ԱԽ քարտուղարն ընդունեց Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին
Այսօր ԱԽ քարտուղարը հայկական կողմի նախաձեռնությամբ ընդունեց Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին։
Քարտուղարը ողջունել է տիկին Թրեյսիին ԱԽ գրասենյակում, շնորհավորել նրան նոր պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ դիվանագիտական առաքելության մեջ։
Քարտուղար Գրիգորյանը ներկայացրել է անվտանգության ոլորտում կատարվող բարեփոխումները, մասնավորապես՝ հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ մշակվող քաղաքականությունը` հատուկ ընդգծելով դրանց կարևորությունը: Քարտուղարը նաև անդրադարձել է Արցախում ականազերծման ծրագրերին տրվող ԱՄՆ ֆինանսական աջակցությանը` նշելով այդ ծրագրերի կարևորությունը տեղի բնակչության համար։ Նա հատուկ ընդգծել է նաև Արցախին տրվող Ամերիկյան մարդասիրական օգնության շարունակականության կարևորությունը:
Դեսպան Թրեյսին նշել է, որ տարածաշրջանային և գլոբալ անվտանգության երաշխավորումը մեր երկկողմ հարաբերությունների առանցքային բաղադրիչներից մեկն է, և նա ուրախ է, որ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ հնարավորություն ունեցավ անդրադառնալու մեր երկու երկրների հետագա համագործակցությանն այս ոլորտում:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են հայ-ամերիկյան հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցեր: Արմեն Գրիգորյանը և Լին Թրեյսին մտքեր են փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման և տարածաշրջանային նշանակության այլ թեմաների շուրջ:

The Secretary of the Security Council received Lynne Tracy, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Armenia
02 / 08 / 2019
Today, on the Armenian side's initiative the Secretary of the Security Council received Lynne Tracy, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Armenia.
The Secretary welcomed Mrs. Tracy at the SC Office, congratulated her on her new appointment and wished her success in her diplomatic mission.
Secretary Grigoryan presented the ongoing reforms in the security sector, in particular, the policies designed to prevent crime emphasizing their importance. The Secretary also touched upon the US financial support for the demining programs in Artsakh, noting the importance of those programs for the local residents. He also emphasized the importance of continuing the American humanitarian aid to Artsakh.
Ambassador Tracy noted that Safeguarding regional and global security is a key component of our bilateral relationship adding that she was pleased to have the opportunity to speak to Secretary Grigoryan about continuing our countries’ cooperation in this area
During the meeting, the parties discussed a number of agenda issues of the Armenian-American relations. Armen Grigoryan and Lynne Tracy exchanged views on the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and other issues of the regional importance.