<<Պետք է մեր բոլոր հնարավորություններն օգտագործենք անվտանգության համակարգը լիարժեք զարգացնելու համար>> Ասում է ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը
25 / 06 / 2010
Ազգային անվտանգության խորհուրդն արդեն երկու տարեկան է, եւ այդ կապակցությամբ կայացել է անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանի ամփոփիչ ասուլիսը:
Նա նշել է, որ ԱԱԽ ուշադրության կենտրոնում են եղել մեր երկրի արտաքին անվտանգության ապահովման ուղղությամբ կարեւորագույն քայլերի, ծրագրերի, միջոցառումների ուսումնասիրությունը, համապատասխան ռազմավարական որոշումների ընդունումը, որոնք վերաբերել են երկրի ներքին ու արտաքին անվտանգությանը եւ ռազմավարական զարգացմանն առնչվող հարցերի. <<ԱԱԽ շրջանակում ստեղծվել են 6 միջգերատեսչական հանձնաժողովներ, որոնց վերջին մեկ ամսվա ընթացքում ավելացել է եւս 2-ը, որոնք կոչված են իրենց գործունեությամբ կարեւորագույն խնդիրներ լուծել: Դրանցից առաջինը Հայաստանի ռազմաարդյունաբերական համալիրի զարգացման խնդիրներն են, որոնց կապակցությամբ հունիսի 14-ին ես Մոսկվայում ստորագրել եմ մի արձանագրություն ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հետ, որի շրջանակում մենք ակտիվացնելու ենք ռազմատեխնիկական, ռազմատնտեսական համագործակցությունը Հայաստանի եւ ՀԱՊԿ անդամ երկրների միջեւ: Արդեն եղել են այդ երկրների եւ ռազմաարդյունաբերական համալիրի ներկայացուցիչների մի շարք այցելություններ Հայաստան, ձեռք են բերվել կոնկրետ պայմանավորվածություններ, եւ ես ուզում եմ ասել, որ առաջիկա 6 ամսվա ընթացքում տեղի կունենա 4 կարեւոր միջոցառում ՀԱՊԿ շրջանակում` ուղղված թե՜ անվտանգության միջավայրի բարելավմանը, թե՜ ռազմաարդյունաբերության ոլորտում համագործակցության խորացմանը: Հաջորդ առանցքային խնդիրը վերաբերում է մեր երկրի սահմանների անառիկությանը եւ սահմանային անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը:
Չափազանց կարեւոր է նաեւ անվտանգության խորհրդի դերը մեր պետական կառավարման համակարգում` պայմանավորված այն հանգամանքով, որ այս 2 տարվա ընթացքում ավելի քան 3500 գրություն է մուտքագրվել ԱԱԽ աշխատակազմ, եւ ըստ էության` Հայաստանում անվտանգության ոլորտին վերաբերող բոլոր իրավական ակտերը, որոնք ընդունվում են Հայաստանում, անցնում են լուրջ փորձաքննություն ԱԱԽ աշխատակազմում:
Այսօր գլոբալացվող աշխարհում, մրցակցող աշխարհում ազգերին եւ հասարակություններին հետաքրքրում են 3 հիմնական խնդիրներ, ա առաջինը մարդկանց առողջությունն է, անվտանգությունը, երրորդը` սոցիալական բարեկեցությունը: Մարդուն հետաքրքրում է հետեւյալը. առողջ լինել, անվտանգ ապրել եւ սոցիալական այն վիճակն ունենալ, որ հնարավորություն կտա իր աշխատանքով իր ընտանիքը պահել>>:
ԱԱԽ քարտուղարը պատասխանել է նաեւ լրագրողների հարցերին:
-ՀԱՊԿ շրջանակում Հայաստանը պատրաստվու±մ է Ղրղզստանին օգնություն ցուցաբերել:
-Այո՜: ՀԱՊԿ գործող նախագահ, ՌԴ նախագահ Մեդվեդեւի առաջարկով Մոսկվայում 1 շաբաթ առաջ տեղի ունեցավ անվտանգության խորհրդի քարտուղարների արտահերթ նիստ, քննարկվեց Ղրղզստանին աջակցություն ցուցաբերելու խնդիրը, եւ անվտանգության խորհրդի քարտուղարները հավանության արժանացրին այդ ծրագիրը, այնուհետեւ երկրների նախագահները ստորագրեցին մեր կողմից հավանության արժանացած փաստաթղթերի փաթեթը: Ընդունվել է որոշում` բաղկացած շուրջ 9 կետից, եւ Հայաստանը հավատարիմ է լինելու ստորագրված փաստաթղթի ոգուն եւ անհրաժեշտ աջակցություն կցուցաբերի Ղրղզստանին: Այդ աջակցության մասին մենք հանրությանը կտեղեկացնենք առաջիկա օրերին: Ներկայում կատարվում են աջակցության տեսակի եւ ծավալների հետ կապված ուսումնասիրման աշխատանքներ:
