Երևանում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ռուսաստանի անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների հանդիպումը
Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հրավերով 2019թ. օգոստոսի 12-13-ը իրականացվել է Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևի այցը Հայաստան:
Այցի շրջանակներում օգոստոսի 12-ին կայացել է Արմեն Գրիգորյանի և Նիկոլայ Պատրուշևի հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվել են անվտանգության ոլորտին վերաբերող մի շարք հարցեր: Մասնավորապես՝ տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում հայ-ռուսական ռազմավարական դաշնակցային հարաբերությունների զարգացման, ՀԱՊԿ շրջանակներում համագործակցության ընդլայնման և նոր հնարավորությունների օգտագործման հարցերի շուրջ: Քննարկվել է նաև երրորդ երկրներին զենքի վաճառքի կանոնակարգման հարցը:
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դաշնակցային գործընկերության շրջանակներում իրականացվող ռազմատեխնիկական և ռազմատնտեսական համագործակցության ներկայիս ընթացքից, կարևորել ռազմարդյունաբերության ոլորտում համագործակցության ակտիվացումը և նոր ձեռնարկություններ հիմնելու անհրաժեշտությունը:
Այցի ընթացքում Նիկոլայ Պատրուշևին ընդունեց Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ինչից հետո Ա. Գրիգորյանը և Ն. Պատրուշևը ծաղիկներ են խոնարհել Անհայտ զինվորի գերեզմանին:
Հայաստանի և Ռուսաստանի անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների հանդիպումից առաջ տեղի են ունեցել նաև ՀՀ անվտանգության խորհրդի գրասենյակի և ՌԴ անվտանգության խորհրդի աշխատակազմի ներկայացուցիչների ամենամյա խորհրդակցությունները:

Yerevan hosted the meeting of Armenian and Russian Security Council Secretaries
On August 12-13 by the invitation of Secretary of the Security Council of the Republic of Armenia Armen Grigoryan, the Secretary of the Security Council of the Russian Federation Nikolay Patrushev paid a visit to Armenia.
On August 12 within the framework of the visit, Armen Grigoryan and Nikolai Patrushev met to discuss a large array of security issues. In particular, the parties exchanged opinions on the development of the Armenian-Russian strategic relations, the expansion of cooperation within the framework of the CSTO and the use of new opportunities. The issue of regulating armaments sales to third countries was also discussed.
The two parties expressed satisfaction regarding the current state of affairs in military-technical and military-economic cooperation within the framework of the allied partnership between Armenia and Russia highlighted the importance of intensifying cooperation in the field of military industry and the need to establish new enterprises.
During the visit, the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan received Nikolay Patrushev. Armen Grigoryan and Nikolay Patrushev laid flowers at the Tomb of the Unknown Soldier.
Prior to the meeting of the Secretaries of Security Councils of Armenia and Russia, the representatives of the Office of the Security Council of the Republic of Armenia and the staff of the Security Council of the Russian Federation also held consultations.