այսօր բարձր մակարդակի խորհրդակցությունները Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ արդյունավետ շարունակվում են: Խորհրդատվական խմբի աշշխատանքի կոնկրետ արդյունքներից մեկն է Հայաստանում դիվանագիտական ակադեմիայի հիմնադրումը, որն արդեն գործում է: Լուրջ քայլեր են կատարվել Հայաստանի քաղաքացիներին ԵՄ անդամ երկներ մուտքի արտոնագրերի տրամադրման կարգի դյուրացման ուղղությամբ: Մենք գտնում ենք, որ պետք է հնարավոր ամեն ինչ արվի, որպեսզի արտոնագրերի ստացման ընթացակարգերը պարզեցվեն, եւ Հայաստանի քաղաքացիները քիչ դժվարություններ ունենան ԵՄ անդամ երկրներ այցելելիս: Արդեն ունենք առաջին արդյունքները, Հայաստանի` դիվանագիտական եւ ծառայողական անձնագրեր ունեցող քաղաքացիներն իրավունք ունեն առանց արտոնագրի մեկնել ԵՄ անդամ 9 երկրներ, ԵՄ անդամ այլ երկրների հետ բանակցություններն ընթացքի մեջ են>>:
Կարեւոր ձեռքբերումներից մեկն էլ, ըստ Արթուր Բաղդասարյանի, ՀՀ-Եմ քաղաքական ասոցացման համաձայնագրի կնքման ուղղությամբ բանակցությունների մեկնարկի նախապատրաստումն է, որը հնարավորություն կտա լուրջ հիմքերի վրա դնել ՀՀ-ԵՄ քաղաքական համագործակցությունը ասոցացման համաձայնագրի շրջանակում:
<<ԵՄ խորհրդատվական խմբի աջակցությամբ Հայաստանում ձեւավորվել է ՀՀ-ԵՄ նոր` արդարադատության, ազատության եւ անվտանգության հարցերով կոմիտե, որն արդեն գումարել է առաջին նիստը: Սա նշանակում է, որ մենք լրջորեն շարունակելու ենք բարեփոխումները մարդու իրավունքների պաշտպանության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, դատաիրավական համակարգի, արդարադատության ոլորտներում, որտեղ լրջագույն խնդիրներ են կուտակված: Նոր կոմիտեի ստեղծումը հնարավորություն կտա լուրջ արդյունքներ արձանագրել նշված ոլորտներում: Այս տարի ԵՄ խորհրդատվական խմբի աջակցությամբ կավարտենք մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ծրագրի մշակումը, որը ենթադրում է ոչ միայն օրենսդրական, այլեւ` ինստիտուցիոնալ լուրջ բարեփոխումներ>>,-ասել է Արթուր Բաղդասարյանը:
ԵՄ խորհրդատվական խմբի աջակցությամբ լուրջ բարեփոխումներ են իրականացվել նաեւ մաքսային համակարգում, պարզեցվել են մաքսազերծման ընթացակարգերը, վերացվել է ավելորդ թղթաբանությունը, աշխատանքներ են կատարվել ԵՄ-ի հետ ազատ առեւտրի համաձայնագրի կնքման ուղղությամբ: Բարեփոխումները ներառել են նաեւ գյուղատնտեսության, էկոնոմիկայի, առողջապահության եւ այլ ոլորտներ:
ԵՄ խորհրդատվական խմբի գործունեության` Հայաստանում առաջին անգամ կիրառված եւ հաջողված փորձը նախատեսվում է ներդնել ԵՄ-ի հետ համագործակցող այլ երկրներում, մասնավորապես` Մոլդովայում եւ Վրաստանում:
ԵՄ խորհրդատվական խմբի ղեկավար Ռոլֆ Բիոնկեն էլ շնորհակալություն է հայտնել Արթուր Բաղդասարյանին խմբի աշխատանքներին մեծապես աջակցելու համար. <<Մենք բարձր ենք գնահատում Ձեր աջակցությունը մեր գործունեությանը: Ակնկալում ենք հետագայում եւս ակտիվ համագործակցել Ձեզ հետ: Հիմնականում նույն թիմն է աշխատելու Հայաստանում: Դա նշանակում է, որ ձեռք բերված փորձը լավագույնս կօգտագործվի>>:
Խորհրդատուները ներկայացրել են տարբեր ոլորտներում կատարված աշխատանքները, արձանագրված արդյունքները եւ հետագա անելիքները:
Հայաստանում ԵՄ խորհրդատվական խմբի ակտիվ եւ արդյունավետ գործունեության համար Արթուր Բաղդասարյանը Ռոլֆ Բիոնկեին պարգեւատրել է շնորհակալագրով

RA-EU Advisors assistance in the reforms in Armenia positively assessed
The European Union Advisory Group provides assistance in the reforms process in different spheres for already 1 year in Armenia. Chairman of the interagency commission coordinating Armenia-EU cooperation, NSC Secretary Artur Baghdasaryan received the Advisors on this occasion.
RA-EU political cooperation includes reforms in some 190 directions. Positively assessing the activities of the group of 18 EU Advisors, Artur Baghdasaryan said they had greatly contributed to the process of implementation of reforms in different spheres. “Wide-scale reforms have been implemented in three directions in all the spheres of state and public administration. We were able to deepen RA-EU political cooperation which led to today’s high-level effective consultations between Armenia and the EU. One of the concrete results of the Advisory Group is the foundation of Diplomatic Academy, which already operates. Serious steps have been taken towards visa-facilitation for Armenian citizens to enter EU Member States. We do believe that all possible efforts should be made in order to simplify visa procedures, and the citizens of Armenia should not face problems while visiting EU Member States. We have the first results already: the citizens with diplomatic or service passports have a permission to visit 9 EM Member States, and negotiations with other EU States are on-going.”
One of the important achievements, Artur Baghdasaryan said, was the preparation for the negotiations on Armenia-EU association agreement, which will lay a serous foundation for the RA-EU political cooperation in the framework of the association agreement.
“A new RA-EU committee on justice, freedom and security issues has been formed with the support of the EU Advisory Group, which convened its first session. This means that we will seriously continue the reforms in the spheres of human rights, fight against corruption, judicial system and justice, where real problems are accumulated. The establishment of the new committee will help achieve serious results in the above-mentioned spheres. With the support of the EU Advisory Group we will finalize the elaboration of the draft of the human rights national program this year which assumes not only legislative but also serious institutional reforms,” Artur Baghdasaryan said.
Significant reforms have been implemented in the customs sphere again with the support of the EU Advisory Group: customs clearance procedures have been simplified, unnecessary paperwork eliminated, much work is done to conclude a free-trade agreement with the EU. The reforms covered agriculture, economy, health and other spheres as well.
The practice of the activities of the EU Advisory Group that was first applied in Armenia and proved successful is intended to introduce in other EU Partner countries, notably in Moldova and Georgia.
Team Leader of the EU Advisory Group Rolf Boehnke thanked Artur Baghdasaryan for his contribution to the activities of the Advisory Group. “We highly appreciate your assistance in our activities. We look forward to our further active cooperation in the future as the same team will be working in Armenia. This means that the experience gained will be best utilized.”
The Advisors presented the work done in different spheres and their further plans.
Artur Baghdasaryan awarded Rolf Boehnke with a Letter of Appreciation for active and efficient efforts of the EU Advisory Group in Armenia.