- Հայաստանի սահմանների ընդհանուր վիճակն ինչպիսի±ն է: Խնդրում եմ նաեւ այդ համատեքստում գնահատեք ԼՂ սահմանին արձանագրված վերջին միջադեպը:
- Մենք գտնում ենք, որ սահմաները պետք է լինեն առավել անվտանգ, առավել անառիկ, եւ նաեւ` մեր սահմանային ենթակառուցվածքները պետք է արդիականացվեն: Իսկ մեր սահմանային ենթակառուցվածքները, սահմանային անցակետերը, ցավոք, չեն համապատասխանում միջազգային չափանիշներին: Մենք ունենք լրջագույն խնդիրներ, եւ այսօր ձեռնամուխ ենք եղել այդ խնդիրների լուծմանը, արդեն կա կատարած մեծ ծխավալի աշխատանք, եւ կունենանք լավ արդյունքներ արդեն ընթացիկ տարվա ավարտին: Մենք ունենք նաեւ մեր գործընկերների լիակատար աջակցությունը: Մի կողցմից` դա ՌԴ-ն է, մյուս կողմից` ԵՄ-ն, որոնք նույնպես ներգրավված են Հայաստանի սահմանային ենթակառուցվածքների արդիականացման եւ սահմանային անվտանգության մակարդակի բարձրացման աշխատանքներում:
Ինչ վերաբերում է վերջին միջադեպին` ես ուզում եմ նշել, որ մենք լրջորեն դատապարտում ենք այն, ինչ տեղի ունեցավ, եւ ես այդ մասին ասացի նաեւ ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի հետ հանդիպման ժամանակ: Բոլորն էլ դատապարտում են այդ միջադեպը, այդ սադրանքը, որը տեղի ունեցավ, բայց ոչ մի անհրաժեշտություն չենք տեսնում, որ այդ միջադեպը կարողանա խոչընդոտ հանդիսանալ հետագա բանակցային գործընթացի շարունակության համար: Հայաստանը հավատարիմ է խաղաղ բանակցային գործընթացի շարունակմանը, եւ մենք գտնում ենք, որ չպետք է տուրք տանք տարաբնույթ սադրանքներին, կազմակերպված դիվերսիոն գործողություններին, եւ նաեւ` անընդունելի ու դատապարտելի ենք համարում, երբ մի կողմից` բանակցում են, մյուս կողմից` նման սադրանքների են դիմում: Մենք բազմիցս ասել ենք, որ մեր զինված ուժերը գտնվում են բավարար մարտունակ վիճակում, Հայաստանում այսօր տեղի են ունենում պաշտպանության ոլորտում ռազմավարական վերանայման բարեփոխումների լուրջ աշխատանքներ, եւ մենք մտածում ենք, որ մեր երկիրը պետք է հնարավորն անի ընդհանուր անվտանգության մակարդակը բարձրացնելու ուղղությամբ, եւ նաեւ` խաղաղ-բանակցային գործընթացի շարունակման ուղղությամբ: Այդ կապակցությամբ, վստահ եմ, որ դուք լսել եք ե՜ւ հանրապետության նախագահի, ե՜ւ պաշտպանության նախարարի ելույթները:
-ՆԱՏՕ-ի շրջանակում Հայաստանում կայանալիք զորավարժություններն ի±նչ խնդիր են լուծելու, եւ երկրորդ հարցս` որքա±ն հիմնավոր են պատերազմի վերսկսման մասին մտահոգությունները:
-Հայաստան-ՆԱՏՕ շրջանակում արտակարգ իրավիճակների ոլորտում լինելու են խոշոր զորավարժություններ այս տարվա աշնանը` <<Արմենիա-2010>>, որը պլանավորված միջոցառում է, իրականացվելու է արտակարգ իրավիճակների ոլորտում` ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին համապատասխան: Հիշեցնեմ, որ մենք արդեն ունեցել ենք <<Ռուբեժ-2008>> խոշոր զորավարժությունները ՀԱՊԿ շրջանակում, իսկ սա արտակարգ իրավիճակների ոլորտում ՆԱՏՕ-ի հետ իրականացվող միջոցառում է:
Ինչ վերաբերում է հեռուն գնացող եզրակացություններին` ժողովրդական առածը չպետք է մոռանանք` եթե խաղաղություն ես ուզում, պատերազմին պատրաստ եղիր: Մենք այսօր պատրաստ ենք զարգացման ցանկացած սցենարի, բայց ես չեմ պաշտպանում մեր հասարակության մեջ տարածվող այն արհեստական ասեկոսեները, որ շուտով պատերազմ կլինի եւ այլն: Ընդհակառակը` անընդունելի են նման հայտարարությունները, ուղղակի` մենք պետք է հասկանանք, որ ապրում ենք բարդ տարածաշրջանում, ունենք չկարգավորված հակամարտություն, եւ սա նշանակում է, որ քանի դեռ տիրում է այս հարաբերական խաղաղության ժամանակաշրջանը, սա նշանակում է, որ մեր զինված ուժերը պետք է պատրաստ լինեն ցանկացած ագրեսիայի դիմակայելու: Մեր քաղաքական ղեկավարության ջանքերն ուղղված են մեր տարածաշրջանում արժանապատիվ խաղաղություն հաստատելուն եւ ԼՂ հիմնախնդրի արդարացի լուծմանը, որը ենթադրում է երեք գործոնի առկայություն` ԼՂ կարգավիճակի ճշգրտում, որն ունի 2 բաղադրիչ, կամ` անկախ ԼՂ, կամ` Հայաստանի հետ վերամիավորված ԼՂ: Երկրորդ`ուղիղ ցամաքային կապ, այսինքն` միջնորդավորված կապի բացառում ԼՂ եւ Հայաստանի միջեւ, 3-րդ` անվտանգության համալիր միջոցառումների, երաշխիքնեի առկայություն: Ընդհանրապես` կյանքում երաշխիքներն ավելի քիչ են, քան հնարավորությունները:Սա նշանակում է, որ մենք պետք է մեր հնարավորություններն առավելագույնս օգտագործենք անվտանգության առավել ռեալ երաշխիքներ ունենալու համար, եւ վերջին միջադեպը ցույց տվեց այս պնդման հիմնավորվածությունը:
-Օտարալեզու դպրոցների բացումը չի± սպառնում Հայաստանի ազգային անվտանգությանը:
- Մենք գտնում ենք, որ ինչքան օտար լեզվի դասավանդման որակը հանրակրթության մեջ բարձրացվի, այնքան շահելու են մեր երեխաները: Մենք չենք ընդունում այն պարզամիտ շահարկումները, որ օտար լեզվի ուսուցումը կատարվելու է մայրենիի հաշվին: Այսօր դուք այսօր չեք կարող տեսնել մի գերմանացու, որ խոսում է սոսկ գերմաներեն, նա փայլուն խոսում է գերմաներեն, բայց նաեւ` խոսում է անգլերեն, ֆրանսերեն: Մենք գտնում ենք, որ այս մոտեցումը պետք է իրականացվի: Ինչ վերաբերում է վերջին օրենսդրական նախաձեռնությանը, ապա արհեստական շահարկումներ եւ քննարկումներ շատ եղան: ՕԵԿ-ը գտնում է, որ 1500-ից ավելի հանրակրթական դպրոցների կողքին 2 մասնավոր դպրոցի գոյությունը Հայաստանի ազգային անվտանգությանն ամենեւին չի սպառնում: Այս առումով ՕԵԿ-ի դիրքրոշումը եղել է հստակ եւ սկզբունքային: Մենք խոհեմ որոշում ենք կայացրել` մեր երկրում ունենալ 2 դպրոց, մանավանդ, որ այդ դպրոցներում օտար լեզվի ուսուցումը կատարվելու է 7-րդ դասարանից: Վտանգ չեմ տեսնում: Ինչ վերաբերում է 9 միջպետական դպրոցներին, նախ` պետք է գտնել 9 կառավարություն, որոնք ցանկություն կունենան Հայաստանում միջպետական պայմանագրով ստեղծել դպրոց: Ես 2 միջպետական պայմանագրերով բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների հոգաբարձումների խորհրդի նախագահն եմ` Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի եւ Եւրոպական ակադեմիայի, բայց այդ ԲՈՒՀ-երի ստեղծումը հնարավոր է եղել շատ լուրջ ջանքերի գործադրման արդյունքում` ամենաբարձր մակարդակով: Այսինքն` մենք պետք է հասկանանք, որ խոսքը հնարավորություն տալու մասին է, որ մեր հայրենակիցը այդ հնարավորոսւթյունն ունենա այս երկրում, ոչ թե այդ հնարավորությունը գտնի հարեւան Վրաստանում: Հնարավորություն տալը չի նշանակում` դեմ գնալ ազգի անվտանգությանը: Ուղղակի այս հարցում կան երկու տեսակի մարդիկ` շահարկողներ եւ իրական մտահոգվածներ: իմ ուղերձն ուղղված է իրապես մտահոգված մարդկանց` պետք չէ մտահոգվել, հայրենակիցներ, որովհետեւ 1500 դպրոցի կողքին 2 մասնավոր դպրոցը վնաս չէ, իսկ շահարկողներին ինչ էլ ասես, միեւնույն է` շահարկելու են: Եւ լավ է, որ այս ամենն արվեց օրենքով, որը շատ ավելի հեշտ է փոխել, քան կառավարության կամ գերատեսչական որոշումները:

“We should use all opportunities to fully develop the security system,” NSC Secretary Artur Baghdasaryan says
25 / 06 / 2010
The National Security Council is already two years old. NSC Secretary Artur Baghdasaryan held a press briefing on this occasion.
The Secretary of the National Security Council said the National Security Council’s main focus had been on most important actions, programs, study of activities and adoption of corresponding strategic decisions, which were all related to strategic development of internal and external security of our country. “In the framework of the National Security Council 6 inter-agency commissions have been set up, two more were added during last months. The activities of these commissions are aimed at addressing most important issues. First, these are issues related to Armenia’s military-industrial complex development; I signed a corresponding protocol with the CSTO Secretary General on the 14th of June in Moscow which will allow strengthening military-industrial cooperation between Armenia and the CSTO Member States. The representatives of the military-industrial complexes of these countries have already visited Armenia, concrete arrangements have been made. I would like to mention that 4 important activities are expected in the framework of the CSTO in the upcoming 6 months which are aimed at enhancing security environment as well as strengthening cooperation in the military-industrial field. The next key point is the improvement of the level of border security and the impregnability of our borders.
The role of the Security Council is as well extremely important in our public administration system conditioned by the fact that the NSC staff has processed more than 3500 letters during these two years. Basically, all security field legal acts adopted in Armenia are thoroughly examined by the NSC staff.
In today’s globalizing and competing world nations and societies are concerned about three things; first, it is public health, secondly, it is security, and the third one is social well-being. A human being wants to be healthy, live secure and have a social status to be able to keep his family with his job.”
In addition, NSC Secretary answered the questions of the journalists
- Is Armenia going to provide assistance to Kyrgyzstan in the framework of the CSTO?
- Yes. A special session of the CSTO Security Council Secretaries was called by the Acting President of the CSTO, President of the Russian Federation Medvedev. The issue of providing assistance to Kyrgyzstan was discussed and the Security Council Secretaries approved the program. Later, the Presidents of the countries signed the document package approved from our side. A respective decision composed of around 9 points was adopted. Armenia is committed to the spirit of the signed document and will provide necessary assistance to Kyrgyzstan. We will inform the public about this support in the nearest future. There is an on-going study of the type and volume of the assistance.
- How would you describe the general situation at Armenian borders? Please, do comment also on the recent incident on the NK border in this context.
We believe borders must be more impregnable, more secure, our border infrastructures must as well be modernized. Unfortunately, our border infrastructures and border crossing points do not meet international standards. We have most serious problems and today we have undertaken the task to find the solutions. There is much work done, and we will have better results by the end of the year. In addition, we have our partners’ full support in these efforts; it is the Russian Federation on one hand, and the European Union on the other, which are also involved in the activities aimed at modernizing Armenia’s border infrastructures and improving the level of border security.
With reference to the recent incident, I would like to mention that we seriously condemn what happened as I stated also at a meeting with the EU special representative. Everybody condemns that incident, that provocation but I do not think the incident may hamper further negotiation process. Armenia is faithful to further peaceful negotiations, and we believe similar provocations should be ignored. We find it unacceptable and reprehensible when one combines negotiation and acts of provocation. We have repeatedly stated that the combat-readiness of our armed forces is at a high level. Nowadays, serious reforms for the defense field strategic review are being conducted in Armenia, and we think the country must do utmost to raise the level of general security and further continue peaceful negotiations. I am sure you have heard the speeches of the President of the Republic and the Minister of Defense in this respect.
- What issue will the military exercises in the framework of NATO in Armenia address? My second question is: to what extent the concerns that the war could recommence are real?
Large military exercises are due to be conducted in autumn this year under Armenia-NATO framework which is a planned activity to be implemented in the field of emergency situations in line with NATO standards. Let me remind you that we have already held “Roubezh 2008” military exercises under the framework of the CSTO, and this is an activity to be conducted in the emergency situations field together with NATO.
As far as further guesses are concerned, we should not forget the national saying, “if you want peace, be ready for war.” Today, we are ready for any development scenario but I do not support the artificial rumors among our public that soon the war will recommence. Moreover, similar statements are unacceptable, we simply need to understand that we live in a complex region, we have yet an unsolved conflict. This means our armed forces have to be ready to face any aggression. The efforts of our political authority are aimed at establishing honorable peace in the region and regulating the NK conflict, which assumes three factors; clarification of the NK status, which has two components – either an independent state or reunited with Armenia. Secondly, it is the existence of a direct land link, in other words exclusion of mediated link between Armenia and the NK, thirdly, complex security measures or guarantees. Generally speaking, there are less guarantees in life than opportunities. This means we should make best use of our opportunities to achieve more real security guarantees, and the last incident illustrated that this statement is truly well-grounded.
- Doesn’t the opening of foreign language schools threaten Armenia’s national security?
- We are convinced that the benefits will be ultimately better for our children inasmuch as the quality of foreign language teaching in our public education is enhanced. We do not accept those naive provocations that foreign language teaching will be conducted at the cost of the native language. Nowadays, you cannot find a German, who speaks solely German, he speaks excellent German, but also English, French. We think this approach should further continue. As far as the recent legislation initiative is concerned, there were a lot of artificial speculations and discussions. The Rule of Law thinks 2 private schools among more than 1500 secondary schools do not threaten Armenia’s national security. The position of the Rule of Law party is a clear and principled one. We have adopted a wise decision to have two schools in our country, besides that, foreign languages will be taught starting from the seventh grade. I do not envision a danger. As long as the 9 interstate schools are concerned, we yet need to find 9 governments which will be willing to found schools in Armenia through interstate agreements. I act as the Chairman of the boards of trustees of two higher educational institutions – French University and the European Academy in Armenia. The establishment of these institutions was the result of serious and high level efforts. We have to understand that this is a matter of providing opportunity for our citizens; that our compatriots can have this opportunity in Armenia and not look for it in neighboring Georgia. Providing an opportunity does not mean acting against national security. There are just two types of people in this respect – provocateurs and those who are genuinely concerned. I address those who are really concerned: dear compatriots, you don’t have to worry as two private schools among 1500 others is not an issue. And provocateurs will anyhow argue. This is done by law, which is easier to change than governmental or departmental decisions